League of Legends Haberleri

League of Legends’ın yeni şampiyonları

League of Legends’a yeni gelen patch ile haritada beliren gizemli simgelerin bize anlatmaya çalıştığı şey acaba gerçekten ne?

Dldoqy

Yukarıda gördüğümüz bu simge League of Legends’ın “Göğün Mucizesi” adıyla şampiyon tanıtımı kategorisi altında yayımladığı sayfadaki simge ile aynı. Yapılması planlananlar, iptal edilenler, ertelenenler, ve de hayranların çalışmalarından alınıp geliştirilenler derken Riot ekipleri, şampiyon yapımları ve tanıtımları konusunda yoğun görünüyorlar. Bize sundukları ise resmi sayfalarındaki yukarıda linkini verdiğimize benzer ipuçları ve müzikler içeren “lütfen hatta kalınız” mesajı gönderen sunumları. Elimizdekiler; Riot ekiplerinden ve siz oyunseverlerin forumlarda yaptığı tartışmalardan bir miktar alıntılar ve kendi teorilerimizle de aşağıda yeni gelecek şampiyon(lar) üzerinden tahmini yorumlar yapacağız.

Promo_Bard_TeaserSite_Constellation_Intro

Hikâyeler, güzel sözcüklerden ibaret değildir. Çok daha büyük işler başarabilirler. Zihninizi besler, hatta güzel anlatılırlarsa karnınızı bile doyururlar. Bazı masallar çağlar ötesinden gelen uyanlardır. Bazıları da ruhumuzu, gündelik zorlukların boyunduruğundan kurtararak hafifletir. Ocaktaki ateşin sadece közleri kalana dek soytarılara güler, kahramanlardan yana çıkar, kötüleri lanetleriz.

İlk kaidemiz şudur: Doğrular önemlidir; ama anlatmak, iletmek, kim olduğumuzu ve neden yaşadığımızı açıklamak hayat-memat meselesidir. Ayrıntıları değişse de, unutulsa da, doğrunun özü sonsuza kadar aklımızda kalır.

Hikâyeler her yerdedir. Gözün gördüğü her şeyden hikâye çıkarırız biz. Başımızın üstündeki gök bile, fısır fısır bir şeyler anlatır bize durmadan.

Teaser-2

Kaldırın kafanızı ve Donmuş Gözcü’ye bakın.

Yazın hükümranlığı sona eriyor, kışın habercisi gece göğüne salınmış bile.

Bir zamanlar bu garip yaratıklar sürülerle gelip, Freljord kavimlerini esir etmişler. Valoran’ı buzlar altında bırakmış, Runeterra’yı gölgeleriyle karartmışlar.

Donmuş Gözcü, hasat mevsiminin bitimine işaret eder. Kışın şiddetinden korunmak için hazırlık yapmamız için uyarır bizleri.

Promo_Bard_TeaserSite_Constellation_Shurima

Gece göğündeki bu için için yanan yıkım bulutu, Shurima’nın Çöküşü’dür.

Kadim halklar karanlığı el yordamıyla fethetmeye çalışırken, kibirleri yüzünden varoluşun dokusunu lime lime söküyorlardı neredeyse. Yükseliş’e ermiş soylu Shurima’lılar evrenin dokusundan çıkmış bir iplik ucu bulunca, düşünmeden yapışıp çekivermişlerdi onu. Soyluluklarına taban tabana zıt bu bayağı hırs yüzünden binlerce masumun canını alıp bir imparatorluğun altın çağını sona erdirdiler.

İşte görkemli Shurima’nın ve tanrılığa özenen insanların sonu böyle geldi.

Promo_Bard_TeaserSite_Constellation_Crown

Yaşam ve ölümü yöneten güçleri hafife alanın sonu budur.

Parçalanmış Taç takımyıldızı; gölgelerin kucağına gömülmeyi reddeden bir krala bahşedilmiş ödüldür.

Bence ölümlülük, insanlığın kendisine köle edeceği bir silah değil, üzerinde şiirler ve şarkılarla kafa yorduğu bir kavram olmalıdır.

Teaser-5

Bu takımyıldız ise, kısa bir zaman öncesine kadar gökyüzünde yokmuş.

Kimi ona Dağ Sunağı diyor, kimi de Büyük Koruyucu. Biz havada duran köylerin sakinleri onu daha eski bir isimle tanırız. Evrensel bir gerçeği anlatan bir isimle. Kimilerinin bize verdiği isimle: Bard.


Şimdi bizim burada sorumuz benzer zamanlarda ertelendiği söylenen bir şampiyon olan Ao Shin (böylece yapımının durdurulduğu veya iptal edildiği söylentilerini yalanlamış oluyoruz) halihazırda var iken Bard ismini öne sürerek gökyüzü, yıldızlar, fırtına, ulu yaratıklar gibi kavramlar üzerine kurulu yeni bir şampiyon mu çıkarılacaktır -ki hikaye ve şarkılardan gücünü alan bir temaya sahip Sona da halihazırda rosterımızda iken- yoksa buradan ulaşabileceğimiz şampiyon tanıtım sayfasında verilen kırıntılar, orada anlatılan hikayeler Ao Shin’in bizzat kendine mi attir? Şunu da söyleyebiliriz ki ulu bir gözcü olma ve birden gökyüzünde beliren bir takımyıldızından oluşma yardım simgesi gösterebilecek kudrette olduğunu düşündüğümüz bu şampiyonu da aşağıda Riot Emaic’ten alıntıyla sizlere sunuyoruz.

 

awc_TR

League of Legends oyuncu topluluğu dünyanın her yanına yayılıp geliştikçe; oyun için esin aldığımız ve etkilendiğimiz kaynaklar da artıyor. Bu şekilde ortaya çıkan, henüz geliştirme sürecinin başında olan bir şampiyonumuzu sizinle paylaşmak istedik. Karşınızda, güçlü bir fırtına ejderi ve doğal dünyanın koruyucusu olan Ao Shin. Efsanelere göre; Ionia, tarihinin en büyük zorluğuyla karşılaşınca, Ao Shin göklerden yere inecekmiş.

İlk olarak, bu farklı şampiyonun adını nasıl koyduğumuzu anlatalım: Ao, doğu mitolojisinde suyu ve hava koşullarını yöneten ejder kralların soyunun adı. Böylece onun güçlü, zarif, ölümlülerin gündelik kaygılarının ve kanunlarının ötesinde bir varlık olduğu en baştan belli oluyor. Shin’in pek çok anlamı var. Bunlardan biri; bereket, bolluk. Diğeri ise fırtına. Ao Shin böylelikle; dostlarına bolluk ve talih getirip, düşmanlarını bir nefeste fırtına ve yıldırımla yok ederek, doğanın iki yönünü de temsil ediyor.

aas_TR

Oyuncularımız bir süredir ejderha bir şampiyon istiyordu, ama biz elbette sıradan bir ejderha yapmak istemedik. Her yeni şampiyonumuzla, yaratıcılık ve teknik olarak mümkün olan şeylerin sınırlarını zorlamaya çalışıyoruz. Bu, Ao Shin için de aynı olacak. Onun kendine özgü hareketlerini ve anatomisini canlandırmak için pek çok yeni yaklaşım üretmemiz gerekecek ve bunu dört gözle bekliyoruz.

Sıradaki yeni şampiyon Ao Shin değil. Tamamlanmasına daha çok var ve pek çok yönden değişmesi muhtemel. Ama ilham aldığımız öğeleri, sizlerle paylaşmak ve şampiyon tasarımının başlarında nasıl fikirlerin yürütüldüğünü göstermek istedik. Umarız, siz de bizim kadar heyecanlısınızdır!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir