FIFA

FIFA 18 espor olmaya uygun mu?

Artık gelenek haline gelmiş bir oyun FIFA. Hem oyun oynamayı seven hem de futboldan keyif alan neredeyse herkesin oynadığı iki oyundan biri. Peki bu popülarite FIFA’yı espor yapıyor mu?

Her yeni oyunla birlikte oyuncularda oluşan bu heyecanı açıklamak pek kolay değil. Diğer tür oyunlarla karşılaştırdığımızda, FIFA’da aslında her sene pek de bir değişiklik olduğunu söyleyemeyiz. FIFA 13 ile birlikte gelen büyük değişimi bir kenara bırakacak olursak, geçen sene gelen Alex Hunter, Kadro Kurma Görevleri, Haftasonu Ligi ve bu sene gelen Kadro Savaşları modları son iki senedir gelen yenilikler sadece. Ancak bunlar bile yapımcı EA Sports’un bakış açısını anlamamız için yeterli.

Az bir süre bile Ultimate Team oynayan birinin, şüphesiz maç içinde beğenmediği yönler olmuştur. Senelerdir oyuncuların bazen bağıra bağıra söylediği, bazen ise sosyal medyadan tepki gösterdiği birçok durumla karşılaştık. Ancak hiçbirinde EA Sports’tan beklenen iletişim ve düzeltmeler gelmedi. Anlıyoruz ki, EA Sports’un bu dönemlerdeki önceliği müşteri memnuniyeti değil. FIFA’nın amacı aslında futbol ile az bile ilgili olsanız sizi kazanmaya çalışmasıdır. Basit bir futbol oyunu olarak bakmak çok yanlış olur. Kendi kariyerinizi oluşturabilir, isterseniz menajer olarak oynayabilir, kendi kadronuzu kurarak veya var olan takımları kullanarak başka oyuncularla oynayabilirsiniz.

FIFA’da kimsenin dilinden düşmeyen momentum adında bir sistem mevcut. Basitçe daha kötü oynayan oyuncuya yardım ederken, daha iyi oynayan oyuncuya da zorluk çıkaran bir sistem bu. Oyuncu değerlerini maç içinde azaltıp/arttırarak (tahmin edildiği üzere, çünkü kanıtlanmış hiçbir oyun verisi yok ancak var olduğu kesin) oyuna etki ediyor. Sadece bu özellik bile oynadığınız maçın bir futbol maçından çıkıp tenis maçına dönüşmesini sağlayabiliyor. Oyuncunun ise elinden gelen tek şey biraz sinirlenip yeni maça başlamak.

Gelelim paket açılımlarına. Bu kavramı ilk bulanlar mıdır bilinmez ancak EA Sports bu sistemden en çok para kazanan şirket olabilir. Her sene yüz milyonlarca dolar sadece bu paket açılımları harcanıyor. Detaylar detay olarak kalsın, ancak fark edilmesi gereken şu ki bu paket açılımları aslında yeni moda kumar oluyor. Oynadığınız oyundan daha fazla keyif alabilmek uğruna cebinizdeki parayı harcamış oluyorsunuz. Peki daha fazla eğlenmek için para harcamak mantıklı değil mi? Evet mantıklı, ancak harcanan miktarların bu değerlerde olması, yapımcı şirketin bu durumu suistimal ettiği anlamına geliyor.

Birkaç hafta önce Barselona’da FIFA Dünya Kupası düzenlendi. XBox ve PS4 platformlarında Kasım-Aralık ayı boyunca Haftasonu Ligi’nde ilk 64’e giren oyuncular çağırıldı. Takımlara baktığımızda hepsinin kadrosunun, yaklaşık 20 milyon kadar jeton ile kurulduğu görülebiliyor. Bu tür kadrolara sadece paket açarak erişebilmek için yaklaşık 5 bin dolarlık FIFA Points almanız gerektiği tahmin ediliyor, tabi şansınız da yanınızdaysa. Barselona’da Türkiye’yi temsil eden Emre Kayır, turnuvadaki maç deneyimlerini anlatırken, oyunun normalden daha yavaş olduğunu, uzaktan gollerin normalden daha sık gerçekleştiğini söylüyor. Yani EA Sports bile turnuvada kendi yaptığı oyunun yüzde yüz hazır olmadığını biliyor ve değişik bir versiyonda oynatıyor.

Peki bu paraları harcamadan, FIFA’da dünya düzeyinde bir oyuncu olmak mümkün mü? İlginçtir ki, sadece ticaret yaparak oyunu oynayan bir kesim bile var; bu kesim o kadar kalabalık ki aralarında sadece bu konuyla ilgili Youtube kanalı açanlar, Twitter’da fenomen olanlar dahi mevcut. Hemen hemen hepsi, biraz ekonomi bilgilerini kullanarak oyun içinde jeton kasıyor, ancak iş oynamaya gelince hepsinin birbirinden kötü olduğunu görüyoruz.

Kısacası bu oyunda profesyonel espor oyuncusu olmak için, hem futboldan iyi anlamanıza, hem de cüzdanınızın birazcık dolu olmasına ihtiyacınız var. Bunların hepsini düşündüğünüzde oyun kötülenmiş gibi oluyor. Amaç ise sadece bunlar ile ilgili farkındalık yaratmak. Her oyuncunun bir oyundan istediği daha iyi bir deneyim, daha çok eğlencedir. Ancak oyuncular olarak biz haklarımızın farkında olmazsak, yaptığımız tek şey zamanımızı harcayarak şirketlere para kazandırmak olur.

1 Comment

  • Hektor 9 Şubat 2018

    İçinde AI’a dayalı ögeler içeren hiç bir oyun eoyun olamaz. FIFA da bu sebeplerden dolayı asla espor olamayacaktır. Ancak 11’e 11 takım turnuvaları espor olarak adlandırılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir