League of Legends

Meta: MSI 2017’de en çok hangi şampiyonlar tercih edilecek?

flickr.com/lolesports

Riot Games’in düzenlediği uluslararası turnuvalarından birisi olan MSI 2017 bugün başlıyor. 28 Nisan-21 Mayıs tarihlerinde düzenlenen etkinlikte ilk defa 7.8 yaması oynanacak. Profesyonel sahneden daha önce görmediğimiz yama doğal olarak şampiyon tercihlerine de etki edecek.

League of Legends dünyası önümüzdeki bir ay süresince MSI heyecanını yaşayacak. Bildiğiniz üzere bu yıl turnuvanın formatı değişmiş ve eskiden WildCard olarak adlandırılan tüm sunucular etkinliğe dahil edilmişti. Temsilcimiz SuperMassive’in de oynayacağı Play-in aşamasında bu sunucular turnuvanın grup aşamasına kalmak için mücadele edecek. MSI 2017 ile diğer bir önemli detay da maçların 7.8 yaması ile oynanacak olması. Oyun metasında çok fazla değişiklik beklenmese de sürpriz seçimleri Vadi’de izleme fırsatı bulabiliriz.

Üst koridor

Turnuvada üst koridor metasında dramatik bir değişiklik görme ihtimalimiz yüksek. Bunun en önemli nedeni ise 7.6 yamasında Vadi’ye hükmeden şampiyonların ciddi dengelemeler alması. Sezon başından itibaren tankların hakimiyetinde olan koridorda son birkaç yamadır hasar odaklı şampiyonların da sıklıkla tercih edildiğine şahit oluyoruz. Bu şampiyonlardan ilki, belki de en popüler olanı Camille.

Camille’in 7.7 yamasında aldığı nerf, şampiyonun ormandaki etkinliğini azaltmaya yönelikti. Yine de bu, şampiyonun popülerliğini doğrudan etkiledi. Fakat yine de Camille’in hala üst koridor havuzunun öncelikli tercihlerinden birisi olma ihtimali yüksek. Öte yandan hala tankların popülerliği bitmiş değil. Shen, Nautilus ve Gragas gibi şampiyonlar koridor aşamasını etkin bir şekilde geçirip zengin kitle kontrollerinden dolayı hala sıklıkla seçiliyor. Ayrıca tekli derecelide %51 kazanma oranına sahip Fizz de takımların düşüneceği seçimlerden olacaktır

Burada Nautilus’un ciddi bir nerf aldığını belirtelim. 7.8 yamasında E yeteneğinin hasarı azaltılan ve mana bedeli arttırılan şampiyonun koridor aşaması güçleştirildi. Fakat bu şampiyonun her yeteneği ile farklı bir kitle kontrolü sunduğu gerçeğini değiştirmiyor.

Orman

Sezon 7 metasının belki de en dar şampiyon havuzuna sahip rolü orman. Uzun bir süredir Graves, Lee Sin, Elise, Rengar ve Ivern’den başka bir şampiyonu izleyemedik. MSI’da da orman metasının çok fazla değişmeyeceğini belirtelim.

7.6 yamasının popüler şampiyonu Graves, MSI öncesi büyük bir nerf alırken bu havuzun dışında kalabilecek tek şampiyon olarak öne çıkıyor. Erken oyunda etkili olabilecek ormancılar çok daha fazla seçilirken, MSI’da Ivern, Lee Sin ve Elise’in en çok oynanacağı tahmin ediliyor.

Orta koridor

Orta koridorun metanın en rahat koridoru olduğunu iddia edebiliriz. Havuzun genişliği ve efektif büyücülerin çokluğu bunun altında yatan nedenlerden. Fakat elbette yine de öncelikli seçimler yok değil.

Syndra’nın yüksek kazanma oranı profesyonel maçlarda da devam ediyor. Syndra’ya counter olarak seçilen Vladimir ise özellikle Avrupa’da çok fazla oynanmasına rağmen MSI’da tercih edilmeyebilir. Bununla birlikte Ahri ve Orianna da turnuvada görebileceğimiz şampiyonlar.

Havuza yeni katılan Kassadin ise son aldığı güçlendirme ile beraber daha rahat bir koridor aşaması geçiriyor. Minyon temizleme mekaniği her zaman için bir şampiyonun seçilebilirliğini doğrudan etkilese de Kassadin’in EU LCS’te metada olmamasına rağmen tercih edildiğini görmüştük.

Nişancı

Tıpkı orman gibi nişancı rolü de bu metada kısıtlı bir şampiyon havuzuna sahip. Zırh Deşme eşyalarının hüküm sürmesinden sonra Jhin, Varus ve Miss Fortune gibi şampiyonlar daha az seçilirken, Ashe, Lucian, Caitlyn ve Ezreal’in kullanıldığına şahit olduk.

MSI’da da Ashe ve Varus’un öncelikli seçim olacağını tahmin edebiliriz. Öte yandan Twitch ve Lucian’ın yükselişi MSI’da olabilir.

Destek

2015 yılı kompozisyonlarının olmazsa olmazı Lulu’ydu. Şampiyon, tekrar o günlere geri dönmüşüz gibi tüm takımlar tarafından agresif bir şekilde tercih edilmeye başlandı. Destek olarak fazlaca kuvvetli olan Lulu, Faker tarafından orta koridorda dahi oynandı.

Destek tercihi aslında takım kompozisyonlarına da fazlasıyla bağlı. Örneğin savaş başlatan bir tank istiyorsanız Tahm Kench veya Braum şampiyonlarını tercih edebilirsiniz. Fakat 2v2 koridor aşamasında menzilli desteklerin bariz üstünlüğünün bulunduğunu eklemek gerekiyor. Karma da Lulu gibi popüler seçimlerden bir diğeri. Ayrıca son zamanlarda Zyra’nın metadan düştüğünü, Thresh’in de tekrar yavaş yavaş geri döndüğünü belirtelim.

Sürpriz

Aslında MSI’da “sürpriz” olarak kategorilendirilebilecek birçok seçim izleyebiliriz. 7.8 yamasının ilk defa oynanacak olması, takımların “cheese” seçim hazırlaması ve her turnuvanın kendi metasının olması bu konuda bizi tamamen tahminlere mecbur bırakıyor.

Üst koridorda yenilenen Galio’yu izleme ihtimalimiz ise yüksek. Yeni yetenek kiti ile sağladığı kitle kontrolü ve takım oyununa olan uyumu, Galio’yu tercih etme nedenlerinden olacaktır. Nişancı rolünde ise Kog’Maw’ın geri döndüğü düşünülüyor. Lulu ile klasik bir şekilde olmasa da yarı Juggermaw kompozisyonları oluşturulabilir.

Orta koridorda ise ülkemizde HWA takımından Xico’nun ve Crew’dan Godbro’nun oynadığı Taliyah, yasaklamalara bağlı olarak seçilebilir. Lulu ise tam bir sürpriz seçim olacaktır. AP oranları düşürüldüğünden bu yana oynanabilirliği olmayan şampiyon, Faker gibi oyuncuların elinde yine işlevsel olarak kullanılabiliyor.

Yorum yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir