Şeker Çocuk: Imaqtpie League of Legends League of Legends Haberleri

Şeker Çocuk: Imaqtpie

Profesyonel League of Legends arenasında eşi benzeri bulunmayan bir oyuncudur Imaqtpie. Saf yetenek ve rekabetçi kişiliğinin yanında, eğlenmekten asla vazgeçmeyen bir ruha sahiptir. Kendisini, birçok efsane esporcudan daha popüler hale getiren şey de oyunculuğundan ziyade bu özellikler olmuştur.

Bu haftaki yazımızın konusu, Kuzey Amerika’daki en popüler League of Legends yayıncılarından birisi, eski profesyonel oyuncu Michael “Imaqtpie” Santana.

Uzun Saçlı Şeytan

Michael’ın kariyeri 2011 yılında, Scarra tarafından oluşturulan Rock Solid takımına nişancı olarak katılması ile başladı. Takım, 2011 National ESL Premiere League’de dördüncü oldu ve kısa süre içerisinde, halen daha LCS’de mücadele eden bir takımın bünyesine katıldı. Team Dignitas.

Voyboy, Jatt, Scarra, Imaqtpie ve L0CUST’tan oluşan kadro, ilk turnuvalarını bomba gibi geçirdi. CLG, TSM ve Epik Gamer gibi büyük takımların katıldığı IGN ProLeague 3 Atlantic City’yi birinci olarak bitirdiler.

Yine de bu başarı çok bir şey ifade etmiyordu çünkü o zamanlar Kuzey Amerika sahnesinde bir takımda oynamak kumardan başka bir şey değildi. Yatırdığınız parayı en azından telafi etmek istiyorsanız katıldığınız turnuvaları kazanmanız ya da en azından ikinci olmanız gerekiyordu. Dignitas ise ilk turnuvasında kazandığı başarıyı sürdüremedi. Takım, IEM Season 6 New York turnuvasını altıncı sırada tamamladı. Turnuvada Imaqtpie, yüksek performanslar sergilese de kazanmak için yeterli olamadı.

Sonraki turnuvaları IEM Season 6 Kiev’e gitmeden önce ormancıları Jatt yerine IWillDominate takıma katıldı. Turnuvayı üçüncü olarak bitirip IEM World Championship’e katılmaya hak kazandı ve burada finale kadar çıkıp Moscow5’a kaybetti.

Ardından gelen büyüklü küçüklü turnuvaların sonrasında 2013 itibariyle LCS’in başlaması ile birlikte Imaqtpie, Kuzey Amerika’daki en başarılı nişancılardan birisi olduğunu gösterdi. Sneaky, WildTurtle ve Doublelift gibi büyük isimlere kafa tutuyor, bazen üstün çıkıyor bazen ise altta kalıyordu. Yine de bu üstün performans, Dignitas’ın yükseklerde uçmasına yetmedi. Takım, oynadıkların mevsimleri her zaman orta-alt sıralarda sıkışmış bir şekilde bitirdi. Bu yetersizliğin belli başlı sebepleri vardı tabii ki.

Sebepleri daha çok takımın sahip olduğu düzen oluşturuyordu. Dignitas uzaktan bakıldığında ciddi çalışma ortamlarında, ellerindeki her şeyi ortaya koyup başarıya koşan bir takım gibi gözükmüyordu. Çizdikleri portre daha çok, fazlasıyla yetenekli birkaç arkadaşın takım kurup profesyonel oyunculara kafa tutması gibiydi.

Benden Bu Kadar

  Imaqtpie, başarıyı seven bir kişiliğe sahip olsa da kendisinin asıl tutkusu hep eğlenmek oldu. Takım arkadaşlarına profesyonel bir bakış açısıyla değil, gerçek hayattaki sevdiği dostları olarak bakıyordu. Öyle ki takımdan atılması planlanan üst koridor oyuncusunun atılmamasını onun yerine yanında destek oynamasını istemişti. Kazanmak her zaman hedefi olsa da oynarken zevk almak her zaman daha önemliydi. Bu yüzden ligden elini ayağını çekmesi pek şaşırtıcı olmadı.

LCS’te iki yıl oynadıktan sonra, 2014 yılının sonlarına doğru, Dignitas ile kontratını yenilemeyeceğini duyurdu Imaqtpie. Özellikle LCS’in gelmesiyle beraber fazlasıyla ciddileşen espor ekosistemi onun ilgisini çekmemeye başlamıştı. Dikkatini tek bir yere vermek veya iyi performans göstermediği için arkadaşının takımdan ayrılması pek onluk şeyler değildi. Bu yüzden profesyonel kariyerini bir kenara fırlattı ve onu asıl tepeye çıkaracak iş ile uğraşmaya başladı. Yayıncılık.

Her zaman eğlenceli bir karaktere sahip olan Imaqtpie, yayınlarında da bu özelliğini kullanarak diğer League of Legends yayıncılarının arasında yükselmeye başladı. Öyle ki bir süre sonra, Twitch’de en fazla izlenen League of Legends yayıncısı oldu. Ünü, hali hazırda profesyonel olarak oynayan birçok oyuncunun bile ilerisine geçmişti.

Zamanla zirveye daha da yaklaştı. 1 milyon takipçi ve haftalık 20.000 izleyici gibi ciddi sayılara ulaştı. Yayıncılıktan kazandığı para ise çoğu profesyonel oyuncunun maaşından daha yüksek olmuştu.

4 yıl boyunca Twitch üzerinden yayın yaptıktan sonra lige bir kez daha adımını attı Michael. Eski profesyonellerden oluşan Delta Fox’un bünyesine girmişti. Dyrus, Scarra, Voyboy, Imaqtpie ve Shiphtur’dan oluşan takım, NA CS’de bir maç bile kazanamadan ligi sonuncu olarak bitirmişti. Bunun en büyük nedenlerinden birisi kuşkusuz takımdaki üç oyuncunun temelde orta koridor oyuncusu olmasıydı.

Kısa süren geri dönüş yerini yeniden popüler yayıncılığa bıraktı. Michael Santana, halen daha Twitch’in en çok izlenen League of Legends yayıncılarından birisi.

Sonuç Olarak Michael

Michael’ın neden bu kadar sevildiğini sorgulayan insanlar olmuştur. Yeteneği bir sebep değil. Profesyonelliği bırakmış onlarca efsane var. Eğlenceli kişiliği de bir yere kadar kendisini öne çıkarabilir. Imaqtpie’ın bu kadar sevilmesinin sebebi, insanların onda, kendinden bir şeyler bulabilmesi. Kariyerine devam etseydi çok büyük takımlarda oynayıp çoğu oyuncunun kazanamadığı başarıları kazanabilme ihtimali vardı kendisinin. Yine de o, bunu istemedi.

Michael, herhangi birimiz daha çocukken neden bilgisayarınızın veya konsolunuzun karşısına geçip oyun oynuyorsak o yüzden oyun oynadı hep. Eğlenmek için. Profesyonel arenada artık eğlenemeyeceğini fark ettiği anda her şeyi bıraktı. Geleceğindeki muhtemel başarılarını hiç düşünmedi. Sadece bilgisayarının başına geçip karşısındaki şeyden zevk almak istedi. Tıpkı 8 yaşında, Famicom klonu makinesinde Captain Tsubaba oynayan ben gibi.

editor
Oyuncuların buluşma noktası!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir