League of Legends

Amerika LCS 2016 Bahar Mevsimi 8. Hafta

Amerika LCS’te bir haftalık aranın ardından maçlara kaldığı yerden devam edildi. İşte rekorların kırıldığı 8. haftanın sonuçları, maç analizleri ve oluşan puan durumu…

1. Gün Maçları

Renegades 0-1 Cloud9
Haftanın ilk maçında karşı karşıya gelen Renegades ve C9, seçim yasaklama ekranından sürpriz orta koridor tercihleriyle çıktı. Ninja Renegades adına Zilean tercihi yaparken, Cloud9’da Jensen son haftalarda Kore liginde sıklıkla tercih edildiğini gördüğümüz ve metaya tekrar dahil olan orta koridor Varus seçiminde bulundu. Oyuna ulti kullanmada beceriksizlikler yaparak başlayan C9, rakibinin öne geçmesine bir anlamda müsaade etmiş oldu. Ancak erken oyunda ne kadar geri kalmış olsa da oyunu uzatmayı başaran ekip, rakibini mağlup etti ve ligdeki onuncu galibiyetini almış oldu. Renegades tarafında ise Freeze’in muhteşem Kog’maw performansı galibiyeti getirmeye yetmedi. Başarılı nişancı şampiyonlara toplamda 51 bin hasar vermeyi başardı ancak bu istatistikte ilk sırada 60 binden fazla hasarla Jensen yer aldı.

Immortals 1-0 NRG Esports
Lider Immortals’ın favori olarak çıktığı karşılaşmada bir sürpriz yaşanmadı ve ligin güçlü ekibi 14. galibiyetini almış oldu. Oyunun 30. dakikasında Baron çevresinde iyi bir savaş yapan NRG, Huni hariç herkesi öldürmeyi başardı ancak burada hatalı bir Baron kararı vererek Impact’in ölmesine ve bu sırada doğan Immortals üyelerinin kolayca Baron güçlendirmesini almasına engel olamayarak maçı fırlatmış oldu. Baron’u alan Immortals iyi bir kuşatma ile kuleleri tek tek aldı ve maçı bitirmeyi başardı. Mücadelenin en etkili ismi ise Immortals’ın yıldızı Huni oldu. Başarılı oyuncu Gangplank ile 4-0-12 gibi bir istatistik yakalamayı başardı ve takımının 15 bin altın farkı ile maçı kazanmasına yardımcı oldu.

Counter Logic Gaming 0-1 Team Liquid
Günün ilk maçından galibiyetle ayrılan C9 galibiyet sayısını CLG ile eşit hale getirmişti, dolayısıyla bu maç tekrar rakibinin önüne geçmek adına CLG için büyük önem arz etmekteydi. Seçim yasaklama ekranına damgasına vuran Darshan’ın kendisine yönelik Fiora yasaklamasına karşı yaptığı üst koridor Yasuo tercihi oldu. Maça iyi başlayan ve 30. dakikadan sonra Baron’u da almayı başaran Team Liquid, rakibi CLG’yi rahat bir şekilde mağlup etmeyi başardı ve ligdeki 8. galibiyetini almış oldu. CLG ise bu maçın ardından on galibiyette kaldı ve C9 ile ikinci sırayı paylaşmış oldu. Oyunda şampiyonlara en fazla hasarı vermeyi başaran isim ise Liquid adına orta koridor Corki oynayan Fenix oldu.

TSM 1-0 Team Impulse
Maça favori olarak çıkan TSM, seçim yasaklama ekranında Kog’maw’ı ve onu korumaya yönelik olarak Lulu’yu almayı da başarınca mücadeleye çok önde başlamış oldu. Oyunu başından sonuna kadar üstün şekilde geçiren TSM, Team Impulse’un Kog’maw’ı durdurmayı bir türlü başaramaması sonucu 29 dakikada galibiyete ulaşmayı başardı. Ligin güçlü ekibi böylece galibiyet sayısını dokuza çıkarmış oldu ve zirve takibini sürdürdü. Şampiyonlara verilen hasarda ise beklenen şekilde Kog’maw’ı ile Doublelift yer aldı.

Echo Fox 1-0 Team Dignitas
Günün en az ilgi çekeceği düşünülen maçı, son zamanların en çekişmeli ve en heyecanlı mücadelesine sahne oldu. Seçim yasaklama ekranında Froggen orta koridor Gangplank tercihi yaparken, Dignitas adına Apollo nişancı rolünde Jhin seçiminde bulundu. Oyunu 65 dakika önde getiren Dignitas toplamda 8 kez alınan Ejderha güçlendirmesini 6 kez, Baronu’da 4 kez almayı başardı. 3 inhibitör düşüren ekip mücadeleyi bitirmek için savaş başlattı ancak dezavantajlı çıkan taraf kendileri olunca bu kez Fox ölüm sürelerinin çok uzun olmasını kullanarak oyunu bitirmek için karşı Nexus’a ilerlemeye başladı. Dignitas’ta Poppy’nin ultisiyle iki oyuncuyu geri fırlatması sonucu Fox da oyunu bitirmeyi başaramadı ve iki kişiyi öldüren Dignitas mücadeleyi kazanmak adına çok büyük bir avantaj yakalamış oldu. Ancak onlar oyunun bitirmeye giderken backdoor atan Fox ekibi son saniyede Hard’ın son vuruşu yapması ile Nexus’u almayı başardı ve bu mükemmel karşılaşmadan galibiyetle ayrılan taraf oldu. Orta koridorda Gangplank oynayan Froggen ise tam 874 minyon keserek bu alanda rekor kırmış oldu. Daha önceki minyon rekoru CJ Entus oyuncusu Coco’daydı. Geçtiğimiz yıl yaklaşık 80 dakika süren oyunda 726 minyon kesen Coco bu alanda birinciydi ancak Froggen’ın onu geçmesi bir saatten daha kısa sürdü. Ayrıca Fox nişancısı Keith de Kalista ile 738 minyon keserek rekoru kırmış oldu.

2. Gün Maçları

Cloud9 1-0 Team Impulse
C9, favori olarak çıktığı maçın seçim yasaklama ekranında Kore’de son zamanlarda sıklıkla gördüğümüz orta koridor Varus tercihinde bulunurken, nişancısı Sneaky’nin ellerine yine Jhin’i verdi. Maçın başından sonuna kadar üstün taraf olan Cloud9, 29 dakika içinde mücadeleyi tamamlayıp galibiyeti almayı başardı. 6-2-7 oynayan Jensen ile 7-2-5 oynayan Sneaky maçın iki yıldızıydı ve C9 bu mücadelenin ardından ligdeki 11. galibiyetini alarak Immortals’ın arkasında CLG ile birlikte ikinci sırada yer aldı. Immortals’ın ilk sırayı garantilediği Amerika LCS’te son hafta ikincilik yarışına sahne olacağa benziyor.

NRG Esports 1-0 Team Liquid
Play-off’a kalma mücadelesinde NRG ve Echo Fox bilindiği üzere yarış halindeler ve otoritelere göre NRG’nin maç takvimi onu dezavantajlı konuma getirirken, Echo hala Renegades ile oynayacağı bir maçı olduğu için bir adım önde gibi duruyordu. Ancak NRG bu hesaplamalar arasında Team Liquid ile karşılaştı ve belki de sezonun en önemli galibiyetlerinden birini almış oldu. Seçim yasaklama ekranına GBM’in orta koridor Zed tercihi damga vurdu. Genelde bu tarz şampiyon seçimlerinin etkili olduğunu görmeyiz ancak GBM muazzam bir oyunla maçı 9-2-7 gibi bir istatistikle tamamladı ve takımının aldığı galibiyette büyük pay sahibi oldu. Böylece iki ekibin galibiyet sayıları sekiz oldu ancak son hafta Liquid’in maçları NRG’ninkilere nazaran daha kolay gibi duruyor.

TSM 0-1 Renegades
Echo – Dignitas karşılaşması şüphesiz haftanın olayıydı ancak bu durum yine de Renegades’in TSM karşısında aldığı galibiyeti gölgelemeye yetecek gibi durmuyor. Ligin en zayıf halkası konumundaki Renegades, TSM’in mutlak favori olarak çıktığı maçta rakibini mağlup ederek ligdeki 3. galibiyetini almış oldu ve işin ilginç tarafı, Renegades nispeten rahat bir oyunla, TSM’e göz açtırmadan bu galibiyeti aldı. TSM’in nişancı olarak Jhin seçimine karşın Renegades Caitlyn tercihinde bulundu ve bu tercih çok daha faydalı oldu diyebiliriz. Orta koridorda Lissandra oynayan Ninja ile güzel bir sinerji yakalayıp maçı domine etmeyi başaran Freeze, takımına bu önemli maçta galibiyeti getirmeyi başardı. Böylece Renegades ligde kalma yoluna önemli bir adım attı ve son haftaya umutlu girmiş oldu. TSM ise dokuz galibiyette kalarak ikincilik hedefini zora soktu.

Team Dignitas 0-1 Immortals
İlk gün 70 dakikaya yakın bir maç yapan Dignitas, Immortals ile oynadığı ikinci gün maçında da oyunu 50. dakikalara kadar uzatmayı başardı. Skor anlamında üstün olan Dignitas, ilk gün olduğu gibi ikinci günde de oyunu bitirmeyi bir türlü başaramadı ve ligin lideri Immortals’a boyun eğmek durumunda kaldı. Üst koridor Rammus ve orta koridor Corki tercihleri etkili olan Dignitas, oyun başında üstünlüğünü ortaya koydu ancak yapmış oldukları hataları çok iyi değerlendiren Immortals galibiyeti alan taraf oldu. Böylece dört galibiyette kalan Dignitas, Renegades’in TSM’i yenmesi ile bir anda ligden düşme korkusuna kapılmış duruma geldi. Son hafta çok heyecanlı maçlara sahne olacak gibi duruyor.

Echo Fox 0-1 Counter Logic Gaming
Birinci gün Dignitas ile oynadığı tarihi maçın ardından NRG’yi yakalamak adına umutları artan Echo Fox, CLG ile karşı karşıya geldi. 40 dakika süren mücadeleyi oyunun başından itibaren üstün taraf olan CLG kazandı. Ezreal oynayan Stixxay ile üst koridor Graves oynayan Darshan maçın en etkili iki ismi oldu ve bu galibiyetin ardından CLG, maç fazlasıyla ikinciliğe yükselen C9’ı yakalamayı başardı. Son hafta NRG ve Dignitas ile karşılacak olan ekip, şüphesiz ikide iki yapmayı hedefliyor ve bu performanslarıyla bunu kolaylıkla başaracak gibi duruyorlar.

na 8. hafta

Yorum yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir