League of LegendsŞampiyonlarSavaşçıSuikastçı

Xin Zhao

Xin Zhao, son derece önemli bir komutan, savaşçı ve suikastçı rolünde bir şampiyondur. Mızrağı ile harikalar yaratabilir ve ormancı rolünde gayet başarılıdır.

Demacia’nın Hizmetkârı
Demacia Kralı Jarvan III, ne zaman Kraliyet Sarayı’nın tepesindeki parlak mermer balkondan halka seslenecek olsa, Xin Zhao yanındadır. Demacia Hizmetkârı adı takılan Xin Zhao, aslında Lightshield Hanedanı’nın özel hizmetkârı. Gizemli, sessiz bekleyişi; “gizli hayatı”na ve kökenlerine ilişkin bir sürü varsayımın türetilmesine neden oldu. İster yemek masalarında konuşulan “Zaun ajanıymış” dedikodusu, ister “Demacia Pusulası” gazetesi köşe yazarlarının “krala borcu olan rün büyücüsü” iddaları olsun, Xin Zhao kitlelerin merakını giderecek hiçbir ipucu vermiyor. Hakkı da var.

Lig’in kurulmasından önce, Noxus’da Can Pazarı adı verilen bir gösteri yapılırdı. Gladyatör çarpışmalarına benzerdi ama zalimce bir farkı vardı: Savaşçılar maç kazandıkça, karşılarında aynı anda savaşacak kişilerin (genellikle savaş esirleri) sayısı artardı. Bu her yarışmacının eninde sonunda ölmesi, ama dengi olmayan bir şan ve şöhret kazanması anlamına gelirdi. O zamanlar Viscero olarak bilinen Xin Zhao, 300 askerle birden savaşacaktı. Bu, önceki rekorun neredeyse altı katıydı. Bu maçın son maçı olacağı kesindi. Eşi duyulmamış başarısı Jarvan II’nin kulağına gidince, kral ona bir seçenek sunmak için gizlice arenaya gitti: Özgürlüğü karşılığında Demacia’ya hizmet etmek ve sonunda, onu ölüme makhum edenleri cezalandırmak. Bir kralın onun için hayatını tehlikeye attığına inanamayan Xin Zhao, teklifi kabul etti. Noxus’a önceden planlanmış bir Demacia saldırısı sırasında, Jarvan Xin Zhao ile 300 rahibini kurtardı. Geri çekilme sırasında Xin Zhao, Jarvan’a atılmış olan zehirli bir oka kendini siper etti. Bağlılık yemini etmemiş bir adamdan gelen bu sadık hareket, Xin Zhao’nun kral öldüğü güne kadar yanında olmasını sağladı. Şimdi onun oğlu Jarvan III’e hizmet eden Xin Zhao, kendisini evlat edinen ülke için savaşmak ve hayatına amaç getiren adamın anısını onurlandırmak için yeni bir ringe, Adalet Meydanlarına çıkıyor.

”Ölüm kaçınılmazdır; kişi sadece yenilgiden kaçınabilir.”- Demacia’lı Askerin El Kitabı

Yetenekler

Meydan Okuma
Meydan OkumaXin Zhao, normal saldırılarla ve Amansız Hücum yeteneğiyle rakibine meydan okur ve rakibin Zırh değerini 3 saniyeliğine %15 azaltır.
Üç Pençe Saldırısı

Üç Pençe Saldırısı

 • Bedel: 30 Mana
 • Menzil: Kendin
 • Bekleme Süresi: 9/8/7/6/5
 • Hasar: 15/30/45/60/75 (+125% Saldırı Gücü)

Xin Zhao’nun sonraki 3 normal saldırısı fazladan hasar verir ve diğer yeteneklerinin bekleme sürelerini 1 saniye azaltır. SON vuruş ayrıca hedefi havaya savurur.

Savaş Narası

Savaş Narası

 • Bedel: 40 Mana
 • Menzil: Kendin
 • Bekleme Süresi: 16/15/14/13/12

Xin Zhao her 3 saldırıda bir pasif olarak iyileşir ve bu yeteneği etkinleştirerek daha hızlı saldırabilir.

Pasif: Xin Zhao yaptığı her üç normal saldırıdan birinde kendini 26/32/38/44/50 (+70% Yetenek Gücü) iyileştirir.

Aktif: Xin Zhao’nun attığı savaş narası, Saldırı Hızını 5 saniyeliğine %40/50/60/70/80 arttırır.

Amansız Hücum

Amansız Hücum

 • Bedel: 60 Mana
 • Menzil: 600
 • Bekleme Süresi: 14/13/12/11/10
 • Büyü Hasarı: 70/105/140/175/210 (+60% Yetenek Gücü)

Xin Zhao hücum eder ve bir rakibe meydan okur. Yaptığı hücum, yakındaki tüm rakiplere büyü hasarı verir ve onları 2 saniyeliğine %25/30/35/40/45 yavaşlatır.

Mızrağın Hışmı

Mızrağın Hışmı

 • Bedel: 100 Mana
 • Menzil: 500
 • Bekleme Süresi: 120/110/100
 • Hasar: 75/175/275 (+100% ek Saldırı Gücü) + hedefin o anki can değerinin %15’i

Xin Zhao yakındaki rakiplere mevcut Canlarına bağlı olarak hasar verip meydan okunmamış hedefleri geri savurur. Xin Zhao isabet alan şampiyon sayısına bağlı olarak ilave Zırh ve Büyü Direnci kazanır.

Xin Zhao mızrağı çevresinde döndürerek fiziksel hasar olarak verir ve rakipleri geri savurur (minyonlara ve canavarlara karşı en fazla 600). Xin Zhao, 6 saniyeliğine isabet alan her bir şampiyon için 15/20/25 Zırh ve Büyü Direnci kazanır.

Meydan Okuma: Meydan okunan bir hedef Mızrağın Hışmına maruz kalırsa, geri savrulmaz.Aykut Yatar

Aykut Yatar

aikidoka, çevirmen, oyuncu, sihirdar, hayvansever