League of Legends

5Mid Özetliyor: LoL 6.5 yaması

Önemli değişikliklerin geldiği 6.5 yamasının notları açıklandı. Sezon 6 yenilikleri ile beraber gelen Kulüpler sistemi bu yama ile oyuna dahil edilirken, yamadaki en önemli değişiklik ise 30. seviye olmak için gereken tecrübe puanının yarı yarıya azaltılması. Şampiyonlar üzerinde gerçekleştirilen en büyük değişikliklere baktığımızda da karşımıza Jarvan IV, Soraka ve Nautilus çıkıyor. Yama ile beraber ayrıca Ölüm Çiçeği Kha’zix ve Ağaç Ata LeBlanc kostümleri de oyuna geliyor. Şimdi, tüm değişikliklere kısaca bir göz atalım;

Kulüpler

Amacı oyundaki sohbet gruplarını organize etmek olan Kulüpler, 6.5 yaması ile oyuna geliyor. Sağ taraftaki panelden ulaşabileceğimiz kulüplerin şu anlık 49 kişi sınırlaması var. Kulüp liderinin odayı yönetme yetkisi bulunurken sihirdarların hangi kulüpte olduğunu sihirdar simgelerinden görebileceğiz. Oyundaki oyuncular arasındaki iletişimi arttıracak olan kulüplerin mobil uygulamaları da bulunuyor.

Şampiyonlar

Üst koridorun uzun bir süre en çok tercih edilen şampiyonlarından olan Gnar, bu yamada ufak bir iyileştirme aldı. Taban saldırı gücü arttırılan şampiyonun popülaritesi, alternatif şampiyon arayan oyuncular arasında artabilir. Daha önce bahsettiğimiz gibi Jarvan IV, bu yamada büyük bir değişiklik geçirdi. Şampiyonun kalkanının bekleme süresi azalırken, ultisi artık daha az mana harcayacak ve alan etkili olacak.

Özellikle 6.3 yamasından sonra popülaritesi ve kazanma oranı tavana fırlayan Kog’Maw‘a ise ufak bir nerf geldi. Şampiyonun saldırı hızı büyüme oranı arttırılırken Biyo-Büyü Salvosu artık pasif olarak saldırı hızı kazandırmayacak. Şu anki metanın en önemli üst koridor şampiyonlarından olan Nautilus ise ufak gözüken fakat şampiyonun koridor safhasını büyük ölçüde etkileyecek bir nerf aldı. Minyon temizleme mekaniğinin temeli olan Gelgit yeteneği artık daha az hasar verecek.

Uzun zamandır ilk defa Amerika LCS’te gördüğümüz Pantheon ise nerf aldı. Şampiyonun E yeteneğinin hasarı azaltılırken ultisi artık iptal edildiğinde harcanan manayı geri vermeyecek ve bekleme süresi 10 saniye yerine 30 saniye olacak. Renekton da bu yamada nerf alan diğer şampiyonlardan. E yeteneği artık minyonlara karşı daha az Öfke biriktirirken ilk kullanımda Öfke yükü biriktirecek. Ayrıca ultisinin verdiği fazladan can miktarı da azaltıldı.

Tank metasının göz bebeği olan Sejuani ise bu yamada küçük bir iyileştirme aldı. W yeteneğinin animasyonu hızlanırken E yeteneği ilk safhalarda daha fazla hasar verecek. Gelelim şampiyonlardaki en önemli değişikliğe: Soraka. Q yeteneği artık sadece merkezdekileri değil, tüm etki alanındaki birimleri yavaşlatırken, yeteneğe yeni bir pasif geldi:

Artık Soraka’nın saniye başına 10/13/16/19/22 + 0,1 yetenek gücü yenilemesini ve rakiplere doğru hareket etmediği sırada %15 hareket hızı kazanmasını sağlayan Yenilenme etkisi ortaya çıkarıyor

Soraka’nın W yeteneği de 6.5 yamasında nerf aldı. İyileştirme miktarı azaltılırken, artık minyonlar üzerinde kullanılamayacak.

Geliştirici bloglarında nerf alacağı söylenen Talon‘un akıbeti bu yamada belli oldu. Sessiz sedasız iyi bir kazanma oranı yakalayan şampiyonun R yeteneğinin mana bedeli ve bekleme süresi arttırıldı. Uzun zamandır ormanda görmediğimiz Vi‘nin E yeteneği ise artık daha az mana tüketecek ve daha fazla hasar verecek.

Eşyalar

Yama ile değişikliğe uğrayan iki eşya bulunuyor. Bunlardan ilki orman eşyası olan Zıpkın. Vadi’nin Alameti’nin oyuna gelmesi ile çok daha hızlı bir şekilde yük toplayabilen oyuncular, artık daha yavaş toplayacak zira Vadi’nin Alameti’nin Zıpkın eşyasına verdiği yük 5’ten 2’ye düşürüldü. Değişen diğer eşya ise Koruyucu Melek. Popülaritesi taban yapan eşya artık daha ucuz ve kırılgan şampiyonlara daha fazla can sağlıyor.

Sihirdar seviyesi artışı

League of Legends’a yeni başlayan oyuncular için oyun deneyimi oldukça önemli. Bir hesabı 30. seviyeye getirmenin ne kadar uzun sürdüğü ve sancılı bir süreç olduğu çoktandır tartışılmaktaydı. Bu yama ile gelen değişikliklerle artık 30. seviyeye gelmek için gereken tecrübe miktarı yarı yarıya azaltıldı. İkinci bir hesap açmak isteyen oyuncular için bu mükemmel bir haber.

Hextech Zanaatkârlığı ve Ganimet Sistemi

Türkiye sunucusunda halen pilot olarak uygulanan sistemin açıkları ve eksiklikleri bu yamada giderilmeye çalışıldı. Şampiyonluk Özü’nün ismi Mavi Öz, Kozmetik Öz’ün ismi ise Turuncu Öz olarak değiştirilirken, artık her öğe üzerine tıklandığında bir açıklama barındırıyor. Ayrıca herhangi bir nedenden ceza alan oyuncular, cezaları bitene kadar sandık ya da anahtar kazanamayacak.

Hextech sistemi ile beraber oyuncular 3. seviyeye ulaştığında alacakları hediye de değişiyor. Normalde 400 RP olan bu hediye artık “Ashe Şampiyon Kristali, Garen Şampiyon Kristali, iki şampiyonu geliştirmeye yetecek kadar Mavi Öz ve Kızıl Garen ya da Sherwood’lu Ashe Kostüm Kristallerinden birini içeren bir sandık” olacak.


6.5 yaması ile gelen en önemli değişiklik sihirdar seviyesi artışı olarak gözükse de; Soraka, Jarvan IV ve Nautilus’a gelen değişiklikler oyunu direkt olarak etkileyecektir.

Yorum yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir