ŞampiyonlarSavaşçıTank

Volibear

Volibear, savaşçı ve tank rolünde, oyunun yegâne kutup ayısı, mükemmel bir yaratık, şaşırtma, korkutma ve hasar vermeye dair iyi değerlere sahip olan başarılı bir ormancı şampiyondur.

Volibear

 Kükreyen Fırtına

Freljord’un acımasız kuzey uçları; çorak tundraya binlerce yıldır göğüs gererek hayatta kalabilmiş savaşçı bir ırk olan Ursinlere ev sahipliği yapar. Ursinlerin lideri; yıldırımın gücünü kontrol ederek düşmanlarının yüreğine korku salan dişli savaşçı Volibear’dir. Hem savaşçı hem de bir bilge olan Volibear, kabilesinin köklü geleneklerini ve savaşçı ruhunu korumaya önem verir.

Vaktiyle savaşlarda gösterdikleri efsanevi başarıyla tarihe geçmiş olsalar da, Ursinler bir süredir tüm dünyadan uzakta, barış içinde yaşıyordu. Savaşçıları; uzun süredir devam eden inzivayı sürdürmek, diğer halkların önemsiz anlaşmazlıklarından ve çatışmalarından kaçınmak isteyen üç lider yönetiyordu. Volibear bu üçlünün şamanıydı, içgörüsüyle tanınan ve saygı duyulan bir bilgeydi. Ursinler daha önce hiç böyle bir barış ve huzur dönemi yaşamamıştı, ama Volibear’in içinde dehşet filizleniyordu. Refah kabileyi zayıflatıp yumuşatıyordu. Çoğu kişi, kutsal savaş sanatını çoktan unutmuştu. Volibear, ruhlarındaki ateşin zamanla söneceğini hissediyordu. Kaygılarını üç lidere açıkladığında, dinlemeyi reddettiler ve haddini bilmesini söylediler.

Bilgelik arayışına giren Volibear, zorlu bir yolculuğa çıkarak Ursinlerin kutsal dağının zirvesine tırmandı. Gök gürültüsünün eksik olmadığı bu dağın zirvesi daima fırtına bulutlarıyla kaplıydı. Fırtınanın merkezinin kehanetler verdiğine inanılır; efsaneler yıldırımın, kabilenin bir sonraki şefini işaretleyeceğini anlatırdı. Volibear zirveye çıkarken, doğaüstü bir yıldırımla çarpıldı. Şaman uyanır uyanmaz, Freljord’un karanlığa gömülüp yok olduğu korkunç bir hayal gördü. Volibear, hazırlıksız ve boşvermiş Ursin kuvvetlerinin buzdan yapılma yaratıkların elinde feci şekilde can verişine tanık oldu. O an, ırkının savaş hazırlığı yapmazsa yok olacağını anladı.

Volibear gördüklerini anlatmak için yamaçtan apar topar aşağı indi, ancak yolunu üç Ursin, yani kabilenin üç lideri tıkamıştı. Uzun süredir devam eden barışı sona erdireceğini bildikleri için Volibear’in uyarılarına kulak vermediler ve susacağına söz vermesini, yoksa öleceğini söylediler. Son derece kararlı olan Volibear, Ursinlerin hayatta kalmasının vereceği mesaja bağlı olduğuna yemin etti ve üç liderle kıran kırana bir savaşa tutuştu. Korkunç bir çatışma yaşandı. Volibear tam yenileceği anda fırtınanın gücünü çağırdı. Göğü gümbürtüsüyle sarsan bir şimşek, üç lidere isabet etti. Sersemleyen ve hayret içinde kalan üçlü, Volibear’in Ursin liderliğinin işareti olan kutsal fırtınanın gücüne sahip olduğunu gördü.

Kehanetlerin anlattığı işareti kabul eden üç lider, Volibear’i Ursinlerin başına geçirdi. Volibear’in etkisi hızlı ve kesin olarak hissedildi: kabilenin umursamazlığı bir anda dağıldı, savaşçı gelenekleri dirildi ve gelmekte olan kötülüğe karşı mücadele edecek bir başka savaşçı olan Sejuani ile ittifak kuruldu. Zaman içinde kabile yeniden güçlenip vahşileşti ve efsanelerin anlattığı korkunç savaşçılar haline geldi. Şimdi Volibear ile Ursinler, kara günlerin donmuş ufuktan yaklaşacağı günlere hazırlıklı olarak bekliyor. Bunu da şöyle dile getiriyor: ”Ursinler savaşı kazanmadan barışı tadamaz.”

 

 Yetenekler

Fırtınanın Seçtiği
fs

Volibear, Can değeri kritik seviyeye düştüğünde birkaç saniyeliğine hızlıca iyileşir.

Dörtpençeli Fırtına
 • dfBedel: 40 Mana
 • Menzil: Kendin
 • Bekleme Süresi: 12/11/10/9/8

Volibear dört ayak üstüne inerek, 4 saniyeliğine %15 Hareket Hızı kazanır. Rakip şampiyonlara doğru koşarken, kazandığı Hareket Hızı %30/35/40/45/50 değerine çıkar. Volibear’ın bu süre içindeki ilk saldırısı fazladan 30/60/90/120/150 fiziksel hasar verir ve hedefi Volibear’ın arkasına savurur.

Kuduz

Kuduz

 • Bedel: 35 Mana
 • Menzil: 350
 • Bekleme Süresi: 18

Pasif: Volibear, her saldırıyla %8/11/14/17/20 Saldırı Hızı kazanır. Bu etki 3 defaya kadar birikir.

Aktif: Volibear 3 Kuduz etkisi biriktirdiğinde, bir rakibi ısırarak hedefin Canının eksik olan her %1 kadarı başına %1 artacak şekilde, 80/125/170/215/260 (+15ilave Can yüzdesi) fiziksel hasar verebilir.

Haşmetli Kükreme

hk

 • Bedel: 60/65/70/75/80 Mana
 • Menzil: 425
 • Bekleme Süresi: 11
 • Büyü Hasarı: 60/105/150/195/240 (+60% Yetenek Gücü)

 

Volibear güçlü bir kükremeyle hedeflerine hasar vererek, onları yavaşlatır. Kükremesi, minyon ve canavarları da korkutur.

Volibear yakınındaki rakiplere büyü hasarı verir ve 3 saniyeliğine %30/35/40/45/50 yavaşlamalarını sağlar. Minyonlar ve canavarlar da korkuya kapılır.

Fırtına Pençe

fp

 • Bedel: 100 Mana
 • Menzil: Kendin
 • Bekleme Süresi: 100/90/80
 • Büyü Hasarı: 75/115/155 (+30% Yetenek Gücü)

Volibear fırtınanın gücünü odaklayarak, 12 saniye boyunca bütün normal saldırılarının büyü hasarı vererek yakındaki 4 rakibe daha sıçrayan şimşekler çakmasını sağlar.Berk Meydanlı

Berk Meydanlı