League of Legends

2015 Dünya Şampiyonası’nda Yarı Final: Origen-SK Telecom T1

League of Legends 2015 Dünya Şampiyonası’nda yarı final heyecanı, bugün oynanacak Origen-SKT karşılaşması ile başlıyor.Bugünkü karşılaşma ve yarın oynanacak Fnatic-KOO Tigers karşılaşması ile beraber, 2015 Dünya Şampiyonası’nın finali belli olacak.

Kimilerine göre ölüm grubu olan D grubundan çıkmayı başarabilen Origen, muhtemelen turnuvanın olumlu anlamdaki en büyük sürprizi. Çeyrek Final’de ise tabiri caizse tam dişine göre bir rakip ile eşleşen takım, Flash Wolves’u 3-1 yenerek yarı finale çıkmayı başardı. Genel olarak yorumcuları Origen’in bu kadar ileriye gitmesinde kuranın da büyük rolü olduğunu söylese de, takımın harika performansı göz ardı edilecek gibi değil. Özellikle de grup aşamasında oynadıkları oyun, herkesin takdirini kazanmıştı.

SK Telecom T1 ise C grubunda EDG, H2K ve BKT takımları ile oynadı. Grup maçlarında kaybetmeyen takımı zorlayacak olan en büyük rakipleri EDG, oldukça dağınık bir performans gösterdi ve SKT, EDG’yi rahatlıkla geçti. Çeyrek Final’de ise Ahq ile eşleşen takım, rakibine maç vermedi ve seriyi 3-0 kazandı. SKT, henüz turnuvada maç kaybetmeyen tek takım olarak göze çarpıyor. Diğer takımlardan çok daha farklı bir performans sergileyen takım, henüz dişine göre bir rakip bulmuş değil. Bu yüzden takım, serinin favorisi olarak başlayacak. Aynı zamanda Faker’ın yerine Easyhoon ile maça başlayacak olan SKT, final için hazırladıkları stratejiyi zamanından önce göstermeye niyetli değil. Easyhoon’un oynama nedenlerinden birisi bu iken, diğeri ise oyuncunun Faker’a nazaran daha iyi bir control mage oyuncusu olması.

SK Telecom T1 1-0 Origen

Yarı final eşleşmesinin ilk karşılaşması, SKT’nin zaferi ile sonuçlandı. Gragas’ın yasaklı olmasından dolayı turnuva boyunca izlediğimizden daha farklı bir yasaklama ekranı izledik. Ormancıların ve “OP” şampiyonların yasaklandığı maçta SKT Jarvan seçimi yaparken Origen Evelynn seçimi yaptı. Bunun dışında Origen’in kötü bir yasaklama ekranı geçirdiğini söyleyebiliriz. SKT’deki oyuncuların rahat oldukları şampiyonları almasına engel olamayan Origen, takım savaşı odaklı bir seçim yaptı. SKT ise Marin’e Fiora, Easyhoon’a Azir ve Bang’e Kalista’yı aldıktan sonra, maçı oldukça zor kaybedeceklerini bir şekilde belirtmiş oldu. Oyun başı ise Origen’in kontrolü altında geçti. Turnuva boyunca izlediğimiz Origen’den farklı bir takım izlediğimiz maçta takım, Kalista ve Fiora’yı kontrol altına almayı başarırken, Tristana ile kuleleri de iyi bir rotasyonla almayı başardı. Maçın 23. dakikasında ise Avrupa takımlarının oldukça sık yaptığı bir şekilde baronu alan ve tüm koridorlardaki 2. kuleleri alan takım, SKT’nin turnuva boyunca 2. kulelerini alan ilk takım oldu.

Baron almalarına rağmen Origen’in en büyük hatası Fiora’yı kontrol altına alamamalarıydı. Oyun başında bunu nispeten başarsalar da, Marin, mükemmel bir ayrık ittirme gerçekleştirdi. Baron etrafındaki savaşı kazanan Origen, inhibitör açmaya gitti fakat yine Niels-Mithy ikilisini durduran oyuncu Marin oldu. Marin’in bu başarısı, bana kalırsa SKT’nin maçı snowball yapmasındaki en büyük etkenlerdendi. Origen’in üsse dönüşünü fırsat bilen SKT baronu aldı ve 2. kuleleri birer birer indirmeyi başardı. 2. baron için totem hazırlığı yaparken yine Marin, alt koridorda ayrık ittirme yapıyordu. Burada Kennen’i neredeyse öldüren ve Zhonya kullanmaya zorlayan oyuncu, ayrık ittirmeye devam ederken takımı 2. baronu aldı ve bu noktadan sonra Origen için maç bitmiş oldu. Nitekim baron aldıktan kısa bir süre sonra SKT maçı bitirdi.

Origen, SKT’yi turnuva boyunca ciddi anlamda zorlayan ilk takım oldu. 35. dakikaya kadar altın farkını ellerinde tutan takım, SKT’nin haritanın farklı yerlerinde yarattığı baskıya karşı çözüm üretemedi. Bunun yanında SKT ise bireysel hatalar yapmalarına rağmen takım olarak doğru zamanda doğru savaşlar seçti ve oyun ilerledikçe harita görüşü ile beraber Origen’e üstünlük sağladı.

Origen 0-2 SK Telecom T1

Serinin ikinci karşılaşması, ilk maça nazaran çok daha tek taraflı oynandı ve maçın galibi SK Telecom T1 oldu. Yasaklama ekranında mavi tarafta olmalarına rağmen “OP” şampiyonlardan Azir’i yasaklamayı seçen Origen, SKT’nin klasik “Elise-GP-Morde” yasağından ötürü rakibine Tahm Kench’i kaptırdı. SKT’nin ilk seçtiği şampiyonlar Orianna ve Tahm Kench’ti. Origen Reksai seçiminde bulundu ve SKT’nin bu kadar erkenden Orianna’yı seçmesi, xPeke’ye hazırlanmış bir tuzak gibi gözüktü ki xPeke de bu tuzağa düşüp mobilitesi inanılmaz düşük olan Anivia seçimini yaptı. 1. seviyede ilk kanı Niels’a almayı başaran takım, bu avantajı kesinlikle kullanamadı. Oyun başında Renekton’ı kontrol altına alan OG, koridor oyununda ağır bir şekilde yenildiler. Renekton 2 defa ölmesine rağmen hem minyon sayısında hem de seviye bakımından ilerideydi. Hal böyle olunca Soaz’ın Fiora’sı snowball olamadı. Öte yandan takım içi iletişimin bu maçta ilk maça göre daha kötü olduğunu gözlemleyebildik. Kule altı girerken yapılan hatalar, oyuncuların saniyelik çekinceleri ve aldıkları kararı anında uygulayamamaları, SKT gibi takıma ihtiyacı olan boşluğu yarattı ve takım, çok daha dominant bir performansla maçı kazanmayı başardı.

SKT ise bu maçı ilk maça nazaran çok daha iyi oynadı. OG’yi kendi oyununda yenen takım, Tahm Kench’i çok etkili kullandı.

SK Telecom T1 3-0 Origen

Serinin 3. maçı, tıpkı 2. maç gibi oldukça tek taraflı geçti ve SKT’nin zaferi ile sonuçlandı. Bu maçtaki önemli detay ise Faker’ın Easyhoon’un yerine oynamasıydı. SKT, Fiora açıkta olmasına rağmen Rumble seçiminde bulunurken, Origen ise Lulu ve Alistar seçimlerini yapmasına rağmen hiper taşıyıcı seçiminde bulunmayarak Sivir ve Gnar şampiyonlarını seçti. Reksai’nin SKT’ye gitmesinden sonra Lee Sin seçiminde bulunan Amazing, oyunun başlarını çok iyi oynadı. Lee’nin agresif tarzını sahaya yansıtan oyuncu, üst koridora öncelik vererek sürekli Soaz’in yardımı için orada bulundu. Ne var ki SKT, bir skor aldıktan sonra bunu kolaylıkla büyük bir avantaja dönüştürebilen bir takım. Bu maçta da bunu açıkça gördük.

Amazing, maç boyunca iyi oyunlar yapmasına rağmen aç gözlülüğü nedeni ile birkaç defa yakalandı ve bu yakalanmalar SKT’ye hem baron, hem de ejder olarak yansıdı. Marin ise bu maçta da harika bir performans gösterdi.

SK Telecom T1, Origen’i yenerek 2015 Dünya Şampiyonası Finali’ne yükselen ilk takım oldu. SKT’nin rakibi, yarınki Fnatic-KOO Tigers maçından sonra belli olacak.

Dünya Şampiyonası ile ilgili tüm haberlere sitemizden ulaşabilirsiniz.

Yorum yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir