League of Legends

Corona salgını ile birlikte Twitch izlenme oranları tavan yaptı

Covid-19 ismiyle bilinen corona virüsünün, insanları evde kalmaya zorlaması ile birlikte Twitch izlenme oranları tavan yaptı.

2020’nin başından beri Dünya’yı ayakta tutan Covid-19, fiziksel ortamda gerçekleşen sosyal yaşamı kısıtlamaya başladı. Corona şüphesi taşıyanlar ve yurt dışından gelenler 14 gün boyunca gözetim altında tutuluyor. Geri kalan insanlar ise sağlıkları için kendilerini karantinaya almaya başladı. Fiziksel sosyal yaşam bu kadar kısıtlanınca insanlar sosyalleşmek için Twitch kanallarına yönelmeye başladı.

Stream Hatched’in verilerine göre Twitch, son zamanların en yüksek izlenme sayılarına ulaştı. Zaten istikrarlı bir yükselişteyken bir yandan da son olaylar, ünlü yayın platformunun daha da yükselmesini sağladı.

Bu duruma örnek olarak geçtiğimiz Şubat ayını örnek olarak gösterebiliriz. Şubat ayında izlenen toplam yayın saati, 2019’da izlenen yayın saati ortalamasından %10 daha fazla. Şubat ayındayken insanlarda ki karantina bilincinin bu kadar oluşmadığını da hatırlatalım. Bu oran Mart ayında daha da yükseliyor.

İzlenen kategorilerde ise espor liglerinin ve turnuvalarının iptal olmasından dolayı bireysel içerik üreticilerinin üstünlüğü göze çarpıyor. En çok izlenen 10 kanalın neredeyse tamamı bireysel içerik üreticilerinden oluşuyor.

Sırf geçtiğimiz hafta 9.37 milyon saate yakın yayın izlendiği bilgisi verildi Stream Hatched tarafından. Bu yüksek rakam, insanlar kendini karantinada tuttuğu sürece devam edecek gibi gözüküyor. TwitchCon 2020’nin iptaline rağmen bu salgın, Twitch’in işine gelmiş gibi. Bu kadar yüksek izlenme oranlarını bulmak kolay değil.

Yorum yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.