FIFA

FIFA 18’de takımınız için en iyi oyuncu nasıl seçilir?

FIFA’nın en ilgi çekici modu olan Ultimate Team’de oyuncular kendi takımlarını kurabiliyorlar. Gerçek hayatta aynı takımda, hatta aynı ligde olmayan oyuncuları, kendi takımlarına alıp başka oyunculara karşı oynatabiliyorlar. Böylece her oyuncunun kendine özel bir takımı olmuş oluyor. Takımlar birbiriyle rekabet ettikçe değişiyor, oyuncuların yeni ve daha güçlü kartları çıktıkça daha çok tercih edilmeye başlıyor. Peki takımınız için en iyi oyuncu nasıl seçilmeli, nelere dikkat edilmeli?

Birinci Kriter: Kimya

Ultimate Team’deki kaçınılmaz gerçek. Sıfırdan kadro kurulurken oyuncuları seçmenin tek kıstası kimya oluyor. Bütçenin nasıl ve hangi pozisyon için kullanılacağını direkt olarak belirliyor. Bu kritere uymak için üç yöntem var; aynı ligden oyuncuları kullanmak, aynı ülkeden oyuncular kullanmak veya kimya bağlarını öğrenerek hibrid kadro kurmak.

Kimyası düşük olan bir oyuncu, pas ve şutlarında performans düşüklüğü gösteriyor. Oyuncuyu alışık olmadığı pozisyonlarda oynatmak, farklı ligden ve ülkeden oyuncuarla oynatmak kimyanın düşmesine sebep oluyor. Bu nedenle takımın standartını sağlayabilmek için ilk dikkat edilmesi gereken özellik kimya olmalı.

İkinci Kriter: Oyuncu Değerleri

Fark edilmeli ki, oyuncular sayılardan oluşuyor. Bu bağlamda istediğiniz pozisyonda önce nasıl bir oyuncu istenildiğine karar verilmesi lazım. Misal; bir kanat oyuncusu hızlı ve orta değeri yüksek olan biri de seçilebilir veya içe kat ederek gol atabilmesi için şut değeri yüksek olması gerekir.

Oyuncu seçenekleri karşılaştırılarak en doğru opsiyon belirlenebilir. Çoğunlukla oyuncular bu işlemleri yapmaya üşendiği için beklenilenin altında performans sergiliyorlar. Çok kısa süren bu bilgilenme süreci, hem oyuncuların oyun dinamiklerini daha iyi anlamasını sağlıyor hem de maç içinde daha etkili oynayabilmelerini sağlıyor.

Üçüncü Kriter: Karakteristik Özellikler

Bu özellikler karşılaştırması çok daha kolay özellikler: Boy, zayıf ayak değeri, çalım hareketleri ve çalışma oranları. Orta sahada genelde uzun boyla oyuncular daha etkili olurken, çalışma oranlarına da dikkat edilmesi gerekiyor. Hücum oyuncuları ve defans oyuncularının oyunda ne kadar kendini gösterdikleri, bu çalışma oranları sayesinde daha rahat anlaşılabiliyor.

Zayıf ayak değeri ise, oyuncunun zayıf ayağını ne kadar iyi kullanabildiğini gösteriyor. Örneğin, zayıf ayağı iki yıldız ve bitiriciliği 80 olan bir oyuncu, zayıf ayağı ile bitiriciliği (80 * 2/5) 32 olarak hesaplanıyor.

Dördüncü Kriter: Fiyat

Seçenekler daraldıktan sonra, oyuncuların karar vermesi gereken son konu kalıyor: var olan bütçenin ne kadarını nereye harcayacakları. Yeni kadrolar için her pozisyona eşit değerde dağıtılmasını önermekteyiz. Genel olarak oyuncuların tercihleri, maç içinde daha fazla topla buluştukları için orta saha oyuncularına ve gol atmada önemli oldukları için de forvet oyuncularına daha fazla bütçe ayırmak oluyor.

FIFA ile ilgili çok çeşitli içerikler üreten Jaji’yi YouTube kanalından da takip edin…

Yorum yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.