5mid AI

Meta’nın Yeni Yapay Zeka Destekli Ses Klonlama Servisi: Audiobox

Teknoloji devi Meta, yapay zeka alanında yeni bir adım atarak Audiobox adlı yeni bir ses klonlama aracını tanıttı. Bu, şirketin daha önce geliştirdiği Voicebox platformunun gelişmiş bir versiyonu olarak dikkat çekiyor.

Son dönemde tüm teknoloji şirketleri yapay zeka yatırımlarını artırırken, Meta da bundan geri durmuyor. Son olarak Meta’nın sunduğu metinden görsel oluşturma özelliği Imagine ile ilgili haberimize buradan ulaşabilirsiniz.

Audiobox, Facebook AI Research (FAIR) laboratuvarında görevli uzmanlar tarafından geliştirildi. Ses klonlama ve üretimi alanında temel bir araştırma modeli olarak tanımlanan Audiobox, kullanıcıların ses girdileri ve metin istekleriyle özelleştirilmiş sesler ve ses efektleri oluşturmasına olanak tanıyor. Kullanıcıların yalnızca klonlamak istedikleri ses ya da oluşturmak istedikleri ses efektinin tanımını yapmaları yeterli oluyor; geri kalan süreç Audiobox tarafından otomatik olarak yönetiliyor. Ayrıca, kullanıcılar kendi ses kayıtlarını yaparak bu seslerin Audiobox tarafından klonlanmasını sağlayabiliyorlar.

Meta, Audiobox’un gelişimiyle birlikte, siren sesleri veya oyun oynayan çocuklar gibi çeşitli ortam sesleri ve ses efektlerini üretebilen bir model ailesi oluşturduğunu duyurdu. Bu modeller, Audiobox SSL adlı öz denetimli bir model üzerine kurulmuş durumda. SSL, yapay zeka algoritmalarının etiketlenmemiş veriler üzerinde kendi etiketlerini oluşturarak öğrenmesini sağlayan bir derin öğrenme tekniğidir.

Meta’nın bu yeni aracı, ticari amaçlar için kullanılmak üzere tasarlanmamış bir araştırma demosu olarak sunuluyor. Audiobox, Meta’nın geçtiğimiz haftalarda tanıttığı Imagine by Meta AI görüntü oluşturma web uygulaması gibi, açık kaynak kodlu değil. Bu gelişme, yapay zeka destekli teknolojilerin ses alanında nasıl yenilikçi kullanımlara imkan tanıdığının bir örneği olarak görülüyor. Audiobox, ses teknolojileri ve yapay zeka uygulamalarında yeni bir dönemin başlangıcını işaret ediyor.

author
Yapay zeka ve teknolojik alandaki gelişmeleri takip edip, en önemli olanları 5mid'de paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir