Espor rehberi. Espor nasıl takip edilir Espor nasıl izlenir ? mix

Espor Nasıl Takip Edilir ? Espor Nereden İzlenir ? Espor Nedir ?

Günümüzde gittikçe büyümekte olan espor bilmeyenler için her zaman karışık bir şey gibi gözükmüştür. Bir futbol yada basketbol gibi izlenebilecek tek bir yer olmaması, televizyonu açtığın gibi izlenilememesi gibi bir çok sebep sayılabilir buna. Ama aslında öğrenildiğinde esporu takip etmek hem çok basitleşirken hemde oyun oynamayan biri olsanız dahi çok eğlenceli hale gelmektedir.

Kısaca esporun ne olduğundan bahsetmek gerekirse:

Espor veya e-spor, (Yaygın kullanımı “espor”.) profesyonel oyuncuların video oyunlarında rekabetçi düzeyde yarışmalarını ifade eder. Geleneksel spor etkinliklerine benzer şekilde, profesyonel oyuncular veya takımlar, çeşitli video oyunlarında birbirleriyle yarışırlar. Bu yarışmalar genellikle büyük izleyici kitlesi tarafından takip edilir ve bazı durumlarda büyük ödül paraları ve prestij kazanma fırsatları sunar. espor farklı türdeki video oyunlarında düzenlenen turnuvalar ve liglerle desteklenir. Rekabetçi oyunlar genellikle strateji, hız, el-göz koordinasyonu ve takım çalışması gibi yetenekleri gerektirir. Oyuncular, genellikle belirli rollerde uzmanlaşarak veya farklı oyunlar arasında geçiş yaparak yarışabilirler.

Espor, yıllar içinde büyüyen bir endüstri haline gelmiş, sponsorluklar, reklamlar, yayın hakları ve turnuva ödülleri gibi gelir kaynaklarıyla desteklenmiştir. Oyuncuların ve takımların profesyonel sözleşmeleri, antrenman kampları ve taraftar toplulukları da yine bu sektörde var olan şeylerdir.

Espor Nasıl Takip Edilir ? Espor Nereden İzlenir ?

Takip edilecek tek bir yer olmamasından bahsetmiştik. Bunun sebebi espor etkinliklerinde geleneksek sporların aksine birden fazla turnuva düzenleyicisinin olmasının yanı sıra “espor” kelimesinin bir çatı kavram olmasıdır. Espor takip etmeye başlarken öncelikle hangi oyun tarzını takip etmek istediğinize karar vermelisiniz. TFT, LOR, Hearhstone, Starcraft gibi strateji oyunları mı? PUBG, Fortnite, Apex Legends gibi bir adaya indiğiniz ve sona kalmaya çalıştığınız “çakma hunger games” olan battleroyale oyunları mı ? LoL, Dota 2, Heroes Of The Storm, Smite gibi MOBA oyunları mı? Silahlarla çatışılan CS:GO, Zula gibi FPS oyunlarını seviyorsunuzdur belki de ? Yada taktikler ile harmanlanmış olan FPS’ler R6, VALORANT gibi oyunlar.

Şimdi, tercihnizi yaptıysanız gelin nasıl takip edebileceğinizi konuşalım. Tercih demişken birden fazla dalı da elbette takip edebilirsiniz ama zamanınızı çok alacağı konusunda uyaralım.

Espor Nereden İzlenir ?

Burada işler biraz karışıyor. Sevgilinizin yada arkadaşınızın oynayacağı bir 3rd party turnuvayı izlemek istiyor olabilirsiniz. Oyunun en yüksek seviyelerini “official” ları izlemek istiyor olabilirsiniz. Daha başka başka birçok şeyi izlemek istiyor olabilirsiniz.

En basitlerinden ve ayrıca da en popülerinden olan League Of Legends ile başlayalım.

League Of Legends Esporu Nereden, Nasıl İzlenir ?

Öncelikle arkadaşınız yada bir yakınınızın oynayacağı turnuvayı izleme işi. Bu, turnuvadan turnuvaya değişebilir. Bu seviyelerdeki turnuvaların bazılarının yayınları varken bazılarının yoktur. Oynayacak kişiye sormak yapabileceğiniz en iyi şeyken eğer yapmak istemiyorsunuz şu şekilde şansınızı deneyebilirsiniz; Twitch.com bu siteye girerek yukarıda gördüğünüz arama yerine turnuvanın adını yazabilirsiniz. Resmi turnuvalara gelirsek. lolesports.com sizin için en kolay yol olacaktır. Site; tamamen Türkçe arayüzüyle maç zamanları, takımları, puan durumlarını görebilirsiniz. Twitch hesapları ile maçları canlı olarak izleyebilirsiniz.

Aşağıdaki linklerden ligleri ve bölgeleri bulabilirsiniz:

Şampiyonluk Ligi – Türkiye’nin Resmi League Of Legends Ligi – Şampiyonluk Ligi Twitter Hesabı – Şampiyonluk Ligi Twitch Hesabı

LEC – EMEA Resmi League Of Legends Ligi – LEC Twitter HesabıLEC Twitch Hesabı
(LEC Maçları ŞL’nin Twitch hesabında da Türkçe olarak yayınlanmaktadır. Ayrıca EMEA Masters’da LEC kanalında yayınlanmaktadır)

LCS – Kuzey Amerika’nın Resmi Ligi – LCS Twitter Hesabı LCS Twitch Hesabı

CBLOL – Brezilya’nın Resmi League Of Legends Ligi – CBLOL Twitter HesabıCBLOL Twitch Hesabı

LCK – Kore’nin Resmi League Of Legends Ligi (Faker’ın evi) – LCK Twitter HesabıLCK Twitch Hesabı

LPL – Çin’in Resmi League Of Legends Ligi – LPL Twitter Hesabı LPL Twitch Hesabı

Riotgames – Sezon sonlarında yapılan büyük etkinliklerin kanalı. Geleneksel spolardaki olimpiyatlar, uefa vb benzeri. buradaki isimleri WORLDS | ALLSTARS | MSI – Riotgames Twitch Hesabı

LoL Espor Volkswagen Arena Türkiye Büyük Finali
LoL Espor Volkswagen Arena Türkiye Büyük Finali

 

Dota 2 Esporu Nereden, Nasıl İzlenir ?

DOTA 2 Twitter Hesabı Dota 2 Twitch Hesabı

Dota 2 Espor
Dota 2 Espor

 

VALORANT Espor Nereden, Nasıl İzlenir ?

Arkadaşınız yada bir yakınınızın turnuvasını izleyecekseniz LOL’da bahsettiğimiz şeyi deneyebilirsiniz. Onun dışındaki turnuvalar için vlr.gg ve thespike.gg’a bakabilirsiniz. VLR.GG resmi maçlar için daha iyiyken thespike.gg 3rd party turnuvaların bilgilerini de sitesinde barındırmaktadır.

VALORANT Challengers Türkiye: Birlik Ligi – VALORANT Türkiye Ligi – Türkiye: Birlik Ligi Twitter HesabıTürkiye: Birlik Ligi Twitch Hesabı
(Champions, Masters gibi etkinlikleri de bu kanaldan Türkçe olarak izleyebilirsiniz. BBL Esports, FUT Esports gibi temsilcilerimiz bu seviyelerde oynamaktadır.)

VALORANT Resmi – VALORANT’ın resmi hesabı. Bir çok etkinliği buradan izleyebilirsiniz. – VALORANT Espor Twitter Hesabı VALORANT Twitch Hesabı
Diğer kıtaların liglerini izlemek isterseniz vlr.gg’den bulabilirsiniz.

VALORANT Espor Volkswagen Arena 2022 Champions İstanbul
VALORANT Espor Volkswagen Arena 2022 Champions İstanbul

 

CS:GO ve CS 2 Esporu Nereden, Nasıl İzlenir ?

CS:GO turnuvalarını takip etmenin en kolay yolu hltv.org‘dur. Bu sitede neredeyse her turnuvanın tarihi, linkleri ve maç bilgileri bulunur. İzlemek içinse:

ESL CS – ESL CS Twitter HesabıESL CS Twitch Hesabı

Rootthegamer – Rootthegamer Twitter AdresiRootthegamer Twitch Adresi
(Root resmi bir hesap olmasada bir çok turnuvayı özellikle de Türk takımlarının yer aldığı turnuvaları kendi Twitch kanalında sunmakta.

ESL Türkiye – ESL Türkiye Twitter Hesabı ESL Türkiye Twitch Hesabı

PUBG Espor Nereden, Nasıl İzlenir ?

PUBG Esporu izleyebileceğiniz iki yer bulunuyor. Bunun dışında da birde PUBG Mobile esporu bulunuyor. PUBG Mobile esporunda ülkemizin S2G ile Dünya Şampiyonluğu Fire Flux ile de Avrupa Şampiyonluğu bulunuyor.

PUBG Esports Twitter HesabıPUBG Esports Twitch Hesabı
PUBG Esports Türkiye – PUBG Esports Türkiye TwitterPUBG Esports Türkiye Twitch

PUBG Mobile Espor Türkiye – PUBG Espor Türkiye TwitterPUBG Espor Türkiye Youtube

PUBG Esports PGI 2018
PUBG Esports PGI 2018

Overwatch Esports Nereden İzlenir ?

OW’nin kendisine özel büyük bir ligi olduğu ülkemizde fazla bilinmesede böyle bir şey var. OW ligi özellikle Amerika ve Asya bölgelerinde fazlasıyla izleniyor. Overwatch liginin internet sitesine buradan ulaşabilirsiniz.

Overwatch League – Overwatch League Twitter HesabıOverwatch League Youtube Hesabı

Overwatch offline turnuva
Overwatch offline turnuva

 

Admin bonusu: Araba futbolu esporu yani Rocket League esporu nasıl izlenir ?

Rocket League Esports Twitter HesabıRocket League Twitch Hesabı

Diğer haberlerimiz için 5mid.com adresine gidebilirsiniz.

editor
2020'den beri bir şekil de espor ile iç içe. Sosyal medya, yönetim, oyuncu ve nicesi. Genelde görülmeyene değer verir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir