League of Legends

League of Legends Terimler Sözlüğü

Bu yazımız, özellikle oyuna yeni başlayan sihirdarlara yönelik, kafanızdaki “Burada ne demek istiyor?” sorularını giderecek ve sizi de pratik ve tam anlamıyla bir LoL oyuncusu yapacak terimler içermektedir.

League of Legends, dünyadaki en büyük online oyun unvanına sahip olması nedeni ile, bir imparatorluk gibi, birçok kültürden, dilden insanı bünyesinde barındırıyor. Oyun içinde oynadığımız sunuculara göre değişiklik gösteriyor olsa da, ortak dil, neredeyse her ülkenin sunucusunda bilmemiz gereken, oyun içinde ve dışında kullanılan; bazen zamandan müthiş bir tasarruf sağlayıp hayat kurtaran, bazen bir tehdit, bazen ise bir nezaket unsuru olarak işlev gören terimler ve kısaltmalar içeriyor. Çoğu İngilizce kaynaklı olan bu terimleri aşağıda görebilirsiniz.

Not: Oyunda Türkiye sunucusunda karşılığı olsa dahi oyuncular tarafından kullanılması alışılagelmiş sözcükleri de aşağıda sizlere sunuyoruz. Dil seçimi, oyuncunun kendi özgür iradesine kalmış ve onun kişiliğini yansıtan bir olgudur.

 

Pick: Şampiyon seçme işlemimize verilen isimdir. Oyuna başlarken, oynayacağınız role uygun olan şampiyonu olabildiğince hızlı ve takımınız ile görüş birliği sağlayarak seçmeniz, keyifli bir maçın anahtarıdır.

Maç: League of Legends’de bir oyun süresi boyunca yapılan şey. Bir el LoL atalım mı? Bir maç yapalım mı? gibi sorularla artık günlük hayatınızda karşılaşabilirsiniz.

Item, Eşya: Dükkan ya da market denilen, doğduğunuz merkez olan noktadan satın alabileceğiniz her türlü şeye verilen isim.

Top: Üst koridor.

Bot: Alt koridor.

Jungle: Orman.

Jung: Orman.

Mid: Orta koridor.

Lane: Koridor.

Blue: Oyunda kesildiğinde mana artışı bonusu sağlayan orman yaratıklarına verilen isim. Örnek: Gel sana blue alalım / Gel sana maviyi alalım.

Red: Oyunda kesildiğinde saldırı gücü bonusu sağlayan orman yaratıklarına verilen isim.

Baron: Sihirdar Vadisi’nde haritanın ortasından geçen nehrin üst kısmında bulunan Baron Nashor.

Buff: Oyun içinde şampiyonunuzu etkileyen güçlendirmedir. Can değerlerine, manasına, saldırı veya büyü gücüne bonuslar eklenebilir.

Nerf: Bir şampiyonun, olduğundan biraz daha güçsüz bir konuma getirilecek şekilde bonuslarında veya istatistik değerlerinde oynama yapılmasıdır.

AD: Attack Damage, yani Saldırı Gücü anlamına gelen bu kısaltma, o roldeki şampiyonları yahut eşyaları anlatırken kullanılabilir.

ADC: Attack Damage Carry, Saldırı Gücü Taşıyıcı. Bu roldeki şampiyonlar, oyun başında kırılgan olup, farm yaptıklarında büyük bir güce sahip olan ve takımı zafere taşıyan bir yapıya sahiptir.

AP: Büyü Gücü.

Sup: Yardımcı, Destek.

Tank: Takım savaşlarına önden giren, savunması yüksek, aura etkileri olan eşyalar da kasan şampiyonlar.

Assassin: Suikastçı roldeki şampiyonlar, ani ve yüksek atak yapabilme gücüne sahip karakterler.

Autoattack: Otomatik saldırı. Şampiyonumuzun uzaktan veya yakında elle düz vuruşları.

Gank: Genelde sürpriz bir şekilde toplanıp gidip bir rakip şampiyonu öldürmek. Baskın düzenlemek.

Ulti: Şampiyonların en son ve güçlü yetenekleri.

Sur: Surrender, pes etmek. Örneğin: “Sur?” “20’de sur?” gibi sorularla karşılaşırsanız maç kötü gidiyor, 20. dakikaya geldiğimizde pes edelim mi demek olur bu (20. dakika olmasının nedeni oyunda daha öncesinde pes edemiyor olmanız). Sur vermek veya pes etmek, enter’a basılıp sohbet kısmına /sur yazılarak yapılır, bir oylama sonucu takımın çoğunluğu tarafından kabul görürse Nexus’unuz infilak eder.

Nexus: Sihirdar Vadisi ve diğer haritalardaki korumanız gereken merkez üssünüzdür.

Chat: Sohbet, sohbet sekmesi. Enter tuşuna basarak bir şeyler yazıp gönderebilirsiniz. ” /All ” yazarak başladığınızda yazdıklarınızı rakip takımın oyuncuları da görecektir.

Def: Savunma yapalım! ifadesi içerir.

Late: Oyunun uzadığını ya da uzayacağını ifade eder.

Late game champion: Oyunun başlarında kırılgan olup iyi farm kastığında, oyun uzadığında güçlenen ve büyük güçlere sahip olan şampiyon türüdür.

Farm: Minyon kasmak. Bkz. Minyonlar ve altın kasma

Stun: Sersemletme, dondurma, hareketsiz bırakma etkisi.

Slow: Yavaşlatma etkisi.

Cs: Creep Score, yani ne kadar minyon öldürdüğünüzdür. Ekranınızın sağ üst köşesinde yazar.

feed/feeder: Takım arkadaşınızın ya da rakibin yaptığı kasıtlı/kasıtsız arka arkaya ölme durumuna verilen addır. Rakibe ya da size altın kazandırdığı için feed (beslemek) kelimesi kullanılmıştır.

ARAM: All Random All Mid, Rastgele Şampiyon Herkes Orta Koridorda anlamına gelen bu oyun türü Sonsuz Uçurum haritasında oynanır. Oynanış şekli başlıkla açıkça ve özetle verilmiştir.

Last Hit: Son vuruş. Gerek minyonlara gerekse rakip şampiyona yapılıp ondan gelecek altını kazanma hakkını elde etme.

Aura: Çevrelerine de güç, savunma, hız gibi yararlı yahut zararlı etkileri olan eşyaların pasif özellikleri.

Push: İttirmek.

Harass: Harass yapmak, rakip şampiyona sürekli olarak hasar vererek onun canını azaltmak, moralini bozmak, merkeze dönmesini sağlamak, ya da bir gank planı için hazır hale getirmektir.

Base: Merkez. “b” harfine tıklayarak (güvenli bir yerde olduğunuza emin olun) saniyeler içinde merkezinizde olabilir, gerekli eşyaları alıp koridorunuza veya ormana geri dönebilirsiniz.

KS: Kill Steal. Yani, bir oyuncunun takım arkadaşından bilinçli veya bilinçsiz olarak, tam öldüreceği bir minyona veya şampiyona son vuruşu yaparak ondan kazanacağı altını ve öldürme sayısını, skorunu çalmasıdır.

gg: good game. “Güzel oyun, teşekkürler” anlamında maçın sonunda yazılabilir.

wp: well played. “iyi oyundu” anlamındadır. gg wp olarak da kullanılıyor olmaktadır.

AFK: Away From Keyboard, “Klavyeden Uzakta” yani bilgisayarın başında değilim, anlamındadır. “Bi dk geliyorum” demek ister burada konuşan.

Solo: Genelde üst koridorda tek başına oynamayı ifade eder.

cd: cooldown, yani bekleme süresidir.

hp: healt point, can puanı, canınız.

xp: experience point, tecrübe puanı.

cc: crowd control, çok sayıdaki rakibi aynı anda engellemek veya onlara hasar vermek anlamında kullanılır.

mia: missing in action, koridorda karşınızdaki rakibin olmaması durumunda olası bir tehlikeye karşı takım arkadaşlarınızı uyarmak adına söylediğiniz şey.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir