Counter-Strike: Global Offensive CS:GO Haberleri

DreamHack Masters Las Vegas 2017 | Çeyrek Final

DreamHack Masters Las Vegas’ta heyecanlı bir grup aşamasından sonra çeyrek finale kalan takımlar kıyasıya mücadele etti.CS:GO hayranları grup aşamasından sonra çeyrek finallerde de harika karşılaşmaları izleme fırsatı buldu. Geride bıraktığımız E-LEAGUE’de şampiyon olan Astralis, Polonya devi Virtus.Pro, Brezilya temsilcisi SK Gaming ve North yarı finale yükseldi. Gambit, Na’Vi, mousesports ve Ninjas in Pyjamas ise turnuvaya çeyrek finalde veda eden takımlar oldu. Bu sonuçların ardından yarı final eşleşmeleri de aşağıdaki gibi şekillendi:

  • Astralis – Virtus.Pro
  • North – SK Gaming

North 2 – 0 Gambit

Çeyrek final karşılaşmalarının ilki iki iddialı takım arasında oynandı. Serinin ilk oyunu İskandinav ekibinin çok iyi hükmettiği bir harita olan Nuke’da oynandı. Oyuna her iki taraf da birbirine karşı sırayla üstünlük kurarak başladı. Son derece başa baş bir mücadele vardı ancak North kısa süre sonra üstünlüğü ele aldı ve rakibini baskı altına almayı başardı. Üstünlüğü ilk yarının sonuna kadar bırakmayan North, ikinci yarıya 11-4’lük skor avantajıyla girdi. Gambit ikinci yarıya çok iyi başladı ve skorda rakibini yakalamaya başladı. North gelen tehlikenin farkındaydı ve erkenden reaksiyon göstererek tekrar ipleri eline aldı. Adım adım galibiyete yaklaşan İskandinav ekibi, Nuke galibiyetlerine bir yenisini ekledi ve seride 1-0 öne geçti.

Serinin ikinci maçı Gambit’in tercihi olan Inferno’da oynandı. Her ne kadar harita North tarafından tercih edilmese de iyi başlayan taraf yine İskandinav ekibi oldu. Erkenden skor üstünlüğünü ele geçiren North ilk yarıda farkı açmaya çalıştı ancak Gambit buna izin vermeye niyetli değildi. Direnç gösteren Gambit birkaç round kazanarak rakibine yaklaştı. North pozisyonunun avantajını da kullanarak ilk yarıyı 10-5 önde bitirdi. İkinci yarıda skoru 15-6’ya çok kısa sürede getirip kazanmaya yaklaşan North, adeta bir duraklama devrine girdi ve Gambit aradaki farkı muazzam bir oyun ile kapatmayı başararak maçı uzatmalara götürdü. İlk uzatmalarda her iki taraf da birbirine üstünlük kuramadı ve ikinci uzatmalara gidildi. İkinci uzatmalara iyi başlayan taraf Gambit’ti ve umutları yeşeriyordu. Ancak bireysel performanslarıyla son bölüme damgasını vuran North, verilen sinir harbinden sağ çıkan taraf oldu ve yarı final biletini aldı.

Virtus.Pro 2 – 0 mousesports

İkinci çeyrek final eşleşmesinde Polonya devi Virtus.Pro ve mousesports karşılaştı. Serinin ilk maçı Virtus.Pro’nun tercihi olan Train haritasında oynandı. Polonya temsilcisi her ne kadar haritayı seçen taraf olsa da maça iyi başlayan taraf mousesports oldu. NiKo’nun ne kadar iyi bir oyuncu olduğu oyunun ilk dakikalarından itibaren açıkça anlaşıldı. Fırtına gibi başlayan mousesports kısa sürede skorda söz sahibi oldu ve farkı açmaya başladı. Virtus.Pro’nun kendine gelmesi biraz vakit aldı ancak silkelenen Polonya temsilcisi rakibine daha fazla alan bırakmadan durumu 8-7’ye getirerek ikinci yarıya önde girdi. İlk yarıda yakaladığı ivmeyi ikinci yarıda da sürdüren Virtus.Pro, rakibine neredeyse hiç şans vermeden farkı açtı ve seçtiği haritayı kazanarak seride 1-0 öne geçti.

Serinin ikinci maçı Mirage haritasında oynandı ve tam bir taktik savaşına sahne oldu. Virtus.Pro maça galibiyetle başlayan taraf olsa da her iki taraf da dişe diş bir performans sergiledi ve her iki taraf da mutlak bir üstünlük sağlayamadı. Karşılıklı kazanılan roundlar sonunda ilk yarıda skor 9-6 mousesports lehineydi. İkinci yarıya fırtına gibi başlayan Virtus.Pro, skoru kısa sürede eşitledi ve öne geçmeyi başardı. Oyunun son bölümlerin heyecan sürekli doruktaydı ve her iki taraf da zafere ulaşmak için tüm gücünü kullanıyordu. Virtus.Pro tecrübesini konuşturdu ve her iki tarafın da ecel terleri döktüğü son bölümü kazanarak yarı finale çıkan ikinci takım oldu.

Astralis 2 – 0 Ninjas in Pyjamas

Çeyrek final karşılaşmalarının üçüncüsü son E-LEAGUE şampiyonu Astralis ile tecrübeli İsveç ekibi Ninjas in Pyjamas arasında oynandı. Serinin ilk maçı Inferno haritasında oynandı ve Astralis harika bir başlangıç yaparak rakibini oyunun hemen başında sindirmeyi başardı. İsveç ekibi biraz direnç göstermeye çalışsa da Astralis devreyi 12-3’lük çok avantajlı bir skor ile kapadı. İkinci yarıya geçildiğinde galibiyet ile başlayan taraf Ninjas in Pyjamas olsa da skor avantajını elinde bulunduran Astralis için oyun daha rahat geçti. Kalan bölümde etkili bir oyun sergileyemeyen İsveç ekibi, kendi seçtiği haritada yenilmekten kurtulamadı ve Astralis seride 1-0 öne geçti.

Serinin ikinci oyunu Astralis’in tercihi olan Mirage haritasında oynandı. Astralis güzel bir başlangıç yaparak neden bu haritayı seçtiğini gösterdi ve skor üstünlüğünü kısa sürede eline geçirdi. Rakibinin ekonomisini sürekli elinde bulunduran İskandinav ekibi aradaki farkı da açabildiği kadar açmaya çalıştı. Ninjas in Pyjamas elinden gelenin en iyisini yapsa da ikinci yarıya 12-3’lük bir skorla geride girdi ve yarı final şansını zora soktu. İkinci yarıya galibiyetle başlayan taraf Astralis’ti ve artık yarı finalin kapısı aralanmış gibiydi. Ninjas in Pyjamas sağlam bir savunma için çabaladı ve skorda rakibini yakalamaya çalıştı. Astralis kazanmaya çok yakındı ve bu fırsatı tepecek gibi görünmüyordu. Ninjas in Pyjamas her ne kadar çabalasa da ilk yarıda açılan fark kapanmadı ve Astralis rakibini saf dışı bırakarak yarı finale yükseldi.

SK Gaming 2 – 0 Na’Vi

Yarı final yolunda verilen son mücadele Brezilya temsilcisi SK Gaming ile efsane Ukrayna devi Na’Vi arasındaydı. İlk maç Na’Vi tarafından seçilen Mirage haritasında oynandı ve çeyrek final karşılaşmaları arasında oynanan en uzun maç oldu. Ukrayna devi maça iyi başlayan taraftı ve bir süre üstünlüğü elinde tutmayı başararak aradaki farkı açtı. SK Gaming güçlü bir reaksiyon gösteremedi ancak farkın telafi edilemez bir noktaya gelmesini önlemeyi başardı. Na’Vi ikinci devreye 10-5’lik bir skor üstünlüğüyle gitti. SK Gaming ikinci yarıya iyi başladı ve aradaki farkı eriterek skoru eşitledi. Oyunun bu noktadan sonraki kısmı ise karşılıklı galibiyetlere sahne oldu. Skor üstünlüğü sürekli el değiştirirken her iki tarafın da galibiyet şansı eşit gibi görünüyordu. SK zafere çok yaklaşsa da Na’Vi seçtiği haritayı kaybetmeye niyetli değildi ve maçı uzatmalara götürdü. İlk uzatmalarda her iki taraf da birbirine kesin bir üstünlük kuramadı ve ikinci uzatmalara gidildi. İkinci uzatmalarda Na’Vi zafere yaklaşan taraf olsa da SK Gaming pes etmedi ve maçı üçüncü uzatmalara götürmeyi başardı. Son uzatmalarda Na’Vi konsantrasyonunu kaybetti ve SK üstün oyunuyla kazanmayı başararak seride 1-0 öne geçti.

Serinin ikinci maçı SK Gaming tarafından seçilen Train haritasında oynandı. Na’Vi seçtiği haritayı kaybettiği için artık ipler tümüyle Brezilya temsilcisinin elindeydi. Maça galibiyetle başlayan Ukrayna temsilcisiydi ancak daha ilk rounddan SK Gaming’in bu haritayı neden seçtiği anlaşılmıştı. Yenilgiyle başlamış olsalar da üstünlüğü hemen geri aldılar. Na’Vi erken bir reaksiyon göstermek ve rakibinin skor avantajını artırmasını engellemek istedi ancak çabaları yetersizdi. SK Gaming’in rakibiyle karşılaştırıldığında çok daha üstün bir performansı vardı Na’Vi’nin ekonomisi de çökmüştü. Gittikçe açılan fark ile umutlar da tükeniyor gibiydi. SK Gaming ilk yarıyı 13-2’lik ezici bir skor üstünlüğüyle geçmişti ve artık yarı final yakındı. Na’Vi ikinci yarıya galibiyetle başladı ve birkaç round kazanmayı başardı. Ancak SK Gaming adına kazanılacak bir round dahi Na’Vi için işleri zora sokacaktı ve öyle de oldu. Artık SK Gaming zaferden sadece bir round kadar uzaktı ve Na’Vi savaşmaya devam etti ama aradaki fark çok fazlaydı. SK sabırlı bir oyunla ihtiyacı olan son roundu da kazandı ve yarı finale çıkan son takım olmayı başardı.

Çevirmen. Hobi olarak Dota 2 ve CS:GO oynar. Savaş tarihine meraklı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir