Araştırma mix

Nedir Bu Yaren Çakar Olayı?

Twitch Yayıncısı Yaren Çakar dün açtığı yayında Galatasaray Teknik Direktörü Okan Buruk‘un oğlu Ali Yiğit Buruk hakkında söylediği sözler sert tepki aldı. Lösemi hastası olan Ali Yiğit hakkında söylediği çirkin sözler sonrası önce özür diledi, sonra sosyal medya hesaplarını kapattı. Gelin bu olay örgüsünü baştan sona inceleyelim.

İlk olarak Twitch yayınına gidelim. Yaren Çakar yayın sırasında ”Okan Buruk’un oğlunu biliyorsunuz değil mi? Cüce. Okan Buruk’un oğlu hayatımda görüp görebileceğim en çirkin çocuk. Allah affetsin bir de saçını sarıya boyatmış.” söyleminde bulundu. İzleyicilerin Ali Yiğit Buruk’un hasta olduğunu söylemesine rağmen dinlemeden çirkin sözlerine devam etti. “Oğlum çirkine çirkin diyeceksin bu ayıp bir şey değil ki. Çocuk sevimli değil abi. 30 yaşında görünüyor çocuk.” Bu söylemlerin ardından eski adıyla Twitter yeni adıyla X üzerinde birçok kişi tarafından tepki çekti. Konu hakkında yorumları gelin hep beraber okuyalım.

Dün aslında en çok dikkati üstüne çeken kişi BBL Esports kurucularından Ferit Karakaya oldu. Karakaya, Yaren Çakar‘ın yaptığını yanlış bulsa da Yaren‘i tanıdığını ve böyle bir şeyi hasta olduğunu bilmeden yaptığını söyledi lakin videoda hasta olduğu söylenmesine rağmen Yaren‘in ısrarla çirkin sözlerine devam etmesini görünce savunulacak bir noktasının olmadığını görmüş oldu.

”Yayıncılığın en zor yanlarındandır, kullandığın kelimelere her an dikkat etmen gerekir. Talihsiz söylemler olmuş Yaren in ifadeleri. Gerekli utancı yaşadığını düşünüyorum. Sosyal medya cinayeti olmaz umarım.”

Yine önemli bir açıklama Kemal Can ‘KendineMüzisyen’ Parlak‘tan geldi. Yaren Çakar‘ın yayın sırasında arkasındaki BBL forması ve BBL Esports oyuncusu Hüseyin ‘aimDLL’ Kabişteke‘nin sevgilisi olmasından ötürü herkes Yaren Çakar‘ın BBL Esports bünyesinde yayıncı olduğunu düşündürdü.

”Yaren’in Okan Buruk’un oğlu ile ilgili konuştuğu anları şimdi izledim. Öncelikle BBL bünyesinde bir yayıncı değil. Espor ve talent kısmıyla bir alakası yok, bu yanlışı düzeltmek isterim. BBL talent üyelerimizden Eray’ın bir dönem modluğunu yaptı ve o da olması gerektiği gibi bütün yetkilerini aldı. Geçmişten bu yana Twitch kullanıcısı olduğu için bir çok kişiyle bağlantılı gözükebilir ama bu büyük hatayı başkalarına yüklemek anlamsız olur. Markaların ve yakınındakilerin gerekli aksiyonları alması gerekiyor. Mentalin kuvvetli değilse ya da içerik bulamayıp başkalarına zarar verebilecek bir saldırganlık içerisine gireceksen o yayını açmaman gerekiyor.”

 

Aslında olayda en çok dikkat çeken noktalardan biriside yayıncı Eray Özkenar‘dı. Yaren Çakar, Eray‘ın modluğunu yapıyordu. Haliyle herkes Eray‘dan açıklama bekledi ve Eray yaptığı açıklamayla birlikte Yaren‘den modluğun alınacağını belirtti.

”Arkadaşlar birilerinin yanlışlarını çevresindeki insanları yüklemeyi bırakın lütfen. Dediği lafları gördüm, videoyu izledim, kanalım banlı olduğu için şu an bir şey yapamıyorum. Açıldığı zaman modluğunu tamamen alıcam. Böyle bir olay yaşandığı için ben özür dilerim herkese iyi günler.”

Yaren Çakar

Tüm bunlar olurken Yaren Çakar bir özür mesajı yayınladı. YarenÇakar açıklamasında ”Okan Buruk’un oğlu ile ilgili neden böyle bir şey söylediğimi bilmiyorum. Mental olarak benim için kötü bir gündü ve ne söylediğimin farkına varamadım. Tamamen saçmalamışım ne benim, ne bir başkasının bir çocuk veya bir insan üzerinde bu kadar kırıcı bir yorum yapmaya hakkı yok. Herkesten ve özellikle ilgili kişilerden özür dilerim.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tabi ki Yaren Çakar bir kere tepki çekti ve devamı geldi. Önce Yemek Sepeti iş birliğini bitirdiğini açıkladı. Devamında ByNoGame, Yaren Çakar‘ın bağış linkini kaldırdığını açıkladı.

Yaren ÇakarOlaylar bununla kalmadı ve bu sefer işin içine Twitter‘in ünlü ”Futbol Tayfası” girdi. Bir çok Fenerbahçe fan sayfası Yaren Çakar‘ın yaptığı yanlışı kabul ederken üstüne bu kadar gidilmemesi gerektiğini düşünüyor.

 

 

 

Fenerbahçe taraftarlarının aksine Galatasaray taraftarları Yaren Çakar‘ın üzerine gitmeye devam ediyor. Yaren hakkında ağır söylemlere devam eden Galatasaray taraftarları olduğu gibi işin çok uzadığını düşünen Galatasaray taraftarları da bulunmakta.

Olay her geçen saat büyümeye ve futbol tayfanın arasında tartışmaya sebep olmaya devam ediyor. Galatasaraylı ve Fenerbahçeli taraftarlar birbirine girmiş durumda.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir