League of Legends

Avrupa Kupası ve Avrupa Yerel Ligleri duyruldu

EU LCS’te franchising sisteminin hazırlıkları yapılırken alt liglere ne olacağı merak konusuydu. Riot Games Avrupa ekibi duyurduğu yeni sistemle Avrupa’daki yerel liglerin formatını yeniden düzenledi.

Avrupa’nın Yerel Ligleri

Avrupa’nın espor ekosistemine göz attığımızda karşımıza çıkan tek organizasyon EU LCS oluyor. Fakat biraz ayrıntıları incelediğimizde aslında fark ediyoruz ki her Avrupa ülkesi yıllardır kendi yerel liglerini düzenliyor. Batı Avrupa, Doğu Avrupa ve İskandinavya’da sayısız yerel organizasyon uzun süredir aktifliğini sürdürüyor.

Ne var ki bu ligler belirli bir düzenden uzaktı. Oyunculara esporculuğu “tam zamanlı meslek” olarak sunamıyorlardı. Hal böyle olunca çoğu Avrupalı genç espor sahnesine adım atmakta çekingen kalıyor, bir kısmı da Türkiye ve Rusya liglerinin yolunu tutuyordu. Bu durumun önüne geçmek isteyen ve daha verimli bir ekosistem kurmak isteyen Riot Games, Avrupa’da 10 yeni yerel ligin duyurusunu yaptı:

  • Fransa
  • Almanya-Avusturya-İsviçre
  • Nordik
  • Polonya
  • İspanya
  • Birleşik Krallık
  • Portekiz
  • İtalya
  • Balkanlar
  • Çekya-Slovakya

On yerel lig mevsim boyunca devam edecek. Mevcut takvimde liglerin Ocak-Mart ve Haziran-Ağustos ayları arasında oynanması bekleniyor.

Avrupa Kupası

Oynanan on farklı yerel lig kendi şampiyonlarını belirleyecek. Bu on şampiyon ise Avrupa Kupası’nda karşı karşıya gelecek ve yerel liglerin en iyisi olmaya çalışacak. Avrupa Kupası’nın henüz formatı ve tarihi duyurulmadı. Nisan ve Eylül aylarında oynanacak turnuvanın formatına dair bilgilendirme yapıldığında biz de sizleri haberdar edeceğiz.

Rusya ve Türkiye’nin Durumu

Yerel liglerin daha organize hale gelmesiyle beraber gözler Türkiye ve Rusya’ya çevrildi. Çünkü iki bölgenin yabancı havuzu genellikle Doğu Avrupalı ve İskandinav oyunculardan oluşuyor.

Türkiye için senaryo aydınlık. Zaten hali hazırda yabancı oyuncu ilgimiz Doğu’ya, Kore’ye kaymış konumda. Ücretler ve imkanlar konusunda da Avrupalı ekiplerle boy ölçüşebildiğimiz daha önce sıkça dile getirildi. Avrupa Yerel Ligleri, ne Şampiyonluk Ligi ne de Yükselme Ligi için büyük bir tehdit oluşturmuyor. Fakat Rusya tarafına göz attığımızda işler değişiyor. Rusya hali hazırda ekosistemini kurmakta ve düzenini sağlamakta sıkıntı yaşayan bir bölge. Durum böyle olunca Avrupalı oyuncuların BDT’de mücadele etmektense kendi liglerinde kaldıklarına şahit olabiliriz. Zaten başarı grafiği belirgin biçimde düşen Rusya bölgesi, bu yeni formatla beraber daha sıkıntılı günler yaşayabilir.

Yorum yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir