FRC Championship 2023 FRC mix

FRC – FIRST Championship 2023’de Temsilcilerimizin Sonuçları

FRC yani FIRST Championship 2023’de Dünya Şampiyonası sonuçlandı. Daha önceki yazılarımızda bahsettiğimiz; Bosphorus Regional, İstanbul Regional ve Haliç Regional’de ülkemizde şampiyonluk yaşamış olan takımlarımız FIRST Championship 2023’de yani FRC Dünya Şampiyonası’nda ülkemizi temsil ettiler. Bu yıl, FIRST Championship’e katılan temsilcilerimiz:

Team 6838 | X-SHARC. Team 7444 | Moon Star Robotics, Team 7748 | TECHTOLIA ROBOTICS, Team 8159 | Golden Horn, Team 7285 | Beşiktaş Rsports.


FIRST Robotics Competition Nedir ?

Kısaca ve yaygın kullanımıyla FRC. FIRST çatısı altındaki organizasyonlardan birisidir. FIRST, robotik yarışmaları ve STEM eğitimine yönelik diğer programları aracılığıyla öğrencilere, öğretmenlere ve topluma STEM konularında bilgi ve beceriler kazandırmayı hedeflemektedir.

FRC yarışması, öğrencilerin, birkaç ay boyunca özel olarak verilmiş bir görevi tamamlamak üzere tasarlanmış bir robotu inşa etmeleri gerektiği bir yarışmadır. Takımlar, oyun alanında belirlenmiş görevleri tamamlamak için tasarlanan robotları kullanarak yarışırlar. Yarışmada, robotlar, otomatik veya uzaktan kumanda edilebilir şekilde hareket ederler ve görevleri tamamlamak için farklı mekanizmalar kullanırlar. Takımlar, yerel yarışmalarda yapılan başarılarıyla her Houston’da düzenlenen Dünya Şampiyonasına katılırlar. FRC’yi ülkemizde “Fikret Yüksel Foundation” düzenlemektedir.

FIRST Championship 2023 Turnuvasının İşleyişi:

Dünya’nın dört bir yanından o yılın en iyi FRC takımlarının katıldığı FIRST Championship’de takımlar 8 farklı alt gruba ayrıldılar. Her grubun birinci ittifakı “Einstein Field” adındaki final grubuna çıktı ve oradaki 8 ittifak arasında oynanan play-off maçları FIRST Championship 2023’ün şampiyon ittifakı yani Dünya Şampiyonu takımları belli oldu. Daha önce FRC ile ilgilenmediyseniz şunu açıklamak yerinde olacaktır. FRC’de takımlar turnuvalara tek başına katılmakta. Turnuvaların ilk günlerinde ise sıralama maçları yapılmakta. Sıralama maçlarında belirli bir sıralamanın üstünde kalan takımlar play-off turuna kalmakta. Play-off’lar başlamadan önce ittifaklar kurulur. İttifaklar şu şekilde kurulur; turnuvanın en iyi 8 takımı ittifak lideri olur. ve 1-8’e kadar olan ittifakları kurar. İttifak liderleri 9.sıradan itibaren Play-off’a ulaşmış olan takımları ittifaklarına davet eder. Bu şekilde regional’lerde 3 Championship’de 4 takımlardan oluşan ittifaklar kurulur. 1-8 arasındaki ittifak lideri takımların kendi aralarında ittifak kurmaları durumunda da 9.sıradan başlayarak alt sıradaki takımlar sırasıyle ittifak lideri olurlar.

Temsilcilerimizin First Championship 2023 Sonuçları:

  • Team 7285 – Beşiktaş Rsports: Bu yıl Beşiktaş Esports’a katılan eski “Sneaky Snakes” ekibi Beşiktaş Rsports. 8 alt gruptan Newton Division grubunda turnuvaya başladı. Newton Division sıralama maçlarında gruptaki 77 takım arasında oynadığı maçlarda 5 Galibiyet ve 5 Mağlubiyet alan Beşiktaş Rsports grupta 45. oldu. Ardından grubun dördüncü takımı olan Team 3039 | Wildcat Robotics‘ün ikinci tercihi olarak dördüncü ittifaka katıldılar. Böylece grubun Play-Off’larına kaldılar. Beşiktaş Rsports, Play-Off’larda ilk iki maçı ittifakı ile beraber kazanarak yarı finallere kadar geldi. Yarı finaller maçını kaybetti ve kaybedenler grubundaki maçınıda kaybeden Beşiktaş Rsports bu şekilde turnuvayı noktaladı.
FRC Championship | Team 7285 Beşiktaş Rsports
  • Team 6838 – X-SHARC: SEV Amerikan Koleji’nin FRC takımı ve ülkemizinde en eski FRC takımlarından “X-SHARC” bu yıl normalin dışında bir olaya sebep oldu. X-SHARC iki ayrı yerel turnuvada şampiyonluk yaşayarak First Championship‘e geldi. X-SHARC 8 alt gruptan Daly Division grubunda turnuvaya başladı ve maalesef burada noktaladı. Grubun sıralama maçlarında 6 galibiyet 3 mğalubiyet ve 1 beraberlik alan X-SHARC, sıralama maçları sonucunda grubun otuz ikincisi (32.) oldu ve bu sonuçla bir ittifak lideri olamadı. İttifak liderlerinin tercihleri arasınada giremeyerek turnuvaya veda etti.
FRC Championship | Team 6838  X-SHARC
  • Team 7748 – Moon Star Robotics: Borusan Asım Kocabıyık Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin FRC takımı “Moon Star Robotics” bu yılın ikinci yerel etkinliği olan Bosphorus Regional’da şampiyon olarak First Championship’e çıktılar. Moon Star Robotics, 8 alt gruptan Archimedes Division grubunda turnuvaya başladı ve turnuvayı burada noktaladı. Archimedes Division topluluktan bazı kişilere göre turnuvanın en zor alt gruplarında biriydi. Moon Star Robotics, Archimedes Division grubu sıralama maçlarında 3 galibiyet ve 7 mağlubiyet alarak grubun elli beşincisi (55.) oldu. Bu sonuçla bir ittifak lideri olamadı. İttifak liderlerinin tercihleri arasınada giremeyerek turnuvaya veda etti.
FRC | Team 7748 Moon Star Robotics

 

  • Team 7748 – Techtolia Robotics: Tenzile Erdoğan Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi FRC takımı “Techtolia Robotics” gündeme; tamamı kız öğrencilerden oluşan robotik takımı şeklinde gelmişti. Techtolia Robotics, yılın ilk yerel turnuvası olan İstanbul Regional’da şampiyon olarak First Championship’e kaldı. Techtolia Robotics, 8 alt gruptan Johnson Division grubunda turnuvaya başladı ve turnuvayı burada noktaladı. Techtolia Robotics, Johnson Division grubundaki sıralama maçlarında 3 galibiyet ve 7 mağlubiyet alarak grubun yetmiş beşincisi (75.) oldu. Bu sonuçla bir ittifak lideri olamadı. İttifak liderlerinin tercihleri arasınada giremeyerek turnuvaya veda etti.
FRC Championship | Team 7748 Techtolia Robotics
  • Team 8159 – Golden Horn: Bağımsız FRC takımı “Golden Horn” ülkemizde katıldıkları yerel turnuva olan İstanbul Regional’da yarı finallerde elendiler. Fakat avrupadaki yerel turnuva olan New York City Regional’da şampiyon olması onları First Championship’e taşıdı. Golden Horn, 8 alt gruptan Archimedes Division grubunda turnuvaya başladı ve turnuvayı burada noktaladı. Golden Horn, Archimedes Division grubunda sıralama maçlarında 3 galibiyet ve 7 mağlubiyet alarak grubun yetmiş birincisi (71.) oldu. Bu sonuçla bir ittifak lideri olamadı. İttifak liderlerinin tercihleri arasınada giremeyerek turnuvaya veda etti.

 

FRC Championship | Team 8159 Golden Horn
FRC | Team 8159 Golden Horn

Sırada Ne Var ?

FRC 2023 sezonu Championship ile beraber bitti. Championship yayınında 2024 oyunu ve konusu hakkında küçük teaserlar yayınlandı. Bağımsız takımlar ise yeni sezon için takımlarına kayıtları teker teker açmaya başladı. Eğer ki FRC’de yer almak istiyorsanız bağımsız takımların sitelerini ve sosyal medyalarını takip edebilirsiniz.

Bir başka teknoloji haberimiz: Yapay Zeka ve Müşteri Deneyimi

editor
2020'den beri bir şekil de espor ile iç içe. Sosyal medya, yönetim, oyuncu ve nicesi. Genelde görülmeyene değer verir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir