Overwatch

Overwatch ücretsiz olmayacak, konsollara da gelecek

Geçtiğimiz yıl bu dönemlerde duyurulan ve Blizzard’ın yıllar sonra çıkardığı ilk oyun olma özelliği taşıyan Overwatch’tan beklenmedik bir haber geldi.

6 Kasım 2015 Blizzcon Güncellemesi: Blizzcon 2015’in başladığı bugün itibariyle haberimizde bahsi geçen konuların büyük kısmı da doğrulanmış oldu. Overwatch, gerçekten de PS4 ve Xbox One için çıkacak ve ücretli olacak. Geçtiğimiz günlerde haberini yaptığımız üzere Overwatch’a D.Va adında yeni bir kahraman gelecek. D.Va ile birlikte Lucio ve Genji de kadroya katılacak. Bunların dışında Origins Edition adında çeşitli ekstra özellikler sağlayacak bir sürüm ile PC ve konsollar için bir de Collector’s Edition çıkacağı belirtildi. Overwatch’un sadece  21 kahramanla birlikte PC özel standart sürümü 40 dolardan satılacak. Konsollar ve PC birlikte Origins Edition 60 dolar, Collector’s Edition ise 130 dolarlık fiyat etiketine sahip olacak ve beta sürümü 2016 ilkbaharında sonlanacak. Oyunu bu adresten satın alabilirsiniz. Blizzcon’dan Overwatch güncellemeleri şimdilik bu kadar. Haberimizin kalanını orijinal haliyle bıraktığımızı da bilgilerinize sunarız.

ABD merkezli Game Informer sitesinin yaptığı habere göre Overwatch, Xbox One, PlayStation 4 ve PC platformları için 60 dolarlık fiyat etiketine sahip olacak. Henüz Blizzard tarafından resmi bir açıklama yapılmazken, duyurulduğu andan beri Overwatch’un ücretsiz olacağı yönünde yaygın bir algı olduğunu söyleyebiliriz. Konu ile ilgili yerel bir oyun mağazasını kaynak gösteren Game Informer, fiyat ve konsol bilgileri dışında oyunun 31 Aralık 2016 itibariyle satışa çıkacağını söylüyor.

Ek olarak Overwatch’un konsollara gelip gelmeyeceği de bir süredir oyun dünyasında tartışılan konulardan biriydi. Oyunun fiyatıyla birlikte ortaya çıkan bu detay ile birlikte, Overwatch’un PlayStation 4 ile Xbox One’a geleceği kesinleşmiş oldu. FPS türünde çıkan Overwatch’un konsollara oldukça uygun bir oyun olduğunu ise rahatlıkla söyleyebiliriz. Halihazırda beta sürümünde denemeleri süren oyun, birçok oyuncu tarafından beğenilmiş ve Twitch yayınları ciddi şekilde takip edilmeye başlanmıştı.

Bu noktada biraz kişisel yorumumu katmak ve fiyat konsuna geri dönmek istiyorum. Açıkçası bu haber ile birlikte hayal kırıklığına uğradığımı söylemek durumundayım. Şimdiye kadar birçok oyundaki fiyat politikasıyla eleştirilen Blizzard, bu sefer de yapacağını yapmış gibi görünüyor. Duyurulduğu andan beri oyunun fiyatına dair olumlu ya da olumsuz herhangi bir açıklama bulunmuyor olmasına rağmen, böylesine büyük bir giriş ve e-Spor ayağı da düşünüldüğünde, Hearthstone ve Heroes of the Storm’un ardından Overwatch’un ücretsiz olacağı fikri iyice yaygınlaşmıştı. Nitekim 60 dolarlık fiyat etiketi, -eğer doğruysa- büyük kitlelere yayılması planlanan bir oyun için fazla görünüyor. Yine de henüz hiçbir şeyin kesin olmadığını ve Blizzard kanadından resmi bir açıklama gelmediğini tekrar vurgulamak istiyorum.

Önümüzdeki hafta sonu gerçekleştirilecek Blizzcon 2015’te çok daha fazlasını öğrenebileceğiz. Öğrendiğimiz gibi de sizlere aktaracağımızdan emin olabilirsiniz.

Yorum yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.