Overwatch

Overwatch Dünya Kupası’nın yeni formatı duyuruldu

Blizzard, finalleri 3-4 Kasım’da Blizzcon’da gerçekleşecek Overwatch Dünya Kupası’na katılacak takımların ve oyuncuların nasıl seçileceği konusunda bir açıklama yaptı.

Overwatch Dünya Kupası bu sene, geçen seneye göre epey farklı bir formatla karşımıza çıkıyor. Blizzard’ın bugün yaptığı açıklamaya göre artık takımlar ülkelerin genel SR puanlarına göre seçilecek. Bu da şu anlama geliyor; her ülkenin en iyi 100 oyuncusunun Competitive modda kazandığı ve kaybettiği maç oranları o ülkenin kupaya katılıp katılamayacağını belirleyecek. Genel ortalamalar alındıktan sonra ilk 32’ye giren ülkeler Overwatch Dünya Kupası’na katılma hakkını kazanacak.

İlk 32’ye giren takımlar belli olduktan sonra oyuncu seçim süreci başlayacak. Geçtiğimiz sene oyuncular, hayranların oylarıyla belirlenmişti ve yetenekten çok popülerlik ön plana çıkmıştı. Bu sene ise Blizzard, bu oyuncuları seçebilmek için her ülkeye özel 10 kişilik özel bir liste sunacak. Bu liste; analistler, koçlar, istatistikçiler ve genel olarak Overwatch’un espor camiasında sözü geçen kişilerden oluşacak. Ardından izleyiciler oylarıyla bu listeden üç kişi seçecek ve bu üç kişi o ülkenin temsilcileri olarak bir komite oluşturacak. Bu ülke komitelerinin yapacağı seçim sonucunda ortaya çıkacak takımların geçen seneye göre daha profesyonel nitelikte olacağını rahatlıkla söyleyebiliriz.

Turnuvaya Türkiye açısından baktığımızda karşımıza olumlu diyebileceğimiz bir tablo çıkıyor. Buradan ulaşabileceğiniz, Blizzard tarafından açıklanan listeye göre Türkiye, en iyi 32 ülke arasında 26.sırada ve Belçika’yla aynı puana sahip. En iyi 100 oyuncumuzun ortalama SR puanı 3948 ve birinci sırada bulunan son dünya şampiyonu Güney Kore’nin 4534 SR puanı var. Son turnuvada ikinci olan Rusya’nın ise 4218 SR puanı var ve 11. sırada. Bu liste, önümüzdeki 26 gün boyunca güncellenmeye devam edecek ve süre sona erdiğinde en iyi 32 takım Dünya Kupası’na katılacak.

Bu 32 takım öncelikle LAN usulüyle Kuzey Amerika, Asya ve Avrupa’da karşı karşıya gelecek ve 8 takım kalana kadar mücadele edecek. Kalan 8 takım, 3 ve 4 Kasım tarihlerinde Anaheim’de gerçekleşecek Blizzcon sırasında final karşılaşmalarını oynayacak.

Ülkemizin Dünya Kupası’ndaki kaderini belirleyecek en iyi 100 oyuncumuza 5Mid ekibi olarak başarılar ve iyi şanslar diliyoruz.

Yorum yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.