Bir Döneme Damgasını Vuran İsimler: Stewie2k Counter-Strike: Global Offensive

Bir Döneme Damgasını Vuran İsimler: Stewie2k

Bir döneme damgasını vuran isimleri konuk aldığımız yazımızda bu hafta genç bir oyuncu var. Başarılarla dolu kariyeriyle Jake “Stewie2k” Yip bu hafta konuğumuz oluyor!

7 Ocak 1998, San Francisco doğumlu oyuncu, hayatının ilk yılarını genellikle abla ve abisiyle geçirmiş. Anne ve babası sıklıkla Çin’e iş seyahatleri yapan Jake, onları tipik bir Asyalı ebeveyn olarak tanımıyor. Ailesinin video oyunlarını onaylamaması da onların tipik bir Asyalı stereotipi olduğunu kanıtlar nitelikte.

Stewie2k video oyunlarına abisi ile birlikte Counter Strike 1.6 oynayarak başlıyor. Ancak bu oyunda kalıcı olmuyor. RuneScape, MapleStory, League of Legends gibi oyunları da bir süre deneyen Stewie, tekrar 1.6’ya dönüş yapıyor. Ancak bu rekabetçi bir oynama tarzı olarak anlaşılmasın. Yalnızca özel modlar ve sörf haritalarında vakit geçiriyor. Ardından 2014 yazında bir arkadaşı vasıtasıyla Counter Strike Global Offensive ile tanışıyor ve bir efsane yükseliyor!

Yalnızca 2014 yılından beri CS:GO oynayan genç oyuncu, Amerika’nın önde gelen takımlarının neredeyse hepsinde oynadı. CS:GO’ya başladıktan sonra Cloud9 takımından oldukça etkilendi ve bu durum okul performansını ve aile ilişkilerini oldukça zora soktu. 5 ay resmi sunucularda oynadı ve ardından ESEA’ya geçti. Bu süre zarfında profesyonel  CS oyuncuları tarafından profesyonel bir oyuncu olmaya davet edildi.

Bir süre SapphireKelownaDotCom, FolloweSports.com ve Splyce gibi takımlar için oynadıktan sonra takımların dikkatini çekmesi uzun sürmedi ve Los Angeles’a uçtu. SeanG@res, Cloud9’dan ayrılma kararı verdikten sonra takıma Stewie2k’i kişisel olarak tavsiye etti. Ardından 11 Ocak 2016’da Stewie2k Cloud9’a IGL olarak dahil oldu. Ancak bu durum CS:GO veteranlarının tepkisine neden oldu. Özellikle  Duncan “Thorin” Shields, Stewie2k Cloud9’a eklenmesini oldukça eleştirdi.

Onu eleştirenlere en iyi cevabı oyunuyla verdi!

Stewie2k, Cloud9 için 2 yıl oynadı. ESL Pro League Season 4, DreamHack Open Denver 2017 ve iBUYPOWER Masters 2017 dahil olmak üzere takımla birkaç turnuva kazandı. Yine ilk Major’ını da Cloud9 ile ELEAGUE Major: Boston 2018’de kazandı. Katıldığı ilk takımla büyük başarılara imza atan Stewie2k Mart 2018’de Cloud9’dan ayrıldı.

Cloud9’dan sonraki durak, Epitacio “TACO” de Melo’nun yerini almak üzere SK Gaming oldu. Üç ay geçtikten sonra SK Gaming kadrosu MIBR adı altında yarışmaya başladı ve Stewie2k de FalleN önderliğindeki bu kadronun bir parçası oldu. Bu takımla birlikte kazandığı tek kupa ise ZOTAC Cup Masters 2018 oldu. İşler istendiği gibi gitmeyince, Stewie2k tekrar Kuzey Amerika’ya geri döndü.

Adresi bu kez Team Liquid oldu. Liquid ile birlikte; Intel Extreme Masters XIV – Sydney, DreamHack Masters Dallas 2019, ESL Pro League Season 9 – Finals, ESL One: Cologne 2019,   Intel Extreme Masters XIV – Chicago gibi turnuvaları kazandı. Stewie2k aynı zamanda 1 milyon dolardan fazla ödül kazanan ilk Kuzey Amerikalı oyuncu olma unvanını da elinde bulunduruyor.

Şu anda sadece 22 yaşında olan genç oyuncu, bugüne kadar turnuvalardan 1,048,240 dolar ödül kazandı. Kariyerine geç başlamasına rağmen performansı her geçen gün yükselen Stewie2k bundan sonra da izlerken bizi mest etmeye devam edecek!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir