Bir Döneme Damga Vuran İsimler: XANTARES Counter-Strike: Global Offensive

Bir Döneme Damga Vuran İsimler: XANTARES

Bir döneme damgasını vuran isimler serimizde bu hafta konuğumuz; dünyanın sayılı rifler’larından biri olan ve çıktığı her maçta göğsümüzü kabartan, karşısında asla oynamak istemeyeceğiniz aim makinesi Can “XANTARES” Dörtkardeş oluyor.

Üst düzey aim yeteneği ve asla tükenmek bilmeyen başarma isteği onu diğer oyunculardan daima çok farklı kılıyor. Eğer kritik bir maçtaysanız ve attığını vuran bir takım arkadaşına ihtiyacınız varsa akla kesinlikle ilk gelen isim XANTARES olacaktır.

Ona inanmayanların aksine, Avrupalı bir takıma gittiğinde de formundan asla bir şey eksilmediğini çıktığı her maçta izleyenlere gösteriyor. İstatistiki olarak uzun yıllar zirveden inmeyen genç oyuncu, yeni bir takım ve yeni bir ülke gibi problem yaratacak unsurların da kolaylıkla üstesinden gelebildiğini hepimize gösterdi.

İsmailcan Dörtkardeş yani XANTARES, 7 Ağustos 1995’te doğdu. Verdiği bir ropörtajda espor kariyerine CS:GO Beta ile başladığını söyleyen oyuncu, yarı profesyonel olarak CS 1.6 da oynadı. Kariyerine Vital Force ile başlayan oyuncu,  2014’ün sonuna kadar HWA formasını da giydi. Bu dönemlerde gösterdiği başarılı performansın ardından,  Aralık 2014’te Space Soldiers’ın kurulmasıyla birlikte ekibe dahil oldu.

İlk uluslararası maçına da Space Soldiers formasıyla ESL South East Europe Championship 2014 turnuvasında çıktı. Burada çıktığı ilk maçta ZajebaNi karşısında alınan 2-0’lık galibiyette takımına büyük katkı sağladı. İlk LAN deneyimini ise Copenhagen Games 2015 kapsamında yaşayan oyuncu, burada ilk turnuva olmasına rağmen turnuvadaki ilk 16 içine dahil olunmasında büyük pay sahibi oldu.

Space Soldiers ile birlikte çıktığı onlarca maçta farkını daima ortaya koydu. Zirveye tırmanmak kolay olmasa da takımıyla birlikte çıktığı tüm maçlarda rakipleri için çekinilen bir oyuncu haline geldi. Nihayet ilk A-Tier turnuvasını da Space Soldiers ile birlikte ASUS ROG Assembly Summer 2016 finalinde Epsilon’u devirerek kazandı.

Kulüp başarılarının yanında Türkiye Milli Takımı ile beraber kazanılan The World Championships 2016’da takımın en güven veren isimlerinden biri oldu. Göğsümüzü kabartan bir diğer gelişme olan ELEAGUE Major: Boston 2018 yolculuğunda tüm aşamaları başarılı olarak tamamlayarak turnuvaya katılma hakkı elde edilmesinde büyük pay sahibi olan oyuncu, çıktığı maçlarda taraflı tarafsız dünyanın dört bir yanından CS:GO izleyicilerinin beğenisini kazandı.

BIG dönemi

2018 yılının sonuna kadar Space Soldiers ile devam eden XANTARES kariyerinde büyük bir fırsat gördüğü için ekipten ayrılarak BIG takımına transfer oldu. Bu transfer sonrasında çoğu insan dil problemi yaşayarak orada başarısız olacağını düşünse de o bu düşünceleri boşa çıkarmayı başardı. Bu transferinden önce birçok ekipten teklif aldığını da şu cümleleriyle açıklamıştı:

“Ben çok hırslıyım ve başarıya açım. FaZe, mousesports da dahil birçok büyük takımdan teklif aldım. Space Soldiers son zamanlarda bu açlığımı gidermediği için bu teklifleri değerlendirmek istedim. Faze’deki büyük yıldızların arasında ezileceğime BIG gibi başarıya aç bir takımla birlikte yükselirim, her şey adım adım.”

BIG kariyerinde, takımdan kaynaklı bazı sorunlar yaşanması nedeniyle istenilen performansa ekip halinde bir türlü ulaşılamasa da bu problem artık çözülmüş görünüyor. Zaten 2020 yılı da BIG ve XANTARES için oldukça güzel başlamıştı. DreamHack Open Leipzig 2020 turnuvasında alınan şampiyonluk bunun kesinlikle göstergesi olabilir. İlerleyen dönemlerde kariyerinin nereye gideceğini bilemiyoruz. Ancak neresi olursa olsun XANTARES kesinlikle gittiği yerin yıldızı olmaya devam edecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir