mix Overwatch Overwatch Haberleri

Profesyonel Overwatch oyuncusu, gittiği restoranda saldırıya uğradı

Florida Mayhem Overwatch takımının Güney Koreli DPS oyuncusu Jung-woo “Sayaplayer” Ha, Amerika’da gittiği restoranda domatesli saldırıya uğradı.

Oyuncu kendi hesabından attığı tweet ile saldırıya uğradığını belirtti. Tweet’in tamamı ise şu şekilde:

“Öğle yemeği için bir restorana gittim. Fakat oradaki bir takım insan bizim grubumuzdan hoşlanmamış gibi gözüküyorlardı. Yemeğimizi yerken bize domates fırlattılar. Attıkları o domatesleri yerden alıp onlara yedirmeliydim.”

Saldırıyı yapan insanların neden böyle bir girişimde bulunduğu belli değil. Ortada kesin bir sebep olmasa da topluluk arasında konuşulanlar bunun ırkçı bir saldırı olduğunu gösteriyor. Diğer bir ama düşük ihtimal ise saldırganların Florida Mayhem takımını sevmemeleri ve onları rakipleri olarak görmeleri.

Sayaplayer’ın attığı tweet sonrası oyuncuya birçok destek mesajı geldi. Oyuncunun kendi fanlarından, rakip takım taraftarlarından, takım arkadaşlarından ve birçok çevreden yapılan yorumlarla saldırı kınandı. Amerikalı Overwatch oyuncuları tarafından, özellikle Güney Kore’den gelen oyunculara karşı daha konuksever olunması gerektiği vurgulandı.

Bu olay, Güney Koreli oyuncuların Amerika’da karşı karşıya kaldıkları ilk olay değil. 2019’un Ocak ayında, Seoul Dynasty oyuncuları, vatandaşlar tarafından sözlü tacize uğramışlardı. Bu tarzda olayların meydana gelmesi, ligde bulunan takımları da haliyle zora sokuyor. Irkçı olaylar, farklı ülkelerden ligde yer almak için Amerika’ya gelmeyi düşünen oyuncuları iki defa düşünmeye itiyor. Takımlar bu tipte olayları engelleyebilmek, oyuncularını geldikleri ülkeye daha hızlı adapte edebilmek için İngilizce dersleri veriyor ve aktiviteler düzenliyor. Fakat görünen o ki olayların önüne tam anlamıyla geçilemiyor. Blizzard, bu yaşanılan olaydan sonra henüz bir açıklama yapmış değil.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir