espor otelleri Araştırma mix

Espor Otelleri Asya’da Yükselmeye Devam Ediyor

Türkiye’de internet kafe kültürüne oldukça aşina olduğumuz söylenebilir. Fakat bilgisayar oyunlarına ve espora olan özel ilgili sebebiyle Asya ülkeleri espor otelleri ile internet kafe kültürünü ileri seviyeye taşıyor.

Espor Otelleri Nedir?

2000’li yılların başından beri dünyada ve Türkiye’de internet kafeler oyuncular tarafından oldukça rağbet görüyor. Hatta Türkiye’de esporun internet kafelerde düzenlenen turnuvalarla başladığını söylemek yanlış olmaz. Çoğumuzun gençlik yıllarında bir kez bile olsa yolu bir internet kafeye düşmüştür. Esporun, oyun sektörünün ve teknolojinin de gelişmesiyle bu eski internet kafeler yerini oyun merkezlerine bıraktı. Bu oyun merkezleri yüksek teknoloji donanımlar ve bir oyuncunun ihtiyacı olabilecek tüm tesisleri içeriyor.

Asya kıtasındaki ülkeler ise internet kafe kavramını bir başka boyuta taşımış bulunmakta. Oyun deneyimine seviye atlatmak için geleneksel bir otel ile son model bir oyun merkezinin birleşimi olan espor oteli kavramını çıkartmışlar. Bu otellerden bazıları direkt oda içinde espor odaklı hizmetler verirken bazıları ise otel odalarını ve oyun alanını ayrı tutuyor. Ayrıca bu espor otellerinden çoğu markalarla ve yayımcılarla ortaklık ve partnerlik kurarak çalışıyor.

espor otelleri
Espor otelleri özellikle Asya’da yükselişte. (Kaynak: Arena Esports Hotel)

Espor otelleri özellikle Asya’daki espor turizminin yükselişiyle ortaya çıkmaya başladı. DOTA 2, Counter-Strike: Global Offensive, League of Legends ve daha birçok oyunun Asya’da gerçekleşen turnuvaları ülkelerde yüksek miktarda turist girişine sebep oluyor. Hem takipçiler hem de esporcular kendilerine uygun bir otelde kalmayı tercih ediyor. Ayrıca geçtiğimiz günlerde Wild Rift gibi rekabetçi oyunların Asya pazarına yoğunlaşma planlarının olduğunu bu haberimizde paylaşmıştık.

Niko Partners adlı araştırma şirketinin yayımladığı rapora göre Çin 400 milyondan fazla oyuncuyla esporun en büyük pazar yeri konumunda. Global pandemi her ne kadar oyun merkezlerini kötü etkilemiş olsa da 2017‘den beri espor otellerinin yükselişi hızla devam ediyor. 2022 yılında Çin’de yaklaşık 11.000 espor oteli bulunuyor. Bunlar %36’sı espora uygun olarak özelleştirilmiş durumdayken, %64’ü ise espor faaliyetleri bulunan normal oteller. Niko Partners’ın yaptığı market analizinin sonuçlarını aşağıda görüntüleyebilirsiniz. Görünüşe göre Çin’de en çok genç nüfus espor otellerini terchi ediyor. En çok tercih edilen oyun ise Honor of Kings.

espor otelleri
Grafikte espor otellerinde konaklayan müşterilerin yaşını ve tercih ettikleri oyunları görebiliyoruz. (Kaynak: nikopartners.com/the-rise-of-esports-hotels-in-asia)

Türkiye’de espor oteli olsa gider miydiniz? Sizce Zocco’s ve Adeks gibi internet kafe efsaneleri otele dönüşmek konusunda adım atacak mı? Hep birlikte Asya’da başlayan espor oteli furyasının ülkemize gelip gelmeyeceğini göreceğiz.

administrator
22 yaşında, Boğaziçi Üniversitesi Batı Dilleri ve Edebiyatları 4. sınıf öğrencisi. Doğduğundan beri oyun oynuyor, hatırlayabildiğinden beri yazıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir