Gabe "Gaben" Newell Kimdir? Araştırma mix

Gabe “Gaben” Newell Kimdir?

Oyunseverlerin Gaben takma adıyla aşina olduğu, Valve kurucusu ve Steam’in patronu Gabe Newell kimdir? Ayrıntılar haberimizde saklı!

Gabe Newell, video oyunu endüstrisinde önemli bir figür olarak tanınan Amerikalı bir iş adamı ve oyun tasarımcısıdır. 24 Kasım 1962’de Amerika Birleşik Devletleri’nin Seattle kentinde doğan Gabe Newell, 1985 yılında Harvard Üniversitesi’nden mezun oldu ve ardından Microsoft şirketinde çalışmaya başladı. Burada, özellikle Windows 95’in geliştirilmesi sürecinde görev aldı.

1996 yılında, Newell, Microsoft’tan ayrılarak video oyunu geliştirme şirketi Valve Corporation’ı kurdu. Şirketin ilk oyunu, 1998 yılında piyasaya sürülen ve oyun endüstrisinde bir dönüm noktası olan Half-Life oldu. Gabe Newell, Valve Corporation’da başkan olarak görev yapmakta ve şirketin en önemli isimleri arasında yer almaktadır.

gaben
Gaben kimdir?

Valve Corporation, Half-Life’ın yanı sıra Counter-Strike, Portal, Team Fortress ve Left 4 Dead gibi oyunların geliştirilmesinde de önemli bir rol oynadı. Şirket aynı zamanda Steam adlı bir dijital oyun platformunun da sahibidir. Günümüzde Steam, dünya genelinde en popüler dijital oyun platformları arasında yer almaktadır.

Half-Life'ın yanı sıra Counter-Strike, Portal, Team Fortress ve Left 4 Dead gibi oyunların geliştirilmesinde de önemli bir rol oynadı.
Half-Life, Counter-Strike, Portal, Team Fortress ve Left 4 Dead gibi FPS türünün amiral gemilerinin kaptanı.

Gabe Newell, video oyunu endüstrisindeki başarıları nedeniyle birçok ödül kazandı. Bunların arasında Game Developers Choice Ödülleri’nde Yaşam Boyu Başarı Ödülü ve BAFTA Video Oyunları Ödülleri’nde Onur Ödülü de bulunmaktadır.

Gabe Newell ve Valve’dan ortağı Mike Harrington

Newell, aynı zamanda hayırseverlik çalışmalarıyla da bilinmektedir. Eşiyle birlikte, Seattle çevresinde bulunan birçok okula ve eğitim kurumuna bağışlar yapmaktadır. Ayrıca, Valve Corporation, çalışanlarına özgürce çalışabilecekleri bir ortam sunmak için ünlüdür. Şirketin hiyerarşik bir yapısı yoktur ve çalışanlar, projeler üzerinde özgürce çalışabilirler.

Gabe Newell, video oyunu endüstrisindeki yenilikçi çalışmaları ve hayırseverlik çalışmalarıyla tanınan başarılı bir iş adamı ve oyun tasarımcısıdır. Valve Corporation ve Steam platformu, dünya genelinde milyonlarca insanın sevdiği ve kullanmaktan keyif aldığı önemli birer kurumdur.

2022 Steam Ödülleri Kazananları Açıklandı

Steam, Rockstar Games Oyunlarında Büyük İndirimler Yaptı!

administrator
çok oynar bazen yazar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir