Dota 2

StarLadder Season XII’de birinci gün

On ikincisi düzenlenen StarLadder turnuvasının elemelerinin ardından bugün son aşama olan LAN finalleri başladı. Bükreş, Romanya’da yer alan etkinlik üç gün sürecek. Etkinliğin ilk gününde IG’nin yaşadığı vize sorunu sebebiyle maçların programlarında değişikler yapıldı. C9 ve Team Tinker arasında yapılan ilk maç tamı  tamına 96 dakika sürdü ve seri C9’ın galibiyetiyle sonlandı. İkinci seriden VG sonraki tura ilerlerken London Conspiracy alt elemeye düştü. Bugünkü maçlarda Team MY’ın son olarak Türkiye’de kamp yapan Team Secret’i eleyerek bir sonraki tura ilerlemesi güne damgasını vuran olay oldu. Alt elemede yapılan seride ise London Conspiracy turnuvadan elenen takım oldu. Bugünün sonuçlarını ve özetlerini aşağıda bulabilirsiniz.

Cloud 9-Team Tinker: 2-0

ViCi Gaming-London Conspiracy: 2-0

Team MY-Team Secret: 2-1

London Conspiracy-Team Tinker: 0-2

Invictus Gaming-Alliance: 2-0

Cloud 9 – Team Tinker

1. Oyun

İlk oyunu kazanan Cloud9 oyun öncesi kendinden oldukça emindi fakat Team Tinker, C9’ı oldukça zorladı. Tam 95 dakika süren oyunda  Cloud9’dan Sniper’ı seçen EternaLEnVy’nin ve Team Tinker’dan Phantom Assassin’ı oynayan Black^’in düellosuna tanıklık ettik. Team Tinker yaptığı core kahraman seçimleri sayesinde oyun başında öne geçti. Cloud9 ise daha agresif bir şekilde oynayarak karşı takımın core kahramanlarını rahatsız etmeye çalıştı. İlerleyen dakikalarda C9’dan Bone7’ın iki kişiyi öldürmesiyle avantajı eline geçiren C9, 16. dakika civarında Roshan’ı öldürdü. Buna rağmen oyun ortalarında Team Tinker üstünlüğü hala elinde tutmayı başardı fakat C9’ın üssüne doğru ilerleyemedi. C9’ın güçlü savunması sayesinde oyun oldukça uzadı. Team Tinker takım mücadelelerini ve Roshan’ı almasına rağmen uzun bir süre boyunca Cloud 9’ın barakalarını alamadı. C9 başarılı savunmalarının ardından atağa kalkarak Team Tinker’dan önce rakibinin üçüncü kulesini almayı başardı. Oyunun bu aşamasından sonra durum monotonlaşmaya başladı çünkü takım mücadelelerini kazandıktan sonra her iki takım da kulvarları ittirecek gücü kendinde bulamadı.

90. dakikalarda iken Team Tinker karşı takımın 4 oyuncusunu öldürdü ve bunun son şansları olduğunu fark eden Cloud 9 oyuncuları ise buyback ile erkenden canlanarak üslerini savundu. Bu savunmada Team Tinker’dan 4 kişiyi öldürmeyi başaran Cloud9  geriden gelerek oyuna son noktayı koydu.

2. Oyun

Cloud 9, ikinci oyunda ilkinde olduğu gibi oyunun başlarında daha agresif bir oyun sergileyerek oyun başında üstünlüğü ele geçirmeyi amaçladı. İlk oyunda yaptıkları baskıyı etkili bir şekilde kullanamayan C9 ikinci oyunda Team Tinker üzerinde başaralı bir şekilde baskı kurdu. ilk oyunda yaptığı hatayı tekrarlamayan C9 benimsedikleri agresif oyun tarzını oyun boyunca devam ettirdiler. Profesyonel Dota 2 sahnesinde pek karşılaşmadığımız taşıyıcı rolündeki Gyrocopter oyun başında Team Tinker’ın taşıyıcı olarak seçtiği Juggernaut’a göre biraz yavaş kaldı. Fakat 11. dakikada C9’ın rakiplerinin hepsini öldürmesiyle EternaLEnVy’nin oynadığı Gyrocopter net değerde öne geçti. Team Tinker’ın güvendiği tek nokta olan Juggernaut’un geriye düşmesi ise Team Tinker’in moralleri iyice bozuldu. Oyunun 30. dakikasına geldiğimizde ise 22 kill’le önde olan C9 ilk barakaları aldı. Team Tinker son çırpınışlarıyla Gyrocopter’i öldürmeyi başardı fakat artık çok geçti. Bir diğer takım mücadelesinin ardından Team Tinker alt eleme grubuna düşmeyi kabullendi.

ViCi Gaming – London Conspiracy

1. Oyun

London Conspiracy; Drow Ranger ve Visage kombinasyonunu seçerek rakiplerine zor anlar yaşatmaya, Enigma ile kalabalık kontrolünü sağlayarak takım mücadelelerinde avantaj elde etmeye çalıştı. Stratejileri oyunun başlarında oldukça iyi bir şekilde işe yaradı ve London Conspiracy oyunun ilk kill’lerini almayı başardı. Ancak Vici Gaming Chen’in ittirme gücü sayesinde ilk kuleleri alarak oyunun kontrolünü kolay kolay London Conspiracy’ye kaptırmadı. London Conspiracy kulelerini kaybettiği için haritanın kontrolünü VG’ye vererek geri çekilmek zorunda kaldı. ViCi Gaming ise ele geçirdiği avantajı kullanarak rakibinin üzerinde uyguladığı baskıyı artırdı ve ikinci kuleleri de hızlı bir şekilde aldı. London Conspiracy savunmada iken girdikleri takım mücadelelerini kaybetmesi, London Conspiracy’nin oyunu da kaybetmesine sebep oldu.

2. Oyun

2. oyunda London Conspiracy oyun başına yönelik olarak 3 support kahraman seçti. VG’nin de Troll Warlord ve Night Stalker seçimleri oyunun başlarının oldukça heyecanlı ve aksiyonlu geçmesine neden oldu. Support kahramanları sayesinde oyunun başlarında öne geçen London Conspiracy, Troll Warlord ile Night Stalker’ın tecrübe ve altın kazanmasına engel olamadığı için oyunun ilerleyen dakikalarında geriye düştü. Oyun sonlarına doğru neredeyse yenilmez kahramanlarla oyunun başında da öne geçen ViCi Gaming, London Conspiracy karşısında galibiyeti garantiledi.

Team MY – Team Secret

1. Oyun

EHOME.my olarak bilinen Team MY, serinin ilk oyununda TI5 hazırlıklarını Türkiye’de yapan Team Secret’ı ezici bir üstünlükle yendi. Bir maç üzerinden Team Secret’ın Türkiye kampının pek işe yaramadığını söylemek ne kadar doğru olur bilemiyoruz ama Team Secret Starladder’a kötü bir başlangıç yaptı. Team MY, Phoenix ve Axe seçimleriyle oyunun başlarında oldukça avantajlıydı ve bu avantajdan en iyi şekilde yararlanarak Team Secret’ın taşıyıcısı olan Phantom Assassin’in altın ve tecrübe kazanarak güçlenmesine izin vermedi. Axe ve Phoenix, zor kulvardaki baskıyı hiç bırakmadı ve kısa bir sürede ilk kuleyi aldı. Ardından Team My; Axe ve Phoenix’in yardımıyla diğer kulvarlarda da üstünlüğü elde ederek oyun ortasında oyunu kontrol altına aldı. Baskıyı devam ettiren Team My, rakip taşıyıcıyı sürekli rahatsız ederek oyunun uzamasına izin vermedi. Leshrac performansıyla Ky.xY, takım mücadelelerinde oldukça etkili oldu ve takım mücadelelerinden Team MY’ın üstün olarak çıkmasına olanak sundu. Kaybedilen takım savaşlarından, kulelerden ve barakalardan sonra Team Secret, Team MY’den gelen baskıyı önleyemeyerek teslim olmaya karar verdi.

2. Oyun

Team Secret ikinci maçta kendini toparlayarak seriye eşitlik getirdi. Serinin ikinci maçında Team MY, tıpkı ilk oyunda olduğu gibi oyunun başlarında üstünlüğü ele geçirerek oyunu domine etmeye çalıştı. Hızlı bir şekilde ilk kuleleri alan Team MY, Roshan’dan Aegis’i de alarak oyunu kontrolü altına aldı. Ancak  ilk oyunda gördüğü baskıdan dolayı Phantom Assassin ile takıma katkıda bulunamayan Arteezy, bu oyunda Io’nun yardımıyla hızlı bir şekilde altın ve tecrübe kazanarak bu oyuna damgasını vurdu. BKB aldıktan sonra durdurulması oldukça zor olan Phantom Assasin sayesinde 30 dakika civarında art arda iki kere rakip takımdan herkesi öldürmeyi başaran Team Secret, Team MY’ın oyun ortasında kurduğu baskıdan kurtularak haritanın kontrolünü eline aldı. Kaybedilen üstünlüğün ardından bir takım mücadelesini kazanan Team MY’ın son çabaları, aşırı bir şekilde güçlenmiş olan Phantom Assassin’ı durdurmaya yetmedi. Team Secret, üst kulvarda aldığı barakaların ardından oyunu hiç riske atmadan hemen throne’a saldırarak oyunu bitirdi.

3. Oyun

Team MY serinin son oyununda yine seri boyunca benimsediği stratejileri kullanarak seriden galip ayrılan takım olmayı başardı. Team Secret ise ikinci oyunda Io ile yakaladıkları başarıyı tekrar yakalayacağını düşünüyordu fakat işler pek planlandığı gibi gitmedi. Team MY oyunun başlarında yine baskılı bir şekilde oynayarak hızlı bir şekilde kuleleri yıktı. Ardından elde ettikleri harita kontrolü sayesinde Roshan’ı aldı. Omniknight’ın Repel yeteneği ve diğer kahramanların BKB alması, Team Secret’in büyü hasarı veren kahramanlarının etkisiz hale gelmesine sebep oldu. Böylece hasar yapmakta zorluk çeken Team Secret takım mücadelelerini kaybetmesiyle oyun başında üstünlüğü sağlayan Team MY karşısında bir hayli geriye düştü. Mushi’nin Omniknight performansı sayesinde çekinmeden takım savaşlarına giren Team MY, üstünlüğü elden bırakmayarak yavaş bir şekilde Secret’ın üssüne ilerledi ve üssünü savunmada başarısız olan Team Secret oyun sonunda gerçekleşen Rosh alanındaki takım savaşını kaybettikten sonra alt elemeye gitmeyi kabullendi.

London Conspiracy – Team Tinker

1. Oyun

Serinin ilk maçında Team Tinker, London Conspiracy’den gelecek agresif oyun tarzını tahmin ettiği için offlane’e alternatif bir core kahraman olarak Faceless Void’i seçti çünkü safelane’ın kaybedilmesi durumunda yedek bir plana ihtiyaçları vardı. Oyun başları, tahmin edildiği gibi Troll Warlord için oldukça zor geçti fakat offlane’de tecrübe ve altın kazanan Faceless  Void, oyun ortalarında ve kalan kısmında oldukça etkili oldu.

25. dakika civarında ittirme konusundaki marifetleriyle bildiğimiz Lycan ile kulvarları ittiren London Conspiracy, Team Tinker’ın hepsinin öldüğü mücadelede net değerde farkla öne geçti. Bu mücadelede barakaları alan London Conspiracy, Aegis ile oyunu bitirmek için ilerlemeye başladı. Bu noktadan sonra Zeus ile berabar takım mücadelelerinde oldukça yüksek miktarda hasar verebilen Void, Team Tinker’ın tek umudu oldu. London Conspiracy’nin saldırılarını Faceless Void sayesinde püskürten Team Tinker 48. dakika civarlarında gerçekleşen zor bir takım mücadelesinin ardından maçtan galip geldi.

2. Oyun

İkinci maçta  Team Tinker, öldürme potansiyeli yüksek kahramanları seçerken; London Conspiracy Axe ve Storm Spirit gibi oldukça etkili başlatıcı kahramanlar seçti. Team Tinker oyunu uzamadan bitirmek amacıyla rakibin üzerinde baskı kurmaya çalıştı. London Conspiracy ise Viper ile Storm Spirit’in güçlü ve etkili bir hale gelmesi amacıyla oyunun uzaması için planlar yaptı fakat Team Tinker’dan Shadow Fiend’in net değerde öne geçmesi bu planları alt üst etti. Hem oyun başında hem de oyunun ortalarında üstünlüğü Team Tinker’a kaptıran London Conspiracy rakibinden baskı görmeye başladı ve birer birer kulelerini kaybetti. Rosh’ta kaybettikleri son mücadele de London Conspiracy’nin sonu oldu.

Invictus Gaming – Alliance

1. Oyun

İki takım da oyuna oldukça sakin başladı ve taşıyıcılarının rahat bir şekilde altın ve tecrübe kazanması için gereken ortamı hazırlamaya çalıştı. Oyun başında IG, Alliance’ın ormanında seviye atlamaya ve altın kazanmaya çalışan Axe’ı rahatsız ederek Axe’ın erkenden oyuna dahil olarak Allience’ın üstünlüğü ele geçirmesine izin vermedi.

Oyun IG’den Naga Siren’in ve Allience’dan Chaos Knight’ın net değerde ilk sıra için giriştiği bir düelloya dönüştü. Naga Siren, Radiance aldıktan sonra daha hızlı bir şekilde güçlenerek, kulvarları ittirmesi IG’ye harita kontrolünü ele geçirmesi için fırsat sundu. Bu fırsatı akıllıca değerlendiren IG, kulvarları ittirirek Allience üzerinde baskı kurdu. Net değerde geriye düşen Allience altın ve tecrübe kazanma konusunda sorunlar yaşamaya başladı. Ardından Naga Siren’ın Heart of Tarrasque sayesinde dayanıklı hale gelmesiyle IG; üçüncü kulelere ve barakalara saldırdı. Oyunun son kısmında Storm Spirit ve Clockwerk’ün yardımıyla Invictus Gaming, oyunda gerçekleşen bir kaç takım mücadelesini de kazanarak Allience’ı mağlup etti.

2. Oyun

İlk oyunun aksine oldukça aksiyonlu ve tek taraflı geçen bu maçın galibi Invictus Gamimg oldu. Yaşadıkları vize sorunu sebebiyle performansında düşüklük olabileceği tahmin edilen IG, Allience karşısında ezici bir üstünlük elde etti. Allience’ı Troll Warlord seçtiğine bin pişman eden IG’, Troll’ü Razor ile durdurmayı başardı. Oyun başında yaptığı gank’lerle takımını öne geçiren Spirit Breaker’ın Invictus Gaming’in oyunu kazanmasındaki katkısı oldukça büyüktü. Oyun boyu rakibine nefes aldırmayan IG kolay bir galibiyetle bir sonraki tura ilerledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir