Overwatch

Junkrat ve Mercy dengeleniyor

Blizzard

8. Sezon öncesinde pek fazla değişiklik almayan Overwatch’ta bir hayli önemli iki kahramanın dengelenmesi gündeme geldi. Junkrat ve Mercy’i çok büyük oranda zayıflatacak iki değişiklik PTR’a eklendi.

Öncelikle bu dengelemelerden nispeten daha ucuz kurtulan Junkrat’i ele alalım. Junkrat, son iki sezondur metadan düşmeyen kahramanlardan biriydi. Özellikle arka arkaya kullanabildiği Concussion Mine sayısının ikiye arttırılmasından sonra ciddi anlamda güçlenen kahraman, kazandığı gücün bir kısmını kaybedecek. Concussion Mine’ların sayısına ve bekleme süresine dokunmayan Blizzard, bu yeteneğe Pharah roketlerinden ve Soldier 76’in Helix Rocket’inden aşina olduğumuz damage fall-off özelliğini getiriyor. Bildiğiniz gibi önceden rakip oyuncu mayınlardan ne kadar uzak olursa olsun 120 hasar alıyordu. Yeni düzenlemeyle beraber bu hasar, rakip oyuncu mayından uzaklaştıkça kademeli olarak düşecek ve mayının etki alanının ucunda 40 civarına kadar düşen bir hasar alacak. Tam isabet vuruşlar ise 120 vurmaya devam edecek.

Şimdi geldik dengelemelerin asıl kurbanına. Son iki yamada tekrar tekrar zayıflatılan Mercy, bir dengeleme daha alacak gibi. Öncelikle Mercy’nin Valkyrie süresi 20 saniyeden 15 saniyeye düşürülecek. Buna ek olarak Mercy artık ulti kullandığında fazladan bir Resurrect hakkı almayacak ve ultisi artık Resurrect’in odaklanma süresi olmadan kullanılmasını sağlamayacak. Yani Mercy ultisi açıkken oyuncuları diriltmek istediğinde ultisiz halinde olduğu gibi 1,75 saniyelik bir odaklanma süresine girecek. Son olarak Mercy’nin Valkyrie sırasındaki Guardian Angel hareket hızı %50 azaltıldı.

Özellikle ilk sezonlarda Master ve üstü seviyelerde pek tercih edilmeyen Mercy, aldığı reworkle oyunun her seviyesinde oynanmaya başlamış ve hatta OWL’un ön sezonunda neredeyse her maç tercih edilmişti. Bu değişiklikler, bu şekilde oyuna eklenirse Mercy’nin metadan düşmesi ve yerini Ana, Lucio ve Moira gibi kahramanlara bırakması olası. Kahramanın OWL’da çok daha az tercih edilmesi de oldukça muhtemel.

Junkrat dengelemesi uzun zamandır beklenen adil bir dengeleme olarak yorumlansa da topluluk özellikle Mercy dengelemelerini biraz aşırı buldu. Mercy’nin diğer kahramanların büyük bir kısmına göre daha az mekanik bilgi gerektiriyor olması ve buna rağmen en üst seviyelerde her oyunda görünüyor olması özellikle profesyonel oyuncuların zaman zaman eleştirdiği bir konu olsa da bu olası değişiklikler biraz fazla ağır olmuş olabilir. Öte yandan aynı şikayetler önceki dengelemelerle de yükselmiş ve Mercy her şeye rağmen metada kalmıştı. Düzenlemenin meta açısından Junkrat ve Mercy üzerindeki etkilerini hep beraber bekleyip göreceğiz.

Yorum yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir