Haber

Riot Games, Mobile Legends’ın yapımcısına dava açtı

Dünyadaki en popüler oyunlardan League of Legends’ın yapımcısı olan Riot Games, Magic Rush: Heroes, Mobile Legends: 5v5 MOBA ve Mobile Legends: Bang bang oyunlarının yapımcısı Shanghai Moontoon Technology’ye dava açtı. 

Perşembe günü California’da oluşturulan davaya göre Riot, Moontoon’un bilerek League of Legends’ın telif haklarını birden fazla mobil oyunda kullandığını iddia ediyor. Davada söz konusu olan oyunlar da yukarıda bahsettiğimiz Magic Rush: Heroes, Mobile Legends: 5v5 MOBA ve Mobile Legends: Bang bang. Riot, bu oyunların “LoL’den bilerek ve çok miktarda element çaldığını, bu elementlerin arasında karakterler, görüntüler, harita tasarımı ve yaratık tasarımı olduğunu” da belirtiyor. Ayrıca şirket, Moontoon’un çok ufak değişiklikler yaparak oyunları piyasaya sürdüğü konusunu da mahkemeye dile getirdi.

Daha önce ise Riot, Google Play Store ile iletişime geçip Mobile Legends: 5v5 MOBA oyununu kaldırtmış, Moontoon ise Riot ya da Google ile herhangi bir iletişime geçmeden aynı oyunu çok çok ufak değişiklikler ve Mobile Legends: Bang bang ismiyle tekrar mağazaya yüklemişti.

Elbette bu oyunların varlığı uzun zamandır biliniyordu. Mobil MOBA konusunda birçok firmanın League of Legends’tan ciddi şekilde “ilham” aldığını belirtmek gerekiyor. Strike of Kings dışında, ki bu noktada oyunun Riot’ın sahibi Tencent tarafından üretildiğini not olarak düşelim, başarılı ve özgün bir mobil MOBA olarak da sadece Vainglory’yi örnek gösterebiliriz.

Yorum yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir