mix

Oynarken gözyaşlarınızı tutamayacağınız 6 oyun

Evde kalıp interneti ve oyun dünyasını keşfetmeye başladığımız şu dönemde evinizde oynarken gözyaşlarınızı tutamayacağınız 6 oyunu sizin için derledik.

Karantinadasınız. Canınız sıkılıyor. Evde tek başınıza olduğunuz için ağladığınızı görecek kimse yok. Siz de uzun süredir kullanmadığınız gözyaşlarınızı zemine döküp biraz rahatlamak istiyorsunuz. Biz bunu düşündük ve sizler için karantina süresince oynayabileceğini, duygu yüklü 6 oyun seçtik. İşte listemizde yer verdiğimiz 6 oyun.

Telltale’s Walking Dead

Biraz klişe sayılabilecek bir oyun ile başladık. Yine de klişe olması, onu kötü bir oyun yapmaz.

Yürüyen ölülere, zombilere veya bu oyunda verilen isimle aylaklara aşina olduğunuzu varsayıyorum. Oyun tam olarak öyle bir evrende geçiyor. Yavaş ama büyük gruplar halinde fazlasıyla etkili olan ölüler, düşmüş hükumetler falan. Hikayemizin ana karakteri olan Lee Everett, bir polis arabasının arkasında elleri kelepçeli haldedir. Araba kaza yapar, Lee kurtulur ve ölüleri fark eder, terk edilmiş bir evde Clementine isimli bir kız ile tanışır. Oyunun genelinde bu ikilinin hikayesine tanık oluyorsunuz.

Oyun, seçimlerinize göre ilerleyen bir puzzle oyunu. Verdiğiniz kararlara göre hikaye farklı bir yöne doğru evrilebiliyor.

Telltale’s Walking Dead aslında 5 sezondan oluşan bir seri. Bizim bahsettiğim hikaye isin oyunun birinci sezonun ait. Oyunun Steam fiyatı 39,00 Türk Lirası.

That Dragon, Cancer

That Dragon, Cancer, özellikle bir ebeveynseniz uzak durmanızı önerdiğim bir yapım. Bunun nedeni oyunun gerçek bir hikayeye dayanması.

Oyunu mekaniksel anlamda incelemek mantıksız ve gereksiz çünkü size bu konuda hiçbir şey vadetmiyor. Kickstarter üzerinden destekçilerin bağışları ile çıkarılan bu oyun, Amy ve Ryan adında bir çiftin, 4 yaşındaki çocuklarını beyin tümöründen kaybetmeleri üzerine çıkıyor. Çift, bu oyunu yapmalarının amacının merhum oğullarına bir mektup göndermek olduğunu söylüyor.

That Dragon, Cancer size yaşam, neşe ve ölümü şiirsel bir tonda anlatıyor. Yaşanmışlıklar üzerine yapılan bir oyun deneyim etmek isterseniz, Amy ve Ryan’ın oyunu sizleri bekliyor. Oyunun Steam fiyatı 18,00 Türk Lirası.

Valiant Hearts: The Great War

Savaşın acımasızlığını belki bir milyon kez anlattılar size. İzin verin bir de Valiant Hearts şansını denesin.

İkinci Dünya Savaşı’nda yer alan 5 ayrı kişinin hüzünlü hikayesini anlatıyor bizlere oyun. Sanat tasarımı, müzikleri ve hikaye anlatımı ile birçok kişiden on üzerinden on puan almayı başarmıştır.

Mizah yönü kuvvetli diye aldanmayın. Oyunda ilerledikçe boğazınıza oturacak olan yumru uzun bir süre yerinden kalkmayabilir.

Ubisoft yapımı bu puzzle oyununun Steam fiyatı 67,99 Türk Lirası

Brothers: A Tale of Two Sons

“Abi benim zamanım değerlidir. Ağır bulmacaları da sevmiyorum. Bana hikayemi ver ben gideyim ağam” diyen insanlardansanız bu oyun sizin için.

Hasta babalarını iyileştirmek için gerekli olan, iksiri almak için Hayat Ağacı’na doğru çıktıkları bu yolda hüzünlü bir abi-kardeş hikayesi sizleri bekliyor. Aynı anda hem büyük hem de küçük kardeşi kontrol ederek önünüze çıkan bulmacaları çözüyorsunuz. Merak etmeyin. Geliştiriciler, hikaye anlatımını baltalamamak için bulmacaları oldukça kolay yapmışlar.

Renk paleti ve anlamsız bir dil konuşan karakterleri ile, diyaloğa ihtiyaç duymadan gözyaşlarınızı bir bir zemine dökecek bir oyun kendisi. Steam fiyatı da 24,00 Türk Lirası.

Last Day of June

Bu listede olan her oyun gibi Last Day of June’un da muhteşem bir sanat tasarımı var. Zaten oyunun konusu, Steve Wilson’ın Drive Home isimli şarkısının klibinden esinlenilerek oluşturuldu.

Oyunun konusu hakkında çok bir şey söyleyemem çünkü bu, oyundan alacağınız zevki sıfıra indirecektir. Sadece şunu belirtebilirim, oyunun vurduğu sağ kroşe çok güçlü. Bir çift olan Carl ve June, talihsiz bir araba kazası geçiriyorlar. Oyunun teması ise sadece, Carl’ın kafasında dönüp duran “Acaba bir şeyleri nasıl değiştirebilirdim?” sorusu.

İşinin ehli insanlar tarafından yaratılmış bu sanat eseri, türü içerisindeki en başarılı yapım olabilir. Kazanın varlığında payı olan insanların yerine geçerek kazayı engellemeye çalıştığımız oyunun Steam fiyatı 31,00 Türk Lirası.

To The Moon

Şefin spesiyali. Yazarın bir numaralı önerisi. Tek kişilik bir ekip ile, sınırlı kaynaklarla hikaye anlatımı nasıl yapılır dersi veren Kan Gao’nun eseri.

Beni bırakırsanız karantina bitene kadar övebilirim To The Moon’u ama oynamak varken neden öveyim?

Piksel grafiklerden hoşlanıyorsanız bu 8-bitlik şaheser sizi bekliyor. Ölüm döşeğindeki insanların son isteklerini yerine getirmek için hastanın anılarını değiştiren bir şirket olan Sigmund Corp.’un çalışanları olan Dr. Neil Watts ve Dr. Eva Rosalene’nin son macerasına tanık oluyoruz. Tek isteği aya gitmek olan bir adamın anılarında dolaşırken, kalbinizi ısıtacak, yeri geldiğinde de parçalayacak hikayesini dinliyoruz. Laura Shigihara’nın tatlı sesiyle söylediği şarkı, hikayemizi kapatırken devam oyunlarının varlığı içimizde su serpiyor. Bu hikaye anlatımına doyulmuyor çünkü. Gözyaşlarınızı sizden söküp alıyor resmen.

To The Moon’un bir devam oyunu ve bir yan oyunu da var. Finding Paradise ve A Bird Story. Yakın zamanda da serinin üçüncü oyunu çıkacak. Şu anda bile gerildim ve To The Moon kadar güzel bir hikaye anlatımının açlığını çekiyorum. Oyunun Steam fiyatı 18,00 Türk Lirası. Her kuruşuna değer.

İyi oyunlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir