League of Legends

Azir güncellemesinin detayları duyuruldu

Uzun bir süredir metada olmayan ve son yamalarda yapılan ufak iyileştirmelerle oynanabilirliği arttırılan Azir, 7.19 yaması ile güncelleniyor. Daha önce de açıklanıldığı üzere minik bir “rework” şeklinde olan bu güncelleme, şampiyonun oynanış mekaniklerini değiştirmese de tarzını değiştirecek gibi gözüküyor.

Profesyonel sahnede bir süre fazlasıyla tercih edilen ve en iyi orta koridor şampiyonlarından birisi olan Azir, hasarının düşüklüğünden dolayı metadan düşmüştü. Ufak iyileştirmeler ile metaya doğru itilen şampiyon alacağı güncelleme ile tekrar eski “tehlikeli” günlerine geri dönecek. Değişiklikler ise şu şekilde:

  • Q: Kumların Fatihi

Q yeteneği bildiğiniz üzere Azir’in askerlerini bir yöne doğru gönderiyor ve bu yöndeki rakiplerine hasar veriyordu. Kumların Fatihi’nin Yetenek Gücü oranı ve gittiği uzaklık azaltılırken askerlerin hitbox’ı 70 birim arttırıldı. Yeteneğin bekleme süresi ise erken seviyelerde artarken oyun sonu için azaltıldı.

Kumların Fatihi’nin genel olarak bir nerf yediğini söyleyebiliriz. Daha uzun bekleme süresi, daha kısa mesafe ve AP oranındaki %20 hasar düşüsü yeteneğin gücünün azalmasına sebep olacaktır. Elbette hitbox’ın artması iyi bir haber, fakat Q yeteneği artık güçlü bir dürtme aracı olarak kullanılamayacak.

  • W: İleri!

Askerlerden gelen hasar tüm seviyelerde arttırılırken sadece 18. seviyede azaltıldı. Askerler artık Azir’den daha uzakta çağrılabiliyor ve 9 yerine 10 saniye sonra kayboluyor. Azir’in atak komutunun da uygulanma süresi düşürüldü, askerlerin seviye başına hasarı arttırıldı. Ne yazık ki askerler artık totemlere vuramıyor. Yeni efekt olarak ise W yeteneği Azir ne zaman yeni bir asker çağırsa askerlere beş saniyelik ekstra atak hızı sağlıyor. Yeteneğin menzilinin artması, W’yu ufak bir dürtme yeteneği olarak kullanılmasına da imkan sağlıyor.

  • E: Kayan Kumlar

Bu yetenekteki en büyük değişiklik artık kullanıldığında kalkanın direkt aktifleşmesi. Ayrıca %70 YG oranı da yeteneğe getirilmiş büyük bir buff. Dengelemek adına ise kalkanın süresini sadece 1.5 saniyeye çeken Riot, aynı zamanda hareket etme hızını da düşürdü. E’nin yeni özelliği ise Azir eğer kullandığında bir şampiyon ile çarpışırsa kitle kontrolü uygulamak yerine hemen yeni bir asker çağıracak olması.

Azir’in oynanış tarzını değiştirecek güncellemenin kesinlikle E yeteneğinde yapıldığını söylemek gerekiyor. Yeteneğin artık kitle kontrol uygulamaması rakipleri için iyi bir haber. Bu değişiklik takım savaşlarında belki çok işe yaramasa da özellikle koridor safhasında üstünlüğü ele almak adına agresif bir şekilde kullanılacak ve şampiyonun yeni gücü olacaktır.

  • R: İmparatorluk Muhafızları

Azir’in ultisinin bekleme süresi her seviyede düşürüldü ve duvarın büyüklüğü arttırıldı. Duvar aynı zamanda rakip takımın dash yeteneklerini de ileri doğru hareket ederken engelleyecek. Ayni ulti kullanılırken örneğin Vi’nin Q yeteneği ile ultinin arkasına geçemeyeceğiz.


Tüm bu değişikliklerin PBE yamasında paylaşıldığını ve büyük ihtimalle ufak güncellemeler dışında tamamının oyununa yansıyacağını belirtelim. Azir güncellemesi yukarıda da söylediğimiz üzere 7.19 yamasında oyuna getirilecek.

Yorum yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir