League of Legends

Caitlyn’e büyük bir güçlendirme geliyor

Riot Games

2017 sezonunun ikinci yarısını tamamıyla domine eden ve geçtiğimiz yamada dengelenen Caitlyn’e 7.19 yaması için ciddi bir güçlendirme geliyor. Şampiyonun hemen hemen her yeteneği değişirken pasifindeki güncelleme özellikle dikkat çekiyor.

Sadece profesyonel arenayı değil tekli dereceli karşılaşamalarını da ciddi anlamda ele geçiren Caitlyn, 7.11 yamasında aldığı dengelemenin ardından yavaş yavaş metadan düşmüş ve güçsüz bir hale gelmişti. Şampiyonun Q yeteneğinin hasarının azaltılması ve seviye başına kazandığı saldırı hızının da düşürülmesi ile hala erken oyunda etkili olmasına rağmen oyun ortasında güçsüz bir Caitlyn izlemeye başlamıştık.

PBE güncellemesinde açıklanan detaylara göre şampiyon oyuna artık 450 can ile başlayacak. Bu erken oyun için büyük bir nerf anlamına geliyor. Oyuna en az canla başlayan Sona’dan (482) dahi az canla başlayan Caitlyn’ins eviye başına kazandığı can miktarı ise 80’den 85’e çıkarıldı. 7.11’deki değişiklikler ile şampiyonun saldırı hızı kazanma oranı %2’ye düşürülmüştü. Bu yamada ise seviye başına kazanılan bu oran tekrar %4’e yükseltildi.

Pasifindeki değişiklikleri ise güçlendirme olarak değerlendirebiliriz. Yapılar üzerinde uygulanmayan pasifi artık kulelere de vuracak. Yani bu şampiyonun daha hızlı kule alabileceği anlamına geliyor.

Q yeteneğini de güçlendirildi. Daha önce hasar çıkardığı her hedefe %50 az vuran yetenek artık %33 daha az vuracak. Bu, Caitlyn’in minyon temizleme mekaniğini arttıracak.

En büyük güçlendirmenin ise W yeteneğine getirildiğini belirtelim. Pasiften gelen ekstra hasar değeri ciddi anlamda arttırılırken AD oranı da sabit %60’tan %40/55/70/85/100’e yükseltildi. Artık her tuzak 30-70 saniye arası yerde kalacak ve yük biriktirme süresi kısalacak. Riot’ın kapanlara yaptığı bu değişikliğin tamamıyla şampiyonun kuşatma mekaniklerini azaltmak istemesiyle açıklanabilir. Eskiden kule kuşatmalarında yere tuzaklarını dizen Cait, rakip şampiyonların tuzaklara basmadan geçmesini engelliyordu. Yeni güncelleme ile tuzaklar daha fazla vuracak, fakat Caitlyn oyuncuları yeteneği daha akıllıca kullanmak zorunda kalacak.

Genel olarak bu değişikliklerin Caitlyn’i metaya geri sokacağını söylememiz mümkün. Taban can değerinin bu kadar ağır bir yara alması ise şampiyonu en kolay ölen nişancı konumuna sürüklemiş olabilir. Fakat buna rağmen hasarının güçlendirilmesi ise iyi pozisyon alan oyuncuların hala şampiyonu rahatlıkla oynayabileceği anlamına geliyor.

1 Yorum

1 Yorum

  1. Galatasaray

    16 Eylül 2017 at 14:26

    Şu oyunu bı ben oynamadım herhalde :) bugün gidip satın almayı düşünüyorum

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir