League of Legends

MSI 2016 1. Gün

Temsilcimiz Supermassive’in dünyanın en büyük takımlarının karşısına çıktığı MSI 2016’da ilk gün maçları tamamlandı.

Beş büyük sunucunun şampiyonları ile IWCI Turnuvası’nı kazanan takımın iki haftalık bir süreçte oldukça çekişmeli bir ortamda buluştuğu MSI Turnuvası bu sene Çin’de oynanıyor. 15 Mayıs’a kadar sürecek turnuvada grup maçları dört gün sürecek ve her takım birbiriyle iki kez oynayacak.

[MSI 2016’da 2. Gün]

Turnuvanın açılış gününde Kore ve Çin temsilcileri günü kayıpsız atlatırken, Avrupa’da fırtına gibi esen G2 Esports güçlü rakipleri karşısında galibiyet alamadı. Supermassive’in elinden gelen mücadeleyi ortaya koymasına rağmen sürpriz yapamadığı 1. gün sonuçları aşağıdaki şekilde oluştu:

Royal Never Give Up 1-0 Counter Logic Gaming

Turnuvanın ilk karşılaşması büyük bir mücadeleye sahne oldu. Turnuvanın ilk Aurelion Sol’unu Huhi seçerken, RNG’de mlxg Nidalee seçiminde bulundu. Oyunun ilk dakikalarından itibaren kontrolü eline alan CLG, rakibinin güçlü yanı olmasına rağmen harika takım savaşları çıkardı. Stixxay ve Huhi’nin pozisyon alma bilgilerini konuşturduğu karşılaşmada, özellikle de Stixxay sakin ve ne yaptığını bilen oyunu ile takdir topladı. İki defa 4’te 4 yapan CLG’nin maçı bitirme konusunda sıkıntı yaşadığını söyleyebiliriz. Öte yandan RNG, 42. dakikada orta koridordaki takım savaşını kazandı ve tereddüt etmeden orta koridordaki minyonlar ile beraber karşılaşmayı bitirdi. Oyun sonu Lucian hasarını azımsayan Darshan’ın “intihar”ı CLG’ye karşılaşmaya mal olurken, RNG’de Mata ve Looper kusursuz oynadı. Takımın lideri konumundaki Mata, Alistar ile CLG’nin taşıyıcılarını sıkıştırarak sürekli olarak çıkan savaşlarda takımına ihtiyaç duyulan nefes alma koridorlarını yarattı.


G2 Esports 0-1 Flash Wolves 

Turnuvanın finaline kadar çıkacağı tahmin edilen EU LCS temsilcisi G2, günün ikinci karşılaşmasında LMS şampiyonu FW ile karşılaştı. Klasik bir G2 oyun tarzı izlediğimiz karşılaşmanın ilk 20 dakikası G2’nin egemenliğinde oynandı. Trick’in Kindred ile FW’ye hareket alanı bırakmadığı karşılaşmada G2, bilindik aç ve baskılı oyununu sahaya yansıtırken, FW bu baskı altında dağılmayıp adımlarını sağlam atarak rakibinin hata yapmasını bekledi. Harita objektiflerinde daha başarılı olan G2, ne yazık ki her görevden sonra bir ya da iki oyuncusunu kaybetti. Bu da FW’nin ihtiyacı olan altına ve baskıya dönüştü. Rakibinin aksine avantajı eline aldıktan sonra çok fazla hata yapmayan FW, G2’nin hatalarını kolaylıkla cezalandırdı ve günün ilk galibiyetini aldı.


SK Telecom T1 1-0 SuperMassive

Temsilcimiz SuperMassive ile turnuvanın en büyük favorisi olarak gösterilen SK Telecom T1 arasındaki karşılaşma ne yazık ki SKT’nin zaferi ile sonuçlandı. Yasaklama ekranında ilk rotasyonda Poppy-Azir seçiminde bulunan SUP, rakibine Ryze-Kindred-Ekko gibi metadaki en güçlü üç şampiyonu bırakarak yasaklama ekranına kötü bir başlangıç yaptı. Oyunun ilk dakikalarında Thaldrin-Duke düellosu bizim açımızdan şanssız bir şekilde Duke’un lehine sonuçlanırken, SKT bu avantajı çok kolay bir biçimde kartopuna çevirdi.

Takımımız oyunun ilk dakikalarında SKT ile başa başa bir oyun oynadı. Alt koridorda Achuu Bang’e karşı bir minyon üstünlüğü sağlarken, Naru ise Faker’a karşı pek varlık gösteremedi. Çift Işınlan avantajını sürekli kullanan SKT, haritanın farklı köşelerinde oyun yapmaktan çekinmedi. Stomaged’in Gragas seçimi istenildiği gibi sonuç vermezken, Dumbledoge’un Poppy tercihi ise IWCI’daki performansının yanından bile geçemedi. Takımımız SKT karşısında doğru hamleleri yapmaya çalışsa da, çok fazla geride olduğu içim maçta geri dönüş yapamadı ve ilk karşılaşmasından mağlubiyetle ayrıldı.


Counter Logic Gaming 1-0 Flash Wolves

İlk maça nazaran daha kontrollü ve daha planlı oynayan CLG, 2015 Dünya Şampiyonası’nda aynı grupta mücadele ettiği Flash Wolves ile günün dördüncü karşılaşmasına çıktı. Aphromoo’nun ilk dakikalardaki harika Thresh oyunları ile avantajı eline geçiren CLG, orta koridor kulesi düşerken SwordArt’ın Sıçra-Ulti kombosundan kaçamadı ve kule ile birlikte iki skor vererek elindeki avantajı FW’ye hediye etmiş oldu. Oyunun ilerleyen dakikalarında çift Işınlan büyüsü olmasına rağmen bu büyüleri herhangi bir oyun yapmak için kullanamayan CLG, 5. ejdere kadar oldukça gerideydi. Xmithie’nin kahramanca bir şekilde 5. ejderi çalması ile beraber oyunda geri dönen takım, ejderi aldıktan sonra rakip takımın tüm oyuncularını katletti ve Baron aldı. Maç boyunca harika Thresh Q’ları kullanan Aphro, CLG’nin galibiyetinde büyük rol oynasa da, burada da aslan payı Stixxay’in. İlk maçtaki Caitlyn seçimini bu karşılaşmada çok daha iyi bir şekilde kullanan Stixxay, CLG’yi tek başına sırtladı diyebiliriz. 47. dakikada FW’nin mavi ormanında gerçekleşen savaşı kazanan CLG, ardından orta koridoru itti ve Nexus’u almayı başararak günü 1-1 ile kapattı.

FW ise kendilerinin ne kadar küçümsendiğini bu maçta da gösterdi. G2 karşısındaki performansın hemen hemen aynısını ortaya koyan takımda MMD ne kadar iyi bir üst koridor oyuncusu olduğunu kanıtlarken, Maple da GP ile harika kombolar yaptı ve FW’nin direnişinde önemli rol oynadı. SwordArt da Braum ile takımı için oyunlar yaparken, FW’de sadece NL’in performansı tatmin etmedi.


G2 Esports 0-1 SK Telecom T1

FW karşısında talihsiz bir mağlubiyet yaşayan G2 ile SKT’nin karşılaşması Kore temsilcisinin zaferi ile sonuçlandı. Yasaklama ekranını çok kötü oynayan G2, SKT’nin en iyi olduğu şampiyonlar olan Ryze ve Kindred’ı rakibine verirken, Graves ve Ekko seçimleri ile karşılık verdi. EU LCS’te gördüğümüz baskılı ve oyun arayan tarzını sahaya hiç yansıtamayan G2, maç boyunca Faker’ın kartopu olmasına engel olamadı. Wolf-Blank ikilisi alt koridoru domine ederken, Kikis’in Gragas seçimi de Poppy karşısında varlık gösteremedi. 21. dakikada Baron alan SKT, sırayla tüm inhibitörleri açtı ve karşılaşmayı da kazandı.

G2’nin SKT karşısında zayıf bir performans gösterişi EU LCS hayranlarına hayal kırıklığı yaşatırken, turnuvanın favorisi olarak gösterilen SKT, bu karşılaşmada da en iyi takım olduklarını bir kez daha kanıtladı.


SuperMassive 0-1 Royal Never Give Up

Turnuvada ilk günün son karşılaşması olan SuperMassive-RNG maçının galibi, 35. dakikalık mücadelenin sonucunda RNG oldu. Karşılaşmaya iyi başlayan temsilcimiz, üst koridorda FabFabulous’un bireysel kazandığı skor ile bir avantaj sağlamaayı başardı. Öte yandan alt koridorda da ilk 2v2 çatışmayı kazanan SUP, oyunun ilk 10 dakikasında büyük bir avantaj elde etti. Ne var ki SUP, özellikle de orta koridor inhibitörünü kaybettikten sonra çok kötü kararlar almaya başladı. Achuu’nun ihtiyacı olan yardımı takım savaşlarında sağlayamayan SUP, RNG’nin taşıyıcılarına rakip takımdaki Tahm Kench’ten dolayı gerektiği gibi erişemedi. Bununla beraber, takımımızın RNG karşısında ilk maça nazaran çok daha iyi bir performans sergilediğini belirtmemiz lazım.

Yasaklama ekranından iyi bir kompozisyonla çıkan SUP, gün içinde bile gelişim gösterebildiğini kanıtladı. RNG’de ise mlxg harika Lee Sin mekanikleri ile takımının  agresiflik ihtiyacını karşılarken, Mata da Tahm Kench takım savaşlarını oldukça doğru oynadı. Ryze’ı yine yasaklamayan SUP, SKT karşısında olduğu gibi bu maçta da şampiyonun kartopu olmasına engel olamadı.


Temsilcimiz, turnuvanın ilk gününde favori takımlara karşı mücadele gösterdi. SKT karşısında varlık gösteremesek de, RNG karşısında en azından rakibin hamlelerine karşılık veriyor oluşumuz bizleri heyecanlandırdı. Uzun bir turnuva olan MSI’da SuperMassive’in turnuvaya adapte olup oyununu geliştirmesi için bol bol zamanı bulunuyor. İlk günün ardından puan durumu şu şekilde:

msi 1. gün

2. gün programı ise şu şekilde:

msi 2. gün takvim

Turnuva ile ilgili tüm haberleri sitemizden takip edebilirsiniz

Yorum yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir