League of Legends

Nişancı şampiyonlara iyileştirme geliyor

Hali hazırda tüm oyuncuların zayıflığından şikayet ettiği nişancılar, 7.1 ve 7.2 yamalarında iyileştirme alacak. Geliştirici bloğundan bir açıklama yapan Riot Meddler, sınıfın problemlerinin farkında olduklarını ve çözüm için farklı yaklaşımlar kullanacaklarını belirtti. 

League of Legends oyuncuları için 2016, “nişancıların yılı” olarak lanse edilmişti. Sezon 6 öncesi büyük bir güncelleme gelirken birçok nişancının yetenek kiti değişmiş, çok daha aktif ve etkili bir şekilde düzenlenmişti. Sezon 7’nin başlamasına kısa bir süre kala ise nişancıların çok kötü bir durumda olduğunu söylemek mümkün. Tamamıyla tank ve suikastçı şampiyonlar tarafından domine edilen oyunda nişancıların çok ufak bir etkisi bulunuyor. Genellikle ormancı tarafından erken baskınla oyundan düşürülen nişancılar, anlamlı bir hasar çıkartabilmek için ya çok akıllı bir şekilde oynamak, ya da oyun sonuna kadar beklemek zorunda.

Nişancıların durumunun farkında olan Riot Games, geliştirici bloğunda yaptığı açıklama ile bir takım düzenlemeler getirileceğini duyurdu. Şu an için nişancıların en büyük problemlerinden birisi ormancılar. Oyunun erken bölümlerinde çok daha sık ve çok daha başarılı bir şekilde baskın yapabilen şampiyonlar, nişancıların erken oyunda etkisiz kalmasının birincil sebebi. Bu duruma dikkat çeken Riot Games, ormancıların kamplardan aldığı yetenek miktarının 7.1 yamasında dengeleneceğini duyurdu. Henüz nasıl bir dengeleme geleceği belirsiz.

2016 yılında Riot Games’in en iyi yaptığı işlerden birisi Anahtar Kabiliyetler’di. Sezon 6 sonunda ise oyuna Heyulanın Cesareti adında yeni bir kabiliyet getirilmişti. Tank şampiyonların daha da tank olmasını sağlayan kabiliyet, nişancıların hasarının büyük çoğunluğunu absorbe ediyor ve tankları “öldürülemez” yapıyordu. Bu kabiliyete de önümüzdeki yamalarda nerf gelecek.

Tüm bu problemler çözülse bile bazı nişancıların yetenek kitlerinden dolayı daha az hasar verdiği biliniyor. Bu şampiyonlara verilecek en güzel örnek ise Lucian. Profesyonel sahneyi uzun bir süre kasıp kavuran ve en popüler seçim olan Lucian, gelen son nerf’ten sonra oynanamaz durumdaydı. Uzun bir süredir çok az oynanan Draven da, Lucian ile beraber 7.2 ya da 7.3 yamasında iyileştirme alacak.

Meddler’in bahsettiği bir diğer şey ise APC-Ziggs’ti. Nişancı rolünde farklı roldeki şampiyonların oynanabilirliği konusunda oldukça açık görüşlü olduklarını belirten Meddler, Ziggs’in oyundaki durumunu yakından takip ettiklerini, şampiyonun sağlıklı bir seçim olarak öne çıkması durumunda herhangi bir değişiklik yaşamayacağını da sözlerine ekledi.

Son olarak Meddler, geliştirici ekibin şu konular üzerinde durduğunu da açıkladı:

  • Tüm pozisyonların oyundaki gücü ve etkisi (Özellikle de alt koridor ikilisi)
  • Nişancıların güç patlaması sürelerinin sağlıklı olup olmadığı
  • Nişancılara tank şampiyonları öldürebilmek için doğru araçların sunulması
  • Tank şampiyonların çok fazla hasar çıkarmasının önlenmesi
Yorum yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir