League of Legends

5Mid Özel: Team Huma ve Behdad Jaafarian skandalı

Ülkemizin League of Legends dünyasında oldukça iyi bir konuma bulunduğunu, geçtiğimiz yıllar boyunca büyük gelişme kaydettiğini söylersek yanılmış olmayız. Yabancı oyuncuların ligimize gelmesi ile beraber kalitemizin arttığını ve bununla beraber oyunumuzun da geliştiğini gözlemliyoruz. Bu mevsime kadar herhangi bir LCS’e oyuncu gönderememiş olsak da, Anıl “Holyphoenix” Işık’ın Avrupa Yükselme Ligi takımlarından Team Huma‘ya transfer olması ile bu isteğimizi de gerçekleştirdik. Huma şu anda performansını günden güne arttırıyor ve hayranlarını sevindiriyor. Ancak takımın büyük bir problemi bulunuyor, o da takımın sahibi Behdad Jaafarian. Bu problem takıma büyük bir etki etmiş olacak ki, Team Huma koçu Kubz şu anki durumu aydınlatmak ve durumun doğru şekilde çözülmesi için altı sayfalık bir doküman yayınladı.

Dokümana göre Jaafarian ile ilgili sıkıntılar sürecin en başından beri kendini hissettiriyor. Jaafarian’ın sevgilisi Nicole Manning de sürecin önemli isimlerinden, zira takımın ilk başta oyun bakımından sıkıntı çekmesinin başlıca nedeni kendisi. “General Manager” titri ile takımda bulunan ve takıma bu süre içerisinde hiçbir faydası bulunmayan Manning, Kubz’a göre, oyuncumuz Holyphoenix’e karşı da birçok kez ırkçı yaklaşımda bulundu. Sadece “takım sahibinin sevgilisi” sıfatı ile organizasyonda bulunan isim, sponsor bulma ve scrim ayarlama gibi konularda da oldukça başarısız oldu.

Behdad Jaafarian’ın hikayesi ise oldukça ilginç. Team Huma’dan önce İngiltere’de Nevo Gaming’in sahibi olan Jaafarian, Gamers2 ile partnerlik kurmak istemiş, fakat şirketin profesyonelliğinin ve güvenilirliğinin olmaması nedeniyle geri çevrilmiş. Team Huma kurulduktan sonra oyuncularla ve takım kadrosuyla kontrat imzalayacağını söyleyen Jaafarian, hala bu kontratları imzalamış değil. Bununla beraber Kubz, şu ana kadar organizasyondan herhangi bir para almadığının da altını çiziyor. Ocak ayında oyuncuların maaşlarını 20 gün geciktiren takım sahibinin sevgilisi Manning’in parasını anında ödemesi ise oldukça ironik ve komik.

Behdad Jaafarian’ın yönetimsel birçok konuda hiçbir şey yapmaması dikkat çekiyor. Kontratları parası olmadığı için hazırlatmaması, Dentist’in kendi cebinden ödeyerek avukat tutması, Anıl’ın Yükselme Ligi Playoffları için alması gereken Almanya vizesi ile ilgilenmemesi, takımın “menajeri” Nicole Manning’in scrim ayarlayamaması, takımın Ocak ayında başına gelen talihsizliklerden sadece bazıları.

Şubat ayının başında Kubz ve Dentist ile konuşan Jaafarian, takımı bu ay süresince finanse edemeyeceğini belirtti. Bu bilginin ışığında elbette en mantıklı yol takımın satılmasıydı. Jaafarian’ın Kasım-Şubat ayları arasında sadece 25.000 € harcadığını ve bu paranın sadece oyuncuların maaşı olduğunu, organizasyonun başka hiçbir giderine para harcamadığını belirtelim. Aynı ay içerisinde Jaafarian’a organizasyonu satın alma konusunda 60.000 € ile 100.000 € arasında üç farklı teklif gelirken, iki tane de muhtemelen bu fiyatlardan daha fazla öneren teklif sunuldu. Takımdan pay ve aylık maaş isteyen Jaafarian, bu tekliflerin hepsini geri çevirdi ve organizasyonu tam bir çıkmazda bıraktı.

Oyunculara ve takım kadrosuna babasının hesabını göstererek “param var” imajı ile kandırmaya çalışan Jaafarian’ın son çabası olan takıma kamp ayarlama da büyük bir hüsranla sonuçlandı. Takımın bir oyun evinde kamp yapamamasına, Dentist’in bulduğu bir ofiste oynamasına ve Airbnb ile konaklamasına objektif olarak baktığımızda, profesyonel e-Spor ve League of Legends arenasına yakışmayacak bir amatörlüğün ortada olduğu görünüyor. Bu noktada yaşanan en trajikomik şey ise Jaafarian’ın oyuncuların uçak bileti için parasının olmaması ve bu parayı Riot Games’ten istemesi. Kalacak ve kamp yapacak bir yer olmadan bu isteğin yapılması, Riot Games’in gerçekleri öğrenmesi ile beraber büyük bir skandala dönüşebilirdi.

Skandalın son perdesine geldiğimizde ise, 14 Şubat’ta farklı bir organizasyon Jaafarian ile iletişime geçerek takımın yüzde 50’sine yatırım yapmak istediğini söyledi. Hali hazırda farklı bir takıma sahip olan bu yatırımcı, aynı zamanda Huma’daki Werlyb ve Santorin’i kendi takımına istiyor. Ne var ki oyuncular ile yüzleşen Jaafarian, daha önceki sözlerini yalanladı ve takımı satmaktan vazgeçti. Şu ana kadar takıma oyuncu maaşları dışında para harcamayan bir takım sahibinin parayı başarının önünde görmesi hiç de şaşırtıcı değil.

Dokümanın son kısmında ise Kubz şu sözlerine yer verdi;

Tüm bu olanlara rağmen 5 kişi (oyuncular)+Karl+analistimiz Kami ve ben hala oyuncuların ve kurduğumuz platformun arkasındayız ve birlikte çalışmak istiyoruz. LCS’e girmek için elimizden geleni yapacağız. Bu şartlara rağmen yine de oyunumuzda pozitif sonuçlar alıyoruz ve bu tecrübe bizi birbirimize daha çok bağlıyor.

LCS’e yükselme şansı oldukça yüksek bir organizasyonun bu tür problemler ile uğraştığını duymak oldukça üzücü. Artık League of Legends sahnesinde bu gibi problemlerle daha sık karşılaşılıyor ve tüm bunlar uzun zamandır tartışması süren oyuncu federasyonu fikrini daha da önemli kılıyor. Riot Games’in bu skandala nasıl tepki vereceği ise büyük merak konusu.

Yorum yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir