Counter-Strike: Global Offensive

Bir Döneme Damgasını Vuran İsimler: s1mple

Bir döneme damga vuran isimler serimizin bu haftaki konuğu, neredeyse her döneme iz bırakmış bir isim oluyor. Karşınızda Oleksandr “s1mple” Kostyliev!

Henüz IEM Katowice büyüsü üzerimizden kalmamışken, s1mple ve onun muhteşem kariyerine hep birlikte bir göz atalım. 2019 yılını ZywOo’nun gerisinde ikinci olarak tamamlayan Ukraynalı yıldız oyuncu, 2020’ye öyle harika bir başlangıç yaptı ki, rakipleri onu yakalamak için çok uğraşacak.

2 Ekim 1997 doğumlu oyuncu, kariyerine 2013 yılında Ukrayna ekibi olan LAN DODGERS ile başladı. 2014 başlarında Courage Gaming ile StarSeriex IX’te gösterdiği etkileyici performanstan sonra tanınırlığı artmaya başladı. Ancak bu takımda yaşadığı içsel problemler kalıcı olmasına engel oldu. Daha sonra adı Amazing Gaming olacak olan LAN DODGERS’a geri döndü.

Eylük 2014’te dönemin yıldızları Dosia ve markeloff’un takımı HellRaisers’a katıldı ve kariyeri yükselişe geçmeye başladı. Bu takımla birlikte DreamHack Winter 2014’te dönemin efsane takımı fnatic’i 16-14 yendikleri maçta yıldızlaştı. Ancak bu turnuvada karşılarına Ninjas in Pyjamas engeli çeyrek finalde çıktı ve 2-0 kaybederek turnuvaya veda ettiler.

Turnuvadan iki ay sonra HellRaisers, s1mple ile yollarını ayırdı. Bunun nedeni olarak da ESL’in s1mple’ı turnuvalardan yasaklanması olarak gösterildi. 1 Şubat 2016’da sona erecek olan bu yasak, 2015’te kaçırdığı iki majör nedeniyle kariyerine darbe vurdu.

Bu gelişmelerin ardından sıradaki durak, ağırlıklı olarak Ukraynalı oyunculardan oluşan Flipsid3 Tactics oldu. Ancak s1mple hala içsel sorunlar yaşıyordu ve 17 Temmuz 2015’te bu takımdan ayrıldı. Bu ayrılığın ardından kariyerinde bir ara vermek istediğini söyledi. Ancak ara kısa sürdü ve birkaç gün sonra Evolition’a katıldı. Evolution daha sonra kadroyu serbest bıraktı ve takımın oyuncuları Worst Gamers adıyla bir süre mücadele ettiler.

Sadece birkaç hafta sonra, Dosia’nın HellRaisers’tan şaşırtıcı bir şekilde ayrılmasının ardından s1mple takımın beşincisi olarak eski ekibine geri döndü. İki hafta sonra HR, yaklaşmakta olan DreamHack Cluj-Napoca Major’ı için eleme niteliğinde olan DreamHack Stockholm 2015’e katıldı. Bu turnuvaya Vexed Gaming’e 2-1 mağlup olarak veda ettiler.

Flipsid3 Tactics için oynadığı dönemde Hiko ile arkadaşlığını ilerleyen s1mple, daha sonra bu isimle Liquid’de aynı takımda oynayacaktı. Liquid’e katılmasının ardından MLG Major Championship’te yarı finale kaldılar. Aynı turnuvada s1mple All-Star MVP seçildi.

s1mple Natus Vincere’ye katılıyor.

Ağustos 2016’da Danylo “Zeus” Teslenko’nun Na’Vi’den ayrılmasının ardından s1mple katıldı. Ana dilini konuşabileceği ve aynı zamanda bölgenin en iyi takımı olan Na’Vi’de oynamak s1mple için uzun zamandır hayal gibi olsa da ilk sonuçlar biraz hayal kırıklığı yarattı. Bir süre başarısızlık döneminin ardından ESL One New York 2016 turnuvasını kazanarak kötü gidişe son verdiler.

Uzun süredir bir arada oynayan Na’Vi oyuncular seized ve GuardiaN’ın Zeus ve yetenekli genç yıldız electonic ile değiştirilmesinden sonra takım yükselmeye başladı. Bu yeni ekip birlikte  StarSeries & i-League CS:GO Season 5, CS:GO Asia Championships 2018, ESL One: Cologne 2018 turnuvalarını kazandı. Ekip şimdi Boombl4 ve Perfecto ile yeniden değişti ve IEM Katowice 2020’yi kazandı.

2016’da dördüncü,2017’de yedinci en iyi oyuncu seçilen s1mple, 2018’de zirvenin sahibi oldu. Geçtiğimiz yılda da ZyWoo ile geçen kıyasıya rekabetin ardından yılı 2.likle tamamladı ama birçoğumuz için birinciliği hak ediyordu.

Fnatic ile oynadıkları  ESL One: Cologne 2016 turnuvaındaki Cache maçında 1v2 durumdayken aldığı no-scope AWP killeri sonrasında bunun dövmesini de yaptırarak ikonik hareketini ölümsüzleştirmiş oldu.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir