FIFA

FIFA 18 Kış Güncellemesi eleştirileri de beraberinde getirdi

FIFA’ya önemli değişiklikler getiren Kış Güncellemesi bu yıl da oyundaki yerini aldı. Önceki güncellemelerde olduğu gibi oyuncuların bir kısmı ve profesyonellerin çoğunluğu yeniliklerden pek de memnun kalmadı. Peki yeni güncellemeyle neler değişti?

Sene başından beri çoğu maçta gördüğümüz ve “santra golleri” olarak adlandırılan, oyuncuların pek çözüm üretemediği bu golleri azaltmak için, santradan sonra defans yapan oyuncular iyileştirildi, santra yapan takım oyuncuları ise daha pasif hale getirildi. Hala santra golleri gerçekleşse de daha normal sıklıkta olduğunu söyleyebiliriz. Gelen en büyük değişiklik ise hafta sonu ligi eşleşmelerinde oldu. Bir süredir profesyonel oyuncuların birbirleri ile eşleşmemeleri için yaptıkları yöntemler konuşuluyordu. Bu yöntemler arasında ev sahibi olarak oynama, belli forma kullanımları gibi yöntemler vardı. Profesyonel olmayan oyuncular ise daha yüksek galibiyet sayısına ulaşmak için aynı yöntemleri uygulamaya başlamıştı ve işin ilginç tarafı bu yöntemler herkes için sonuç veriyordu.

Yeni güncelleme ile artık maça girmeden rakibiniz ile ilgili hiçbir şey göremiyorsunuz. Bütün oyuncular kendi takımını solda görüyor, böylece kimin ev sahibi olduğu anlaşılamıyor. Forma seçme konsepti ise tamamen yenilendi. Artık rakibiniz, sizin iki formanızdan birini giyiyor. Yani her oyuncu seçtiği formayı kendi takımında görüyor, seçmediği formayı ise rakibi giyiyor. Bu durum profesyonel oyuncuların galibiyet sayısını azaltmışa benziyor. Güncellemeden önce neredeyse çoğu profesyonel, haftayı 40-0, 39-1 veya 38-2 ile bitiriyordu. Şimdi ise 37-3 ve altlarını görmeye başladık. Haliyle bu durumdan şikayetçi olan oyuncular var.

Profesyonelleri asıl etkileyen durum ise bu değil. Yeni güncelleme ile artık kontrol edilmeyen oyuncular defansta daha etkin bir rol oynamaya başladı. Yani rakibinizin kontrol etmediği oyuncular, sizin şutlarınızı, paslarınızı daha çok kesiyor. Bu durum santra gollerini engellemek için yapılan değişiklikler nedeniyle mi yoksa EA Sports’un söylemediği yeni bir değişiklik mi henüz bilinmiyor.

Oyuncular rakiplerini ismen tanıdığında veya kadrolarının pahalı oyunculardan oluştuğunu görünce, “Otobüsü Park Ediyor” ve daha kapalı bir oyun anlayışıyla oynamaya başlıyorlar. Böyle olunca da defansta kontrol edilmeyen daha fazla oyuncu oluyor. Defansın kestiği şutlar da kaleyi bulan şut olarak sayıldığı için, maç sonlarında bir taraf kaleye 20 şut çekmişken diğer tarafın 4 şut çektiği durumlar ortaya çıkıyor; dahası bu maçlarda az şut çeken tarafın yendiğini bile görebiliyoruz. Bunun nedeni ise kapanan takımın kontra ataklarla etkili olması. Gerçek hayatta izlediğimiz maçlarda da benzer durumlar oluyor aslında. Belirgin fark ise bu maçlarda topu kesen oyuncuların her biri bir bireyken, FIFA’da bu oyuncular genelde yapay zeka oluyor. Bu nedenle sene başından beri konuşulan “yetenek farkı” maç sonuçlarına daha da az etki etmiş oluyor. Kapanan ve kontra oynayan ortalama üstü oyuncular, turnuvalara katılmış profesyonel oyuncuları daha fazla yenebiliyor.

Bir diğer hissedilen değişiklik ise oyunun nispeten daha yavaş olması. Artık “pinpon” paslar daha etkisiz, dribbling yapmadan tek pas oynamak çok daha zor. Değişen dinamikler nedeniyle oyun tarzları da etkileniyor. Bu sene en çok tercih edilen oyun stili tek pas olduğu için, yeni güncelleme ile beraber çoğu oyuncu kapanmayı ve kontra oynamayı tercih etmeye başladı. Bu durum da oyundaki yaratıcılığı, hatta maçlardan alınan ortalama keyfi de azaltmaya başladı.

EA Sports’un bu güncelleme ile amacı önceki güncellemelerden pek farklı olmadı. Bu zamana kadar kötü oyuncuları oyun içinde daha fazla tutmaya çalışmışlardı, yine öyle oldu. Büyük problem ise FIFA Dünya Kupası elemelerinin Şubat ayı sonuna kadar devam etmesi. Yani çoğu profesyonel bu yeni sisteme hızlıca alışıp 2018’in ikinci çeyrek turnuvasına katılmak için yarışıyor, tabi genel olarak da kendilerine karşı kapanıp kontra oynayan rakiplerle oynuyorlar.

FIFA’nın çok oynanan ve sevilen bir oyun olduğu su götürmez bir gerçek, ancak Twitch’te her geçen gün izleyen sayısı düşüyor; öyle ki yakın zamanda 36. sırayı gördü. Gelen yeniliklerle EA Sports’un bu sayıyı daha da düşürüp düşürmeyeceği ise her güncelleme sonrası olduğu gibi kafalarda soru işareti olarak kalmaya devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir