FIFA

FIFA 18’in en popüler dizilişleri

“Meta” kavramı, oyun dünyasına yeni giriş yapmış bir kavram. Anlamı ise, oyun dinamiklerinden en uygun, en verimli şekilde yararlanılabilecek düzenler bütünü.

 Halk ağzındaki eş anlamlısına ise “popüler” diyebiliriz. Her oyunun kendine özgü bir metası vardır; LoL’de bu kahraman seçimleri/kombinasyonları, Hearthstone’da popüler desteler iken, FIFA’da ise formasyon ve oyuncu tercihleri oluyor.

FIFA’nın bu yılki metası ise tek pas ve kontra atak oynamak. Oyuncu tercihleri her sene olduğu gibi hızlı oyuncuları kullanmaktan yana. Bu tercihlerin, oyuncuların kullandığı dizilişleri seçmesinde oynadığı rol ise muazzam.

4-1-2-1-2 (Dar)

Her sene mutlaka etkili olan 4-1-2-1-2 taktiği, bu sene de revaçta. Kalabalık orta saha, çift santrafor ve merkezi dizilişi sayesinde rakip takımı kanatlara itmesiyle ünlü bir taktik bu. FIFA’da bilindiği üzere kanat atakları ceza sahası içine girilemediği sürece çok etkili olamıyor. Defansta mutlaka yardıma gelen iki merkez orta saha ve 1 defansif orta saha ile savunmada kaleci hariç 7 kişi rakip hücumunu durdurmaya çalışıyor. Bu sayede hücuma çıkarken, top kaptırılsa bile her an defansta doğru pozisyonda bir oyuncu bulunabiliyor.

Hücum bölgesinde ise her an top bekleyen bir ofansif orta saha ve iki santrafor bulunuyor. Topu stoperlerinizle de kapsanız, beklerinizle de kapsanız, bir-iki risksiz pas ile hücum bölgesine taşıyabiliyorsunuz. Bu durum oyundaki en önemli gol yeme nedenini; çıkarken top kaptırma durumunu azaltırken, en güçlü gol atma yöntemi olan kontratak sayısını da arttırıyor. Her an her yerde birkaç pas opsiyonu bulunması ise, taktiğin maçın her anında etkili olmasını sağlıyor.

4-2-3-1 (3 ofansif orta saha)

Önceki senelerden daha fazla karşılaştığımız bir diziliş diyebiliriz bu sene. Defansın zorlaşması ile iki defansif orta sahaya sahip, kalabalık orta sahalı dizilişlerin ön plana çıktığı FIFA 18’de, kendine güçlü bir yer edindi. En önemli özelliği, hem hücumda hem de defansta kalabalık durabilmesi. Üç ofansif orta sahası, 3. bölgede uzaktan/yakından gol atabilecek oyuncularla çok tehlike yaratabiliyor. Genel olarak ofansif orta sahaların pası, dribling yetenekleri ve şutları iyi olduğu için, üç oyuncu ile doğru pasları vererek güzel bir şut fırsatı bulabiliyorsunuz. İlginç bir özelliği ise kenardaki ofansif orta sahalar, kanatvari diyebileceğimiz şekilde biraz daha geniş alanda duruyorlar, bu sayede hücumda kapanan savunmalara karşı daha etkili olabiliyor.

Defansta ise her an yardım edecek iki defansif orta saha ise çok şeyi değiştiriyor. Rakibiniz birini geçse bile, ikinci oyuncunuz sayesinde toparlanmak için zaman kazanabiliyorsunuz.

4-3-2-1

Her sene karşımıza çıktığı gibi bu sene de sıkça denk gelebiliyoruz. Kanat oyuncularını merkeze yakın şekilde konumlandırdığı için, merkez oyunlarına elverişli hale geliyor. İleri üçlünün birbirine yakın olması nedeniyle duvar pasları ve tek paslarla kolayca şut imkanı bulunabiliyor. Kanat oyuncuları da genel olarak hızlı oyuncular olduğu için, arkaya kaçırılan bir oyuncuyu yakalamak kolay olmuyor.

Orta sahası ise üç merkez orta sahadan oluşuyor. Bu durum oyunculara, orta sahalarını istediği şekilde dizayn edebilmelerini sağlıyor. Otobüsü park edenler, üç defansif orta saha kullanmayı tercih edebilirken, pas oyunu tercih edenler ise bir merkez, bir defansif ve bir ofansif orta saha tercih edebiliyor. Bunlar dışında çok farklı varyasyonlara da açık bir diziliş.

4-4-2 (Düz)

Turnuva maçlarında profesyonel oyuncuların kullanmasıyla daha fazla karşımıza çıkan bir diziliş oldu. Özelliği ise her dizilişe karşı etkili olabilmesi. Oyuncuların sahanın her yerine dengeli dağılması, hem hücum hem defansta çok farklı varyasyonlar oluşturabiliyor. Topu ayağında tutmayı seven, daha sakin bir oyun anlayışı benimseyen oyuncular için ideal olan bu diziliş, daha çok keyif vermesiyle de seviliyor. Orta-kafa, uzaktan şut gibi çok sık karşılaşmadığımız farklı gol imkanlarına elverişli olduğu için, oyuncuların bir kısmı ara sıra bu dizilişle oynamayı tercih edebiliyor.

En büyük dezavantajı ise merkezde iki orta sahasının bulunması. Bu durum özellikle defansta büyük risk yaratıyor. Yeterince dikkat edilmezse çıkarken kaptırılan top sayısını da arttırırken, defansta merkezin boş kalmasına da yol açabiliyor.

FIFA ile ilgili çok çeşitli içerikler üreten Jaji’yi YouTube kanalından da takip edin…

1 Yorum

1 Yorum

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.