Anime - Manga

Bleach: Anime Stüdyosu Dublajın Yakın Zamanda Yeniden Düzenlenmesi Konusunda Sessizliğini Bozdu

Geçtiğimiz hafta Bleach fandomu için zor geçti. Hayranlar animenin bir sonraki kuruyla ilgili haberleri beklerken, Ichigo Kurosaki ile ilgili konuşmalar ani bir yeniden çekim ışığında değişti. Kısa bir süre önce, raporlar Bleach’in İngilizce dublajını doğruladı: Thousand-Year Blood War’ın İngilizce dublajında Yoruichi’yi aktris Anairis Quiñones seslendirmeyecekti; bunun yerine, dublajın orijinal oyuncusu Wendee Lee rolü yeniden canlandırması için davet edildi. Bu açıklama kısa sürede internette sert bir tartışmaya dönüştü ve şimdi de Bleach dublajını yöneten stüdyo konuşuyor.

Geçtiğimiz günlerde Studiopolis’ten bir temsilci yeni bir açıklamayla durumu ele aldı. Anime News Network tarafından yayınlanan mesajda, durumun basit bir hatanın ürünü olduğu vurgulanıyor.

“Bleach’teki Yoruichi Shihoin karakteriyle ilgili oyuncu seçimi hatasına yol açan talihsiz koşulları ele almak istiyoruz: Bin Yıllık Kan Savaşı Bölüm #22. Studiopolis’in amacı her zaman orijinal Bleach animesinden mümkün olduğunca çok sayıda yerleşik oyuncu kadrosunu korumak olmuştur” denildi.

“Yoruichi Shihoin “in Bleach’e katılamayan orijinal oyuncu kadrosunun listesinde yer aldığına dair bir yanlış anlaşılma vardı: Bin Yıllık Kan Savaşı. Oyuncu koordinatörümüz yanlışlıkla Anairis Quiñones‘e rolü teklif etti. Bu hata dikkatimizi çektiğinde, 22. bölüm yayınlanmadan önce düzeltmek için çok geçti. Bu vesileyle bir kez daha özür diliyor, yeteneklerini ne kadar takdir ettiğimizi ve Bleach’e seslerini katmaya devam edecek olan Anairis ve Wendee ile çalışmaktan keyif aldığımızı ifade etmek istiyoruz: Wendee “Yoruichi Shihoin” ve Anairis “Hiyori Sarugaki” rolleriyle Bin Yıllık Kan Savaşı’na seslerini katmaya devam edecekler.

Bu adres, Bleach çilesinin internette ortaya çıkmasından günler sonra geldi. Quiñones‘in hayranlarına animenin İngilizce dublajında Yoruichi’yi seslendirmeyeceğini bildirmesinin ardından başladı. Çile, bir dizi hayranın ve anime profesyonelinin Quiñones’in gönderisine sempati ile yanıt vermesinin ardından tırmandı. Bu gönderilere yanıt olarak Lee tarafından şimdi silinen bir dizi tweet gönderildi ve hayranlar taciz karşısında şaşkına döndü. Çok geçmeden Lee sosyal medya üzerinden Quiñones’ten bu durum için özür diledi. Quiñones ise sosyal medyaya kısa bir ara verdiğini duyurmadan önce Lee’ye bir mesajla karşılık verdi.

“Wendee’ye özel olarak yanıt vermedim çünkü bu duruma zaten sahip olduğumdan daha fazla katılmaya enerjim veya ilgim yok. Konuşmaya hazır değilim. Lütfen buna saygı gösterin” diye paylaştı.

Bu noktada Lee, Yoruichi rolüyle yoluna devam ediyor gibi görünüyor. İngilizce dublajı izleyenler için, bulunduğunuz yere bağlı olarak Hulu veya Disney+ üzerinden kısmen yayın bulabilirsiniz.

Tüm bu dublaj macerası hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda ne düşündüğünüzü bize bildirin!

administrator
Damla Tural, "Gökyüzü Savaşçıları Beyaz'ın Yükselişi" adlı eserin yazarıdır ve espor, anime ve oyun dünyasına olan ilgisiyle bilinir. Yazar, sıkça bu alanlardaki gelişmeleri takip eder ve bu konularda haber yazmaktan büyük keyif alır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir