Overwatch

Overwatch World Cup’ta şampiyon Güney Kore oldu

Blizzcon sahnesinde oynanan Overwatch World Cup 2017 finalinde Kanada ve Güney Kore karşı karşıya geldi. Güney Kore 4-1’lik rahat bir skorla Kanada’yı alt etmeyi bildi.

Esporun genelinde görülen Güney Kore hakimiyeti, Overwatch’ta da devam etti. İlginç taktikleri ve metayı belirleyen oyunlarıyla geçtiğimiz sene de zirveye çıkan Güney Kore takımı, izleyenlere bir kez daha keyifli anlar yaşattı.

Karşılaşmanın ilk haritası Oasis oldu. İlk roundda Agilities’in güzel Genji oyunları ve pointin alınmasından sonra yaptığı iyi defansla, Kanada seriye iyi başladı. İkinci rauntta ise Kanada en önemli anlarda fazla dağınık oynadı ve bu hatası, ikinci roundun Güney Kore tarafına gitmesiyle sonuçlandı. Özellikle Flow3r ve Mangachu’nun gökyüzündeki Pharah kapışmaları bu roundu çok çekici kıldı. Üçüncü roundun kahramanları Güney Koreli tanklar, Zunba ve Mano’ydu. Kanada’nın destek oyuncularını epey bunaltarak hareket alanı tanımayan Zunba ve Mano, son round ve harita galibiyetini sağlayan isimler oldu.

İkinci harita King’s Row’du. Güney Koreli takımların genel olarak her turnuvada domine ettiği bu haritada tarih kendini tekerrür etti ve Güney Kore rahat bir galibiyet alarak durumu 2-0’a getirdi.

Üçüncü harita Hanamura oldu. İlk saldıran taraf ise Kanada’ydı. Overtime’a kadar giden ilk point savaşında Kanada son anda pointi almayı başardı. İkinci pointi ise Surefour’un rakip tankları 30 saniye boyunca oyalaması sayesinde 32 saniye kala kazandı. Güney Kore ise hem ilk pointi hem de ikinciyi epey hızlı alarak uzatma roundlarına 3:59 saniyelik bir süreyle girdi. Kanada’nın ise sadece 1 dakikası vardı. Bu bir dakikayı çok güzel kullanan Kanada, uzatma roundunda ilk pointi hızlı bir şekilde aldı. İkinci pointte de harika oynayan ekip, çok kısa bir süresi olmasına rağmen iki pointi de aldı ve maça ortak oldu. Ancak Güney Kore, özellikle Flow3r’ın harika Widowmaker oyunu sayesinde iki pointi birden hızlı bir şekilde alınca maç bir kez daha uzadı. Son uzatmada, pointi 9 saniye kala ele geçirmeyi başaran Güney Kore, durumu 3-0’a getirdi ve kupaya çok yaklaştı.

Dördüncü sırada oyuna en son eklenen harita, Junkertown vardı. Saldırı pozisyonunda başlayan Kanada, Bastion ve Orisa’lı bir tank payload kompozisyonuyla başladı. Bu taktiği iyi kullanan Kanada 1 dakika kala üçüncü pointi ve ilk roundu aldı. Saldırı sırası değiştiğinde aynı taktiğin Güney Kore tarafından da uygulandığını izledik. Ancak bu taktiği istediği gibi kullanamayan Güney Kore, daha alışagelmiş kompozisyonlara yöneldi. Kanada karşısında oldukça zorlanan ekip, son pointe gelene dek epey zaman kaybetti. Burada da istediğini alamayan Güney Kore, son pointin yanına bile yaklaşamadan süresini doldurdu ve Kanada durumu 3-1’e getirdi.

Overwatch World Cup heyecanında final karşılaşmasının beşinci haritası Numbani oldu. Bu sefer saldırarak başlayan taraf Güney Kore’ydi ve hızlı geçen bir roundun ardından Kore üç pointi de almayı başardı. Kanada, saldırı sırası kendine geldiğinde Güney Kore’den bile hızlı ilerledi. Üçüncü pointe geldiğinde Kuzey Amerika ekibinin 4 dakika fazladan zamanı vardı. Ancak yapılan Torbjörn tercihi bu pointte işe yaramayınca 2 dakikadan fazla zaman kaybeden ekip, avantajını yitirdi. Üçüncü point alındığında Kanada’nın bir dakikası vardı. Güney Kore ise 3 dakika gibi uzun bir süreye sahipti. Seri üçüncü kez uzatmalara gitti. Uzatmalarda 1 dakika içerisinde ilk pointi alıp, payloadu kısa bir mesafe ittirmeyi başaran Kanada, fena sayılmayacak bir pozisyon elde etti. Ancak savunmada istediğini alamayan Kanada, hem maça, hem de kupaya veda etti.

Karşılaşmadan 4-1’lik galibiyetle ayrılan Güney Kore, ikinci Overwatch World Cup şampiyonluğunu elde etti.

Yorum yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir