FIFA

FIFA 18’de önümüzdeki etkinlikler

EA Sports sene boyunca oyunculara farklı deneyimler yaşatabilmek için, diğer oyun şirketleri gibi etkinlikler düzenliyor. Geçtiğimiz etkinliklere baktığımızda Yılın Takımı, Black Friday, FUT Doğum Günü; hatta her ay düzenlenen Premier Lig Ayın Oyuncusu Ödüllerini bile etkinlikten sayabiliriz. Senelere göre bu etkinlikler zamanları, çeşitleri değişse de bazı etkinlikler her sene belli zamanlarda yapılmakta: Yılın Takımı, UEFA tarafından seçildikten sonra açıklanmakta.

Bu sene önümüzde iki tane her sene düzenlenen etkinlik kaldı. Bunlara ek olarak, Dünya Kupası’na özel etkinlikler de beklenmekte. Peki sıradaki etkinlikler neler olabilir? Bu etkinler nasıl ve ne zaman gerçekleşecek?

Sezonun Takımları

Belki de en sevilen etkinliklerden biridir, nedeni ise her lig için bu takımların açıklanması. Yani her ülkeden oyuncu, kendi ülkesinin liginde o sezon boyunca iyi performans göstermiş 11 oyuncunun yükseltilmiş kartını görebilecek. Daha iyi açıklamak için örnek vermek gerekirse, bu sezon Galatasaraylı Gomis, gol krallığında birinci sırada, kendisini Türkiye Ligi’nin Sezonun Takımı’nda görme ihtimalimiz oldukça fazla. Normal kartı 79 olan fransız oyuncun, sezonun takmındaki kartı 87 veya daha üstü bir değere sahip olacak. Bu 87 değeri ise geçmiş senelerde Sezonun Takımlarında kullanılan en düşük değer gibi gözüküyor. Daha büyük değerler de görebiliyoruz, ancak bu insiyatif EA SPORTS’a kalmış durumda.

Sezonun takımlarının bir diğer güzelliği ise az kullanılan oyuncuları görmeye başlamamız. Özellikle hibrid kadro kullanmayı, farklı oyuncularla oynamayı sevenlerin daha çok keyif aldığı bu etkinlik genelde Nisan sonuna doğru başlıyor. Belli zaman aralıklarıyla sırayla farklı liglerdeki oyuncuların açıklandığı etkinlik yaklaşık 1 ay sürmektedir ve bu oyuncuların fiyatları nispeten daha uygun olmaktadır.

FUTTIES

Bu etkinlik diğer etkinliklere göre daha farklı bir konsepte sahiptir. Oylama usülü ile oyunu oynayanlar etki edebildiği bir etkinlik olduğu için genel olarak daha çok sevilmektedir. Bir kaç günde bir 3 benzer pozisyondaki farklı oyuncunun pembe kartları, Kadro Kurma Görevi olarak çıkmaktadır. Bu 3 oyuncudan, görevi en fazla yapılan oyuncunun kart değerleri önemli derecede artmaktadır. İlk aldığımızda klasik kart değerlerine sahip olan pembe kartı, değerler artışıyla iki-üç inform almış kadar yükselişe geçebilmektedir.

FUTTIES etkinliğinin bir diğer güzel tarafı ise senenin son standart etkinliği olmasıdır. Sene boyunca yayınlanan her türlü Kadro Kurma Görevi sınırlı zaman için tekrar yapılabilir duruma gelmektedir. Örneğin 2017 ekim ayı Premier Lig Ayın Oyuncusu görevi bile bu etkinlik sırasında yapılabilir durumdadır. Zamanında yeterli bütçe olmadığı için yapılamayan görevler, böylece son bir kez daha yapılma şansını yakalamış oluyor.

2018 RUSYA DÜNYA KUPASI

4 yılda bir düzenlenen Dünya Kupası, FIFA için de önemli bir etkinliktir. Sene başında açıklanan kart tasarımlarına baktığımızda, EA SPORTS’un Dünya Kupası için hazırlandığını görebiliyoruz. Etkinlik detayları açıklanmamış olsa da, bolca kadro kurma görevi, Dünya Kupası’na özel haftanın takımı oyuncuları görebileceğimizi tahmin edebiliyoruz. Her geçen sene etkinliklere daha çok ağırlık veren EA SPORTS, oyuncuarın bu sene oyuna karşı gösterdiği tepkileri de göz önüne alacak olursak Dünya Kupası’nda ekstra mesai yapacaklarını söyleyebiliriz.

Her etkinlikte görebileceğimiz, özel paketler bu etkinliklerde de mağazada yerlerini alacaklardır. Akıllarda olan bir başka soru ise 2014’te yapıldığı gibi “Dünya Kupası’na özel bir oyun modu gelecek mi?” sorusu. Muhtemelen bu konuyla ilgili çalışmalar yapılmaktadır ve umarız ki geçen sefer olduğu gibi özel bir Dünya Kupası modunu görebiliriz.

FIFA ile ilgili çok çeşitli içerikler üreten Jaji’yi YouTube kanalından da takip edin…

Yorum yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.