web3 teknolojileri Web3 & Play2Earn

Web3 Teknolojileri Geliştiren 5 Giyim Markası

Geçtiğimiz günlerde otomotiv sektöründe Web3 teknolojileri geliştiren markalardan bu yazımızda bahsetmiştik. Dünyaca ünlü moda ve giyim markaları da gelişmeye ve büyümeye devam eden Web3 teknolojileri ekosistemine hıza giriş yapıyor.

1- Gucci

Dünyanın en büyük ve prestijli moda markalarından biri olan Gucci 27 Ekim‘de Metaverse‘e adımını attı. Marka Web3 teknolojileri konusunda birden fazla adım atmış durumda. Gucci, The Sandbox ile yaptığı işbirliği ile kullanıcıları dijital eşya sunan bir deneyim sundu. Aynı zamanda Superplastic ile güçlerini birleştiren ünlü marka SUPERGUCCI adında bir NFT koleksiyonunu OpenSea üzerinden yayımladı. Bunun yanı sıra Gucci, SuperRare ile yaptığı işbirliği sayesinde kullanıcılara Gucci’ye özel sanat eserlerinin sunulduğu ve açık artırmaların gerçekleştiği bir pazar alanı oluşturdu. Ayrıca marka Roblox üzerinde de GucciTown adlı bir deneyimi oyunculara sundu.

web3 teknolojileri
Gucci ve SuperRare tarafından hazırlanan müzevari deneyim “Gucci’nin Bir Sonraki 100 Yılı” olarak adlandırıldı.

2- Nike

Dünyanın en ünlü spor giyim markalarından biri olan ve çoğu profesyonel sporcunun tercihi Nike’ın Web3 girişimlerinden birine daha önce 5mid.com’da yer vermiştik. Nike, Kasım ayının sonuna doğru .SWOOSH adlı dijital pazar yerinin beta sürümünü kullanıcılar sunmuştu. Fakat Nike’ın Web3 teknolojileri üzerine çalışmaları burada sonlanmıyor. Şirket içerisindeki bazı departmanları Web3 teknolojileri üzerine proje üretmeye yönlendirmiş durumda.

3- Ralph Lauren

Ralph Lauren de Metaverse ve Web3’e giriş için Roblox‘u platform olarak tercih eden markalardan biri. 2021 yılının sonunda Ralph Lauren, sadece Roblox oyuncularının erişebildiği özel dijital kıyafetleri kullanıcılara sundu. Böylelikle Roblox gibi metaverse ve Web3 yatırım yapan platformlarla geleneksel moda markalarının arasındaki bağı güçlendiren bir işbirliği ortaya çıkmış oldu.

web3 teknolojileri
Ralph Lauren’in “Kış Kaçamağı” koleksiyonu sadece Roblox’a özel olarak çıkış yaptı.

4- LC Waikiki

Web3 yatırımlarının örneklerini Türkiye‘de de bulmak mümkün. LC Waikiki geçtiğimiz Eylül ayında düzenlediği bir lansmanla çevrimiçi sanal mağazası MetaStore‘u duyurmuştu. Lansmanda verilen bilgilere göre MetaStore, geleneksel bir LC Waikiki mağazasının Metaverse’deki versiyonu olacaktı. Aynı zamanda projenin internet sitesine göre sanal mağazada bir NFT sergisi de bulunacak. MetaStore’un internet sitesinde bulunan açıklamaya göre marka proje üzerindeki ilk çalışmalarını tamamlamış bulunuyor.

5- Kiğılı

Kiğılı da Türkiye’deki Web3 yatırımlarının başını çeken giyim markalarından biri. Erkek giyimin Türkiye’deki öncülerinden olan Kiğılı, Eylül ayında düzenlediği meta defile ile dikkatleri üzerine çekmişti. Bu deneyimi Türkiye çapında yaptığı reklamlar ile destekleyen marka, Tomorrow koleksiyonunu holografik NFT’ler ile tanıtmıştı. Ayrıca geleceğe yönelik Tomorrow koleksiyonu geri dönüşümü ve sürdürülebilir materyallerin kullanımını öne çıkartıyordu.

web3 teknolojileri
“Tomorrow koleksiyonumuz ve giyilebilir NFT parçalarımızla yarınlara imzamızı bugünden atıyoruz.” – Kiğılı Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Hilal Suerdem

Siz hangi giyim markasını Web3 projesi geliştirirken görmek istiyorsunuz?

administrator
22 yaşında, Boğaziçi Üniversitesi Batı Dilleri ve Edebiyatları 4. sınıf öğrencisi. Doğduğundan beri oyun oynuyor, hatırlayabildiğinden beri yazıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir