League of Legends

Anında cezalandırma sistemi Türkiye sunucusuna geliyor

League of Legends Türkiye sunucusundaki Tribunal sistemin eksikliğinden şikayet eden oyuncular için sonunda müjdeli bir haber geldi. Riot Games Türkiye ofisinden yapılan açıklamayla beraber uzun zamandır üzerinde çalışılan yeni oyuncu reform sistemi artık Türkiye sunucunda deneme sürecine girdi.

Uzun zamandır Türkiye sunucusundaki raporlama sisteminin çalışmadığından veya doğru işlemediğinden şikayet eden Türk oyuncuların yüzünü güldürecek bu haberle beraber, yeni sistem hakaret, homofobi, ırkçılık, cinsiyet ayrımcılığı ve ölüm tehdidi gibi sözlü tacizleri hemen fark edip anında ceza sistemini devreye sokabilecek. Uzun süredir Avrupa ve Amerika sunucularında deneme sürecinin devam ettiği yeni özellik, Türkiye dışındaki diğer sunuculara da eklendi.

Riot Games Türkiye ofisinden yapılan açıklamanın satır başları ise şu şekilde:

“Avrupa ve Amerika’da denemesine başlanan bu sistem, şimdi de Türkiye, Rusya, Brezilya, Latin Amerika ve Kore sunucularında deneme sürecine girdi. Sistem; oyuncuların olumsuz davranışlarını inceleyip düzeltmesine yardımcı olacak rapor kartları (olumsuz davranışın kanıtını ve buna uygun cezayı gösteren bildirimler) gösterecek. Raporlarınız sistemin küfür, hakaret, homofobi, ırkçılık, cinsiyet ayrımcılığı ve ölüm tehdidi gibi sözlü tacizleri hemen fark edip cezalandırmasına yardımcı olacak. Bu sözlü tacizler, oyunun bitmesini takip eden 15 dakika içinde iki haftalık ya da kalıcı uzaklaştırmalarla cezalandıracak. Sistem şöyle işleyecek:

  • Olumsuz davranışlar sergileyen oyuncunun takım arkadaşları veya rakipleri oyuncuyu rapor edecek.
  • Sistem bu raporların gerçek olduğundan emin olmak için doğrulama işlemi yapacak.
  • Sistem vakayı inceleyecek ve davranışın, topluluğun davranış standartlarına göre cezayı hak edip etmediğine karar verecek.
  • Sistem e-posta ile olumsuz davranışta bulunan oyuncuya bir rapor kartı gönderecek. Kartta ceza gerektiren davranışın yaşandığı sohbetin kayıtları ve bu davranışın gerektirdiği ceza bulunacak (sohbetteki diğer oyuncuların adları silinecek).
  • Ceza alan oyuncuyu rapor eden oyunculara bu konu hakkında bildirim gidecek.”

Anında Cezalandırma sistemi yeni Tribunal’ın önemli bir parçası olduğunu ve önümüzdeki dönemlerde sistemin diğer parçaları da Türkiye sunucusuna ekleneceğini belirtelim. Yine aynı habere göre ilerleyen zamanlarda sisteme eklenecek özeliklerin şu şekilde olması planlanıyor:

  • Oyun içi reform kartları
  • Sohbet ve dereceli kısıtlamalarında iyileştirmeler
  • Kasıtlı besleme gibi olumsuz davranışların tanınmasını sağlayacak güncellemeler
  • Olumlu davranışlar karşılığında verilen takdirleri ve ödülleri algılayabilme

Son olarak yeni sistemin deneme sürecinde olduğunu belirten Riot Games, tüm oyuncuların el ele vererek daha iyi bir sunucu için çabalaması ve sistemi suistimal eden durumlardan kaçınması gerektiğini belirtti. Yeni oyuncu reform sisteminin daha detaylı açıklamasını buradan inceleyebilirsiniz.

Yorum yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir