FIFA

İngiliz spor kanalı BT Sport, FIFA turnuvası yayınlayacak

İngiltere’nin en büyük spor kanallarından BT Sport, yaptığı anlaşma ile FIFA 17 Ultimate Team Championship’in yayın haklarını satın aldı.

Turnuvada 20-21 Mayıs tarihlerinde oynanacak toplamda 400 bin dolar ödüllü büyük finallerin yanında, Avrupa, Kuzey Amerika ve Asya bölgesel finallerinin de yayın haklarını alan BT Sport kanalı, ilk kez bir espor yayını yapmış olacak. SKY Sports gibi ülkenin en büyük spor yayıncılarından olan BT Sport, UEFA Şampiyonlar Ligi, İngiltere Premier Ligi ve diğer üst düzey Avrupa liglerinin de yayın haklarını elinde bulunduruyor. Böylesine büyük ve köklü bir yayıncı kuruluşun, espor turnuvası yayınlaması ilk bakışta ilginç karşılanabilir. Ancak Birleşik Krallık’ta geçtiğimiz yıl Counter Strike: Global Offensive ve League of Legends’ın yanında FIFA 17’de inanılmaz bir satış rakamına ulaştı ve binden fazla kopyası satıldı. Oyuna olan bu ilgiye karşı kayıtsız kalamayan kanallar da espor yayıncılığına yavaş yavaş başlıyorlar.

Espor dünyada akıl almaz bir şekilde büyüyor. Başlarda “başkasının oynadığı bir şeyi izlemek” her ne kadar insanlara saçma gelse de, kendilerinin seyretmekten hoşlandığı geleneksel sporların da başkaları tarafından oynanıyor olduğunun farkına varmalarıyla duruma biraz daha pozitif yaklaşmaya başlayan espora uzak kişiler, bu algıdan yavaş yavaş kurtuluyorlar. Böylece büyük spor kanalları espor yayınları yapmaya başlarken, dünyaca ünlü şirketler de esporun içine sponsorluk adı altında giriş yapıyor ve artık bu tarz haberler insanlar tarafından olağan karşılanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir