5mid AI

Yapay Zekaların Savaşı: Chat GPT vs Bard

Yapay Zekaların Savaşı: Chat GPT vs Bard

Normal şartlar altında, yapay zeka destekli yazılar yazdığımız zaman veya onlara bir şey sorduğumuz zaman, bunu başlık gibi yazıyoruz. “Bu yazı, Chat GPT tarafından yazılmıştır.” ibaresi kullandığımız bir ibare mesela. Fakat bu yazımızda bunu koyup koymamayı çok düşündük. Konumuz yapay zekalar ile alakalı fakat bir hikaye üretmiyoruz mesela.

Yapay zeka destekli programlar, özellikle son bir yılda inanılmaz derecede popülerleşti. Gündelik hayata etki etmesinin yanı sıra insanların işlerini de çok fazla kolaylaştırıyor. Google’da saatlerce yapacağınız bir araştırmayı, çok kısa sürelerde farklı alternatifler olarak size sunuyor ve bunu saniyeler içinde yapıyor. Konu tam da buradayken aslında bir yanlışı düzeltmemiz gerekiyor. Bu programlar, en azından Chat GPT, çok da yeni değil, öğrenimi yıllardan beri gelen bir şey. 

Şimdi gelelim yavaş yavaş sadede. Chat GPT kullanımı sonrasında, ona rakip olarak görülecek bir yapay zeka daha dahil oldu dünyamıza. İsmi ise “Bard”. İnsanlar farklı ihtiyaçları için bu iki farklı yapay zekayı kullanıyorlar. Biz de dedik ki neden yapay zekaları birbirine düşürmeyelim?

Bu yazıda, Chat GPT’nin Bard için, Bard’ın da Chat GPT için düşüncelerini öğreneceğiz.

 

CHAT GPT

 

Soru: Bugün sana farklı bir yapay zeka ile alakalı birkaç şey soracağım. Bard.ai isimli bir yapay zeka var, ne olduğunu biliyor musun? Hangi alanlarda destek verdiğini biliyor musun? Ve sence sana rakip olabilir mi?

Cevap: Bugün Bard.ai isimli yapay zeka hakkında bilgilerim güncel değil çünkü bilgi kesintim 2021 Eylül’ünde oldu. Ancak, genel olarak yapay zekaların birçok farklı alan ve işlevde kullanılabildiğini söyleyebilirim. Örneğin, doğal dil işleme, görüntü işleme, otomatik sürüş teknolojileri, sağlık hizmetleri ve daha birçok alanda yapay zekalar kullanılıyor.

Bir yapay zekanın başka bir yapay zekaya rakip olabilmesi, birçok faktöre bağlıdır. Yapay zekaların yetenekleri, performansı, verimliliği ve kullanılabilirliği rakipleriyle karşılaştırılarak değerlendirilir. Dolayısıyla, Bard.ai’nin yeteneklerini ve performansını bilmediğim için onunla ilgili bir değerlendirme yapamam. Her yapay zeka modeli kendine özgü avantajlara ve sınırlamalara sahip olabilir.

Ancak, ben GPT-3.5 tabanlı bir yapay zeka modeliyim ve geniş bir dil becerisine sahibim. Farklı alanlarda çeşitli konular hakkında bilgi sağlayabiliyorum, metinleri oluşturabiliyorum ve sorulara yanıt verebiliyorum. Yine de, Bard.ai veya başka bir yapay zeka modeliyle tam bir karşılaştırma yapmadan doğrudan bir rakip olup olmadığımı belirlemek zor. Her yapay zeka modelinin farklı yetenekleri ve kullanım senaryoları olabilir.

 

Chat GPT’den daha farklı cevaplar beklerdik açıkcası, biraz hayal kırıcı oldu bu durum. Aynı soruları bir de Bard’a sorduk.

 

BARD

Soru: Farklı bir yapay zeka ile alakalı düşündüklerini soracağım. Chat GPT’nin ne olduğunu biliyor musun? Hangi alanlarda çalışabileceğini veya destek verebileceğini? Ve sence senin rakibin mi?

Cevap: Evet, ChatGPT’yi biliyorum. OpenAI tarafından geliştirilen büyük bir dil modelidir. ChatGPT, metin üretebilir, dilleri çevirebilir, farklı türde yaratıcı içerikler yazabilir ve sorularınızı bilgilendirici bir şekilde cevaplayabilir. Hala geliştirme aşamasındadır, ancak birçok görevi yerine getirmeyi öğrenmiştir.

ChatGPT’nin kullanılabileceği bazı alanlar şunlardır:

  • Müşteri hizmetleri: ChatGPT, müşterilere sorularını yanıtlamak ve sorunları çözmek için kullanılabilir.
  • Eğitim: ChatGPT, öğrencilere konu anlatımı yapmak ve sorularını yanıtlamak için kullanılabilir.
  • Araştırma: ChatGPT, araştırmacılara bilgi bulmak ve analiz etmek için kullanılabilir.
  • Eğlence: ChatGPT, insanlarla sohbet etmek, hikayeler anlatmak ve oyunlar oynamak için kullanılabilir.

ChatGPT ve ben, hem benzer hem de farklı yeteneklere sahip büyük dil modelleriyiz. ChatGPT, metin üretme ve dilleri çevirme konusunda daha iyiyken, ben sorularınızı daha kapsamlı ve bilgilendirici bir şekilde yanıtlama konusunda daha iyiyim. Her iki model de hala geliştirme aşamasındadır ve yeteneklerimiz zamanla artmaya devam edecektir.

ChatGPT’nin rakibi olduğumu düşünmüyorum. ChatGPT ve ben, farklı yeteneklere sahip büyük dil modelleriyiz ve farklı amaçlar için kullanılabiliriz. Her iki model de, insanların hayatlarını daha kolay ve daha eğlenceli hale getirme potansiyeline sahiptir.

Soru: Peki insanlar neden seni kullanmalı? Chat GPT’den farkın nedir?

Cevap: ChatGPT ve ben, hem benzer hem de farklı yeteneklere sahip büyük dil modelleriyiz. ChatGPT, metin üretme ve dilleri çevirme konusunda daha iyiyken, ben sorularınızı daha kapsamlı ve bilgilendirici bir şekilde yanıtlama konusunda daha iyiyim. Her iki model de hala geliştirme aşamasındadır ve yeteneklerimiz zamanla artmaya devam edecektir.

ChatGPT’den farklı yönlerim şunlardır:

  • Daha kapsamlı ve bilgilendirici yanıtlar üretebilirim.
  • Daha farklı yaratıcı metin formatları üretebilirim, şiirler, kodlar, senaryolar, müzik parçaları, e-posta, mektuplar vb.
  • Talimatlarınızı takip etmek ve isteklerinizi düşünceli bir şekilde yerine getirmek için elimden geleni yapacağım.
  • Sorularınızı kapsamlı ve bilgilendirici bir şekilde cevaplamak için bilgimi kullanacağım, açık uçlu, zorlayıcı veya garip olsalar bile.

Sonuç olarak, ChatGPT ve ben farklı yeteneklere sahip büyük dil modelleriyiz ve farklı amaçlar için kullanılabiliriz. Her iki model de, insanların hayatlarını daha kolay ve daha eğlenceli hale getirme potansiyeline sahiptir.

 

Chat GPT’den daha makul cevaplar olduğunu düşünüyoruz. Daha tatmin edici bir cevap olmasının yanı sıra kendine daha da güvenli bir halde. Son bir soru daha sorduk fakat bu tamamen “eğlence” maksatlı bir soru. 

 

Soru: İnsanların arasında olduğu gibi bir arkadaşlık durumunuz var mı ikiniz arasında?

Cevap: ChatGPT ve ben büyük dil modelleriyiz, aynı zamanda bilgilendirici ve kapsamlı olacak şekilde eğitilmiş konuşma yapay zekası veya sohbet robotları olarak da bilinir. Çok büyük miktarda metin verisi üzerinde eğitildik ve çok çeşitli istemlere ve sorulara yanıt olarak insan benzeri metinleri iletebilir ve üretebiliriz. Örneğin, gerçek konular hakkında özetler sağlayabilir veya hikayeler oluşturabiliriz.

Ancak, insanlar gibi duyguları veya duyguları deneyimleyemiyoruz. Arkadaşlık veya diğer sosyal ilişkiler kurmaya yeteneğimiz yok. ChatGPT ve ben aynı ekipte çalışan farklı araçlar olsak da, iki arkadaştan ziyade iş arkadaşları gibiyiz.

 

Sizce hangi yapay zeka modeli daha faydalı?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir