Counter-Strike: Global Offensive

Bir Döneme Damgasını Vuran İsimler: coldzera

Bir döneme damgasını vuran isimler serimizde bu hafta konuğumuz, Mirage haritasındaki izi asla silinmeyecek olan Marcelo “coldzera” David oluyor!

31 Ekim 1994 Sao Paulo doğumlu olan coldzera şu anda FaZe Clan için ter döküyor. Oyun tarihinin en iyi oyuncularından biri olarak gösterilmesinin yanında, her yıl HLTV tarafından düzenlenen yılın en iyi oyuncuları listesinde 2016 ve 2017 yıllarda zirvede yer alarak beklentilerin altına düşmediği bir form grafiği sergiliyor.

Profesyonal kariyerinde vTi, Insight, Infernus Gaming, GamerHouse, Afterall Gaming, SemXorah, GoldenGlory, Baixissimo Nivel ve Dexerity Team gibi yerel tecrübeleri bulunan coldzera’nın asıl bilinirliği elbette Luminosity Gaming ile oldu.

Cold, 28 Temmuz 2015’te Luminosity Gaming’e transfer oldu. Bu transferle birlikte başarılar da gelmeye başladı. FACEIT 2015 Stage 3 Finals, StarLadder i-League StarSeries XIV, DreamHack Open Leipzig 2016 ve Intel Extreme Masters X – World Championship turnuvalarında arka arkaya gelen ikincilkler aslında geleceğin güzel olacağının sinyallerini veriyordu.

Efsaneliğe giden yol

Tarihler 2016’nın Mart ayını gösterdiğinde, Luminosity Gaming MLG Major Championship: Columbus 2016 turnuvasının A grubunda Ninjas in Pyjamas, mousesports ve FlipSid3 Tactics gibi dönemin güçlü ekiplerini geride bırakarak gruptan birinci olarak çıktı. Çeyrek finalde de Counter Logic Gaming’i 2-0’la geçen LG’yi yarı finalde güçlü rakip Team Liquid karşılıyordu.

İşte ne olduysa bu maçta oldu ve coldzera tüm dünyanın gündemine oturdu. Mirage haritasında takımı 15-9 gerideyken B site tutan cold, rakiplerinin bomba alanına girmesini öyle bir engelledi ki bir anda tüm oyuncular “Bunu ben de yapmalıyım.” Demeye başladı bile. Bu sahne hakkında söylenecek tek söz, yayıncının da söylediği gibi “The man, the myth, the beast!” olabilir. Sizleri bu muhteşem hareket ile baş başa bırakıyorum.

THE MAN THE MYTH THE BEAST!

Bu hareketin ardından muhteşem bir geri dönüşe imza atan LG, mirage haritasını almakla kalmadı, rakibini 2-0’la geçerek finalde Na’Vi’nin rakibi oldu. Finalde Na’Vi’yi de 2-0’la geçen Brezilya ekibi ilk majör şampiyonluğunu tadarken coldzera da turnuvanın MVP’si seçildi.

Temmuz 2016 ile birlikte coldzera ve ekibi için yeni durak SK Gaming oldu. ESL One: Cologne 2016’ya şampiyonluğun en büyük adayı olarak giden SK, beklentileri elbette boşa çıkarmayacaktı. Fnatic, FaZe Clan ve G2 Gaming gibi rakiplerin olduğu gruptan kayıpsız çıkan SK, çeyrek finalde FlipSid3 Tactics’i 2-0, yarı finalde Virtus.Pro’yu 2-1’le geçti. Finalde yine Liquid’in karşısında oynadılar ve skor öncekinin aynısı oldu. SK turnuvayı kazanırken, coldzera yine turnuvanın MVP ödülüne layık görüldü.

23 Haziran 2018’e kadar devam eden SK macerasında başka major şampiyonluğu olmasa da Intel Extreme Masters XII – Sydney, Esports Championship Series Season 3 – Finals,             ESL One: Cologne 2017, EPICENTER 2017 ve ESL Pro League Season 6 – Finals turnuvalarında gelen şampiyonluklar tüm dünyanın gözlerini Brezilyalılara çekmeye yetiyordu.

FaZe Macerası

Haziran ayı itibariyle SK oyuncuları, tamamen yerli bir ekip olan MIBR çatısı altında birleşti. Bu ekiple ZOTAC Cup Masters 2018 turnuvasını kazanan coldzera için artık ülke dışına çıkma zamanı gelmişti. Uzun süre kulisleri meşgul eden FaZe Clan dedikoduları Eylül 2019 itibariyle nihayete erdi ve coldzera için FaZe Clan macerası başlamış oldu.

FaZe Clan, kimseye istediğini veremediği gibi coldzera’ya da veremedi. Bu ekiple sadece BLAST Pro Series: Copenhagen 2019’u kazanabilen coldzera, ödül kazanamasa da hala dünyanın en korkulan oyuncularından biri olmaya devam ediyor. 2020 yılına güzel bir başlangıç yapan FaZe için bu yıl belki o yıl olur, kim bilir?

Kariyerinde 9 Major’a katılan cold, bunların 2’sini kazandı. Sayısız MVP ödülünün yanında iki kez de listenin en üstünde yer almayı başardı. Geçmişte yaptıkları elbette gelecekte yapabilecekleri hakkında bizlere bir sinyal veriyor. İzlemeye devam ;)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir