League of Legends League of Legends Haberleri

Sezon 9’da rün sistemi güncelleniyor

2018 yılında baştan aşağıya değişen rün sistemi, Sezon 9’da bir kez daha güncelleniyor.League of Legends’ın en önemli elementlerinden birisi olan rünler, bir yıl önce IP ile satın alınıyordu. Bu yılın başında değişen ve tamamen bedava olan rün sistemi, mastery sistemi ile birleştirilmişti. Dört farklı yol olarak tasarlanan sistem bir kez daha değişiyor.

Hatırlayacağınız üzere Riot Games geçtiğimiz günlerde bir açıklama yapmış ve rün yollarının artık belirli statlar kazandırmayacağını duyurmuştu. Bu istatistikler şampiyonların farklı rünler almasına yol açarken, fazladan gelen statlar oyunun çok daha ofansif bir hal almasına sebep olmuştu. Geliştirici bloğunda yapılan açıklamayla rün sisteminde bir kez daha değişikliğe gidiliyor.

En çok dikkat çeken şey ise artık oyuncuların 3 slot rün seçecek olması. Bu slotlardan biri sadece ofansif stat, biri sadece defansif stat, son olarak üçüncü slot ise ofansif ya da defansif stat içerecek. Bu baktığımızda şampiyonlara bağlı olarak farklı kombinasyonların oluşturulmasında büyük bir rol oynayacak. Ofansif statlarda saldırı gücü, yetenek gücü, saldırı hızı ve bekleme süresinde azalma içerecek. Defansif statlarda ise zırh, büyü direnci ve can bulunuyor.

Riot Games’in yeni rün sisteminde kaldırmayı planladığı istatistikler de bulunuyor. Koridordaki şampiyonlara büyük bir yardımda bulunan can yenilenmesi bunlardan birisi. Bir diğeri de herhangi bir şeyden etkilenmeyen flat CDR. Son olarak zamanla artan dirençler de rünlerden kaldırılacak.

Genel olarak şu anda sistemin işleyişinden memnun olan Riot, defansif ve ofansif tercihlerin stratejik anlamda oyunları derinleştireceğini düşünüyor. Baktığımızda bu kararın oyunların kalitesini arttırma adına doğru yolda atılan adımlardan birisi olacağını da söyleyelim. Yukarıda da belirttiğimiz üzere tam olarak kaos şeklinde geçen Sezon 8’i bu kadar karmaşıklaştıran şeylerden birisi rün sistemiydi. Daha sade fakat daha derin bir rün sistemi, sezon öncesi dönemde oyuna dahil edilecek.

League of Legends oyuncusu, aynı zamanda profesyonel sahnenin sıkı takipçisi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir