League of Legends

NA LCS 2017 Bahar Mevsimi 4. Hafta 1.Gün

flickr.com/lolesports

NA LCS 2017 Bahar Mevsimi 4. haftası, ilk gün oynanan Cloud 9 – Team Liquid ve Immortals – Team Dignitas karşılaşmalarıyla başladı. Liderlik tablosunun en üst sırasında bulunan Cloud 9, zorlanmasına karşın Team Liquid’i geçmeyi başararak yenilgisiz yoluna devam etti. Alt sıralardan uzaklaşmak isteyen Immortals ise ligin son sırasındaki Team Dignitas karşısında rahat bir seri geçirdi.

Serilerin kısa özeti şu şekilde:

Cloud9 2-1 Team Liquid

Serinin ilk karşılaşmasında iki takım da hasara yönelik kompozisyonlar kurmayı tercih etti. Henüz dakika 3’te alt koridora başarılı bir baskın atan Reignover, bir skor bir asist alırken Cloud 9 alt koridorlarının sihirdar büyülerini de harcattı. Burada yakaladıkları üstünlükle, Team Liquid alt koridoru oyunun orta safhasına kadar bariz bir üstünlük kurdu. Oyunun erken aşamasında iki takım ormancısı da alt ve üst koridor ağırlık baskınlara yöneldi. Oyunun ilk Baron’u henüz 23.dakikada TL tarafından alındı. Baron’u almayı başaran TL, makro oyunda başarılı işler yaparak rakibinin dış kulelerini teker teker düşürdü. Dakika 27’de C9 adına güzel başlayan takım savaşı tam anlamıyla felaketle sonuçlandı ve TL bunun karşılığında alt ile üst koridor inhibitörleri düşürdü. Dakikalar 31’i gösterdiğinde ise felaketi yaşayan takım bu sefer TL’di. Reignover erken çarp atınca, Baron’un canı 50 civarında olduğu sırada C9 nişancısı Sneaky, Jhin’in Trajedi yeteneğiyle Baron’u çalmayı başardı. Bunu fırsata çeviren C9, kule bazında geri olduğu rakibinin dış kulelerini yıktı. Dakika 38’de bir Baron girişimine daha yönelen TL, Baron’u aldı almasına; ancak alt koridordan ayrık ittirme yapan Jayce’e inhibitörünü kaptırdı. 40. dakikada ormanın alt bölümünde yapılan takım savaşında iki C9 üyesi katledildi. Rakibinin iki üyesinin ölü olmasını değerlendiren TL, orta ve üst koridor inhibitörlerini açtı. TL’in üssüne alt koridorlardan süper minyonların geldiği sırada Jayce tarafından alt koridora ışınlan atıldı. Geri kalan C9 ekibi TL oyuncularını oyalamayı başardı ve ayrık ittirme sayesinde Nexus kulelerini düşüren Jayce, oyunu C9’a getirdi.

İkinci oyunda da ilk oyundaki seçimlerine yönelen Team Liquid’e karşın Cloud 9’dan son dönemlerde görmeye alışkın olmadığımız Renekton seçimi geldi. Takım kurgusu olarak anlık ve sürekli hasar vurmaya yönelik seçimler yapan TL karşısında Ashe, Ivern, Renekton gibi takım savaşına yönelik seçimler C9 cephesinden geldi. Erken oyunda alt koridora baskı kurma stratejisiyle oynayan TL, ilk 15 dakikada iki kez alt koridora dört kişilik baskın yaptı. Bunların ilki başarısızlıkla sonuçlanırken ikincisinde ilk kule kanı alındı. Alt koridora  yönelik bu baskın stratejisine ise C9 tarafı Jensen’in oynadığı Ryze üzerinden cevap vermeye çalıştı. Ryze ultisiyle beraber hem alt koridora hem üst koridora baskınlar yapan Jensen, bu baskınlar sırasında çoğu sefer skor ve asist çıkarmayı bildi. Oyunun erken aşamasında beslenmiş bir Ryze ile oyunun orta safhasına geçen C9, oyunu Jensen üzerinden oynamaya çalıştı. 24. dakikada Baron Nashor TL tarafından alındı. TL rakibinin dış kulelerini tek tek yıkarak üst koridordan inhibitörü de düşürdü. 29.dakikada ise alt koridor kuşatmasına girişen TL, temiz bir oyunla alt koridor inhibitörünü de aldı ve bunun ardından süper minyonların yardımıyla ikinci oyunu kazandı.

Toplam 40 dakika süren serinin üçüncü karşılaşmasına damga vuran oyuncular iki takımın destek oyuncuları oldu. Zyra seçimi Team Liquid’e tarafına giderken Malzahar tercihi Cloud 9’dan geldi. Oyunun erken bölümünde alt koridorda bolca aksiyon yaşandı. Varus-Zyra’ya sahip olan TL, Jhin-Malzahar ikilisine karşı üstün çıkan taraf olurken Zyra dakika 9’da üç skora sahipti. TL üst koridoru olan Lourlo ise oynadığı Rumble ile Kha’Zix’in hedefindeydi. Contractz, Lourlo’yu adım adım takip ederek nereye gitse sürekli  karşısına çıkan ve skoru alan taraf oldu. Alt koridorda üstünlüğü ele geçiren Varus-Zyra ikilisi özellikle orta koridora sık sık uğrayarak ulti kombolarıyla skorlar almaya devam etti. Oyunda 29. dakikaya kadar üstünlüğü bulunan TL, bu dakikada yaptığı bir hatayla oyun üstünlüğü yavaş yavaş rakibine kaptırmaya başladı. 29. dakikada Baron denemesi sırasında C9 ekibi nehir bölgesini çok iyi kapattı ve organize bir takım savaşıyla üç TL oyuncusunu öldürdü. Hemen ardından 32.dakikada TL Kırmızı Güçlendirmesi’nin orada Reksai ve Zyra’yı düşürmeyi başaran C9 Baron’a yöneldi. Varus-Rumble-Corki üçlüsüyle Baron bölgesini kapatmayı başaran ve rakibini dürten TL, Jhin ve Kha’Zix’in Baron bölgesinde kalarak ölümünü sağladı. 39.dakikada Baron’a girişen; ancak hemen bu karardan dönerek kaçmaya çalışan TL oyuncuları bunda başarılı olamadı. Malzahar Sıçra + ulti kombosuyla önce Zyra aradan çıkartıldı, sonrasında ise üç TL oyuncusu öldürüldü. Bunu fırsata çeviren C9, önce Baron’u düşürdü sonra ise rakip Nexus’u ele geçirerek seriyi 2-1 kazanmış oldu.

Immortals 2-0 Team Dignitas

İlk oyunun yasaklama seçim ekranında Team Dignitas tarafı Dardoch’a yönelik ormancı yasaklamaları yaptı. Bu yasaklamalar karşısında EU LCS’te oynandığını gördüğümüz Warwick seçimi  Immortals tarafından geldi. İki takım da oyun boyunca kontrollü bir oyun ortaya koydu. IMT cephesi oyunun ilk ve orta kısımlarında alt koridoru düşürmeye yönelik bir planla oynamayı seçerken DIG tarafından buna herhangi bir şekilde yanıt gelmedi. Oyunun başından sonuna kadar pro-aktif olan ve oyun kontrolünü elinde tutan IMT; oyun boyunca üç Baron Nashor ve iki Kadim Ejder almayı başardı. Aldığı güçlendirmelerle rakibinin bütün inhibitörlerini düşürmeyi başaran IMT 50.dakika sonunda oyunu kazanan taraf oldu.

Serinin ikinci maçı da ilk maça benzer senaryoda gerçekleşti. Mavi tarafta olan Team Dignitas meta yasaklamaları yapmayı tercih etti. Rakip ormancıya yönelik yasaklamalar bu sefer IMT cephesinden geldi. Toplam 34 dakika süren karşılaşmada DIG oyuncuları birçok pozisyonda gerek bireysel gerekse takımsal olarak birçok hata yaptı. Bu hataları iyi değerlendiren IMT, hem rakiplerini hem de kuleleri düşürmeyi bildi. 26.dakikada Nashor’u alan IMT, hemen ardından rakibinin orta koridor inhibitörünü yok etti. 33.dakikada  katliam yapan IMT kolay bir galibiyetle seriyi kazandı.

Yorum yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir