Twitter'da olan fakat Threads'de olmayan özellikler 5mid Bülten mix

Twitter’ın Kanadı Kırıldı Mı?: Threads vs Twitter

Twitter’ın Kanadı Kırıldı Mı?: Threads vs Twitter

Her sosyal medya platformu belirli bir süre sonra kullanıcı sayısında azalma yaşar, bu yıllardan beri böyle oldu. Çok uzun süre kullanılanlar bile bir milada sahip. Fakat bazı platformlar var ki, bunlar, özelliklerinden ötürü değil, yöneticileri tarafından topa tutulur ve akabinde taze bir kan gelir, o platformu adeta ezer geçer. İşte bu konuda en güçlü aday şu an Threads.

Konumuzun, az önce bahsi geçen diğer uygulaması ise Twitter. Elon Musk, Twitter’ı satın aldığından beri kullanıcılar bir hayli huysuz. Bu huysuzluk, hak edilen bir huysuzluk çünkü her uyandığımızda sitede farklı bir değişiklik oluyor. Güncel tutulması ve farklılaştırılması çok hoş, buna bir diyeceğimiz yok fakat bu kadarı da fazla. Tikler değişti, tweet karakter sınır değişti, Twitter Blue isimli bir şey geldi, ki yıllardan beri Twitter kullanan biri olarak hala ne olduğunu tam olarak anlamadım, yani sözün özü, geldi de geldi, ama sitenin rahatlığı değişti bizce.

Geçtiğimiz günlerde, “deneme amaçlı” yapıldığı söylenen Tweet görme sınırı uygulaması ciddi manada herkesi çıldırttı. Yapılan bu deneme amaçlı uygulamada, eğer belli bir Blue üyeliğiniz yoksa Tweet görme sınırız olacaktı. Herkesin gösterdiği tepkiden sonra geri adım atan Twitter tarafı, bu planı, bir süreliğine rafa kaldırdı denilebilir.

Fakat insanlar bunu unutmadı ve farklı platformlar aramaya başladı. Çok kısa bir süre içinde de Mark Zuckerberg ve ekibi tarafından bir yardım eli görüldü ve herkes akın akın oraya dahil olmaya başladı. Yeni platformun adı ise, başlıkta da görüldüğü gibi “Threads“.

Instagram uzantılı olarak düşünebiliriz bu platformu. Zaten indirirken de açıklama kısmında “an Instagram App” gibi bir ibare bulunuyor. Arayüz olarak Instagram ve Reddit karması bir şey olmuş bizce. Kullanımı da bir hayli kolay gözüküyor. En önemli detaylardan biri, Instagram’dan profil fotoğrafınızdan açıklama kısmına, kişilerinizden diğer kayıtlı verilerinize kadar birçok veriyi çekebiliyor olmanız. Instagram’da 500 kişiyi takip ediyorsunuz diyelim. Tek bir tık ile, Instagram’a ayarladığınız her şeyi burası için de kullanabiliyorsunuz.

Güzel detaylarından bir diğeri de, Twitter’ın özellikle son dönemlerinde olan, “Bunu beğenebilirisiniz” mantığında bir sekmenin olmaması. Yani ben zaten onu beğenecek olsam, takip ederim Twitter. Bunu neden yapıyorsun?

Mavi tikli hesaplar, aynı mantıkta paylaşımı videolu, fotoğraflı yapabiliyor olma özelliği de mevcut elebette. Profilinizi düzenleyebiliyor, paylaşabiliyor olmanız da her sosyal medya platformunda olduğu gibi burada da mevcut. Şu an mesaj gibi bir sekme yok fakat elbet o da gelecektir diye tahmin ediyoruz.

Bir handikap ise, Threads’ın şu an bir web arayüzü yok. Aslında çok doğal .çünkü mevzubahis olayların hepsi 1 haftalık bile değil.

İlerleyen zamanlarda ne gelir bilemiyoruz fakat, yaşanılan bu gelişmeler ile birlikte, Twitter artık rakipsiz değil hatta çok büyük bir rakibe sahip. Bakalım sonunda neler olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir