League of Legends

Iran ve Suriye yasağı kaldırmak için imza topluyor

Iran ve Suriye yasağı kaldırmak için imza topluyor

İran ve Suriye’deki insanlar, 2019’dan beri süre gelen  League of Legends yasağını kaldırmak için Change.org üzerinden imza toplamaya başladı.

Geçtiğimiz sene Iran, Amerikan İnsansız Hava Uçağını Hürmüz Boğazı yakınlarında düşürmüş ve bu olay gündeme oturmuştu. İki ülke arasındaki politik gerilim zaman ile politikadan çıktı. Amerika, Iran’a yaptırım olarak çok farklı bir yöntem izlemişti. Belki de dünyanın en popüler oyunu olan League of Legends’ı İran ve Suriye’de yasaklama kararı almıştı. Böylelikle ilk kez oyun ve espor penceresinden İran’a darbe vuruldu. İran ve Suriye de 22 Haziran’dan beri League of Legends erişimi yasak.

Eğer İran veya Suriye’de League of Legends’a girmeye çalışırsanız karşınıza bu uyarı çıkıyor. Uyarıda “Amerika’nın yasaları ve düzenlemeleri sebebiyle bu ülkedeki oyuncular League of Legends oyununa erişimezler. Bu kısıtlamalar sadece Amerikan Hükümeti tarafından kaldırılabilir. Kısıtlamalar sona erdiğinde sizi vadide görmekten mutluluk duyacağız.” şeklinde bir açıklama var.

Özellikle esporun bir meslek haline gelmesiyle daha çocuk yaştan kariyer sahibi olup büyük miktar paralar kazanmak günümüzde daha basit hale geldi. Bu durum İran ve Suriye hükümetlerinin pek umurunda olmasa da ülkedeki çocuk ve gençlerin tepkisini çekmiş durumda. Ortak görüş genç ve çocukların siyasetin içine dahil edilmemeleri, ticari yaptırım olarak kullanılmamaları ve espor fırsatlardan mahrum bırakılmamaları yönünde. Bu yüzden Change.org adresi üzerinden bu kısıtlamanın sona ermesine yönelik bir imza kampanyası başlatıldı. Şuan sayı 16 bin civarında ve sayı büyümeye devam ediyor. Hedef ise 25 bin kişinin imzasını toplayabilmek. İmza toplandığında ise en azından Amerika’ya ve kendi ülkelerine seslerini duyurma fırsatına sahip olacaklar.

Siz de destek vermek isterseniz, aşağıdaki linke tıklayıp imza atabilirsiniz.

https://www.change.org/p/riot-com-unlock-league-of-legends-for-iran-syria?use_react=false

Yorum yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.