League of Legends

5Mid Özetliyor: LoL 6.8 yaması

Uzun zamandır gelmesi beklenen sezon ortası büyücü güncellemesinden önceki son yama olan 6.8 yaması geçtiğimiz gün yayınlandı. Genel olarak şampiyonlar dengelenmeye çalışılsa da, tekli dereceli oyunlarında fırtına gibi esen Ekko ve Master Yi nerfleri League of Legends oyuncularını sevindirdi diyebiliriz. Bununla beraber üst koridor şampiyonlarının sıkça kullandığı Hortlağın Pençesi’ne de bir nerf geldiğini belirtelim. Zebani Diana kostümü ise bu yamada ile oyuna gelecek tek yeni kostüm.

Yamanın önemli detayları ise şu şekilde:

Şampiyonlar

Geçtiğimiz günlerde yenilenen yetenek seti ve görselleri yayınlanan Taric, 6.8 yaması ile oyuna geliyor. Şampiyonun tanıtım videosuna buradan ulaşabilirsiniz.

Üst koridor-tank metası şu an League of Legends’ı ele geçirmiş durumda. Bunun en güzel örneklerinden birisi Ekko. Profesyonel sahnede de oldukça önem verilen şampiyon, bu yamada önemli bir nerf aldı. Şampiyonun W ve E yeteneğinin taban hasarı azaltılırken yetenek gücü oranları arttırıldı. Bu nerf üst koridor tank-Ekko’nun sonunu getirecektir. Öte yandan ormancılar arasında popüler olan Graves’e de bir dengeleme geldi. Şampiyonun taban hasarı azaltılırken kritik vuruşları artık daha çok vuracak.

Popülerliği git gide azalan Kog’Maw’a da bir nerf geldi. Şampiyonun Q yeteneğinin büyü direncini kırma özelliği erken seviyeler için arttırılırken, Kog’Maw’ın her şeyi olan W yeteneğinin hasarı azaltıldı. Tıpkı Ekko gibi tekli derecelide harika bir kazanma oranına sahip olan Master Yi de bu yamada bir nerf aldı. Şampiyonun ultisinin bekleme süresi arttırılırken aktif olarak kullanma süresi de arttırıldı.

Yamadaki en etkileyici iyileştirme ise Olaf’a geldi. Hali hazırda Kumandan’ın Kan Hırsı kabiliyetinden en çok faydalanan şampiyonlardan olan Olaf’ın can çalma yeteneği olan W’sunun oranı arttırılırken, ultisinin verdiği zırh ve büyü direnci de arttı. Pek popüler olmasa da sürekli olarak metaya giren Rumble da bu yamada bir iyileştirme aldı. Şampiyonun Q yeteneği minyonlara artık %100 hasar verirken, ultisinin bekleme süresi de azaltıldı. Bu değişiklikler ile Rumble’ı tekrar üst koridorda görme ihtimalimiz arttı.

Eşyalar

Tank metasının en önemli eşyalarından olan Buzdoğan Eldiveni, bu yamada büyük bir nerf aldı. Eşyanın sağladığı ilave hasar oranı %125’ten %100’e düşürüldü. Ezreal’in de aktif olarak kullandığı bu eşya, oyuncuların eşya dizilimini önemli ölçüde değiştirecektir.

Cıva Yatağan eşyası ise bu yamada dengelendi. Eşyanın bedeli azaltılırken verdiği saldırı gücü de azaltıldı. Cıvalı Kuşak’ı aldıktan sonra oyun sonunda tamamlanan Cıva Yatağan, daha ucuz olması sebebi ile daha erken aşamalarda tercih edilebilir. Fakat yine de Cıva Yatağan’ın “oyun sonu eşyası” kategorisinden uzaklaşması için daha çok değişmesi gerekmekte.

Üst ve orta koridor şampiyonlarının sıklıkla kullandığı Musibet İksiri de bu yamada değişen eşyalardan. İksirin verdiği can miktarı azaltılırken mana miktarı arttırıldı.

Kabiliyetler

Hırs Ağacı’nda çokça kullanan Ziyafet, bu yamada büyük bir nerf aldı. Kabiliyetin bekleme süresi 25 saniyeden 30 saniyeye çıkarıldı. Alternatifi olan İki Ucu Keskin Kılıç ve Zaaf Ölçer’in popülerliğinin arttığını görebiliriz.

Maharet Ağacı’nda nişancıların çokça kullandığı Zula da bu yamada tıpkı Musibet İksiri gibi nerf aldı. Kabiliyet ile beraber peksimete dönen can iksirinin verdiği can azalırken mana miktarı arttırıldı.

Üst koridor oyuncularının vazgeçilmezi olan Hortlağın Pençesi eşyasının verdiği can miktarı azalırken hasar miktarı da azaltıldı.

Yorum yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir